Domů     Příroda
Skrývá se řešení klimatické krize v měsíčním prachu?
Martin Janda 11.2.2023

Zvyšující se globální teplota, stoupající hladina moří nebo stále extrémnější počasí jsou jen některými z průvodních jevů klimatických změn na naší planetě. Málokdo z expertů v současnosti pochybuje o tom, že jejich hlavní příčinou je lidská činnost, zejména pak spalování fosilních paliv, které do atmosféry uvolňuje skleníkové plyny.

Z akademické sféry nyní přichází originální nápad, jak se klimatickým změnám bránit..

Princip nové ideje je v podstatě jednoduchý. Vědci z Utažské univerzity navrhují vytěžit z Měsíce miliony tun jeho prachu a ten pak vystřelit na místo vzdálené jeden milion kilometrů od Země směrem ke Slunci.

Tím by se vytvořil prachový štít, který by snížil intenzitu slunečního záření dopadajícího na Zemi. „Vskutku vzrušující součástí naší studie bylo zjištění, že přírodní zrnka měsíčního prachu mají přesně tu správnou velikost a složení, aby účinně rozptylovala sluneční světlo od Země,“ řekl vedoucí výzkumu publikovaného v časopise Plos Climate astrofyzik Ben Bromley.

Bromley a další dva výzkumníci zkoumali různé materiály, včetně uhlí a mořské soli, které by mohly jas Slunce ztlumit až o dvě procenta, pokud by byly vystřeleny do vesmíru. Jako nejlepší materiál tým nakonec vyhodnotil měsíční prach a to i přesto, že k udržení takového slunečního štítu by bylo třeba vytěžit miliony tun prachu, přesít jej, naložit do balistického zařízení, jako je kupříkladu elektromagnetické kolejnicové dělo, a každý rok je vystřelit do vesmíru.

Podle Bromleyho by takový postup fungoval jako „jemně vyladěný stmívač, který by naši planetu ponechal nedotčenou“, což je výhoda proti jiným návrhům slunečního geoinženýrství, které vyvolaly obavy z dopadu rozprašování reflexních částic v zemské atmosféře na životní prostředí.

Asi nepřekvapí, že tato myšlenka, která tak trochu patří do žánru sci-fi, vyvolala poněkud rozpačité reakce. Těžko odhadovat, jaké dlouhodobé účinky může mít geoinženýrství či dokonce vesmírné inženýrství.

Nehledě na to, že řešení klimatických problémů se neskrývá ve vesmíru, nýbrž v radikálním omezení fosilních zdrojů. „Nápad těžit na Měsíci nebo na blízkozemních asteroidech, abychom uměle blokovali sluneční záření, není žádným řešením probíhající a prohlubující se klimatické krize,“ řekl profesor Frank Biermann z Utrechtské univerzity.

„To, co je potřeba, je masivní snížení emisí skleníkových plynů, které vyžaduje rychlý technologický pokrok a socioekonomické změny.“.

reklama
Související články
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie se stala samostatnou pevninou před asi 100 miliony let, kdy se oddělila od jižního super kontinentu Gondwana,“ říká Kevin Arbuckle, docent evoluční biovědy na Swansea University ve Velké Británii. […]
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva vědci z Čech. Evropská rada pro výzkum (ERC, European Research Council) byla zřízena Evropskou komisí v únoru 2007 s cílem finančně podpořit vědecký výzkum […]
Je svatým grálem teoretické fyziky. Tzv. teorie všeho by měla vysvětlit všechny základní fyzikální jevy takříkajíc v jednom balíku. Ale tato očekávání jsou dost možná přehnaná… „I kdybychom si představovali, že lidstvo nakonec objeví ‚teorii všeho‘ zahrnující všechny jednotlivé částice a síly, výpovědní hodnota této teorie bude pro vesmír jako celek pravděpodobně marginální,“ nechal se […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
Válečný konflikt s sebou zpravidla nepřináší nic pozitivního, jen zmar a spoustu promarněných lidských životů. Často ho provází stres, který má, stejně jako nedostatek potravy, neblahé důsledky na lidskou plodnost. Vědcům se ale podařilo najít zvíře, jehož mláďatům naopak násilné střety mezi konkurenčními skupinami prospívají. Jak je to možné? Lidská historie je plná nejrůznějších násilných […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz