Domů     Příroda
Skrývá se řešení klimatické krize v měsíčním prachu?
Martin Janda
od Martin Janda 11.2.2023

Zvyšující se globální teplota, stoupající hladina moří nebo stále extrémnější počasí jsou jen některými z průvodních jevů klimatických změn na naší planetě. Málokdo z expertů v současnosti pochybuje o tom, že jejich hlavní příčinou je lidská činnost, zejména pak spalování fosilních paliv, které do atmosféry uvolňuje skleníkové plyny.

Z akademické sféry nyní přichází originální nápad, jak se klimatickým změnám bránit..

Princip nové ideje je v podstatě jednoduchý. Vědci z Utažské univerzity navrhují vytěžit z Měsíce miliony tun jeho prachu a ten pak vystřelit na místo vzdálené jeden milion kilometrů od Země směrem ke Slunci.

reklama

Tím by se vytvořil prachový štít, který by snížil intenzitu slunečního záření dopadajícího na Zemi. „Vskutku vzrušující součástí naší studie bylo zjištění, že přírodní zrnka měsíčního prachu mají přesně tu správnou velikost a složení, aby účinně rozptylovala sluneční světlo od Země,“ řekl vedoucí výzkumu publikovaného v časopise Plos Climate astrofyzik Ben Bromley.

Bromley a další dva výzkumníci zkoumali různé materiály, včetně uhlí a mořské soli, které by mohly jas Slunce ztlumit až o dvě procenta, pokud by byly vystřeleny do vesmíru. Jako nejlepší materiál tým nakonec vyhodnotil měsíční prach a to i přesto, že k udržení takového slunečního štítu by bylo třeba vytěžit miliony tun prachu, přesít jej, naložit do balistického zařízení, jako je kupříkladu elektromagnetické kolejnicové dělo, a každý rok je vystřelit do vesmíru.

Podle Bromleyho by takový postup fungoval jako „jemně vyladěný stmívač, který by naši planetu ponechal nedotčenou“, což je výhoda proti jiným návrhům slunečního geoinženýrství, které vyvolaly obavy z dopadu rozprašování reflexních částic v zemské atmosféře na životní prostředí.

Asi nepřekvapí, že tato myšlenka, která tak trochu patří do žánru sci-fi, vyvolala poněkud rozpačité reakce. Těžko odhadovat, jaké dlouhodobé účinky může mít geoinženýrství či dokonce vesmírné inženýrství.

reklama

Nehledě na to, že řešení klimatických problémů se neskrývá ve vesmíru, nýbrž v radikálním omezení fosilních zdrojů. „Nápad těžit na Měsíci nebo na blízkozemních asteroidech, abychom uměle blokovali sluneční záření, není žádným řešením probíhající a prohlubující se klimatické krize,“ řekl profesor Frank Biermann z Utrechtské univerzity.

„To, co je potřeba, je masivní snížení emisí skleníkových plynů, které vyžaduje rychlý technologický pokrok a socioekonomické změny.“.

reklama
Související články
Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo… A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě […]
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u lidí, vedle zapomínání způsobuje také zmatenost a schopnost zabloudit i ve vlastním domě. Postihuje především osoby starší 65 let a činí je závislými na pomoci ostatních. Protože jsou si lidský a delfíní mozek podobné, zaměřili se nyní vědci na zkoumání, zda delfíni, kteří bez zjevných příčin uvízli na […]
Do fosilních paliv stále proudí větší objem finančních prostředků než do klimatických opatření, varuje nová zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Samotná fosilní infrastruktura, stávající i plánovaná, přitom hrozí brzy spotřebovat zbývající uhlíkový rozpočet pro zastavení oteplení na hranici 1,5 °C. Podle středních odhadů nové zprávy IPCC dojde k překročení tohoto limitu nejpozději […]
Seriál The Last Of Us, ve kterém důležitou roli hraje parazitická houba, je hitem poslední televizní sezóny. Že tvůrci seriálu měli slušné biologické znalosti, svědčí i nový objev, ke kterému došlo v Brazílii. Badatelé objevili v brazilském pralese parazitickou houbu, která je postrachem zdejších pavouků. Jedná se o celkem vzácný organismus a patří do skupiny […]
Příroda je umělec, který nespěchá. Se svými díly si dává na čas, ta však nakonec stojí za to. Takový Grand Canyon, známý útvar ležící na jihozápadě USA, vznikal 6 000 000 let. Těžko odhadnout, kolik vody zatím uplynulo v řece Colorado, která jej jako nástroj sochaře vytvořila. Grand Canyon neboli Velký kaňon je 446 kilometrů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz