Domů     Medicína
Lysohlávky: Zbraň proti depresím
Martin Janda
od Martin Janda 12.2.2023

Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů..

Lysohlávky, které se vyskytují v mnoha druzích, svoje kloboučky zpravidla ukazují od srpna až do zimy. Lysohlávky české (Psilocybe bohemica) rády vyhledávají rozkládající se dřevo z listnatých stromů a nejsou to žádní samotáři, obvykle rostou ve skupinkách.

Objevují se třeba u lesních cest, ale nepohrdnou ani jiným prostředím. Není to tak dávno, co ve velkém rostly na krkonošských sjezdovkách, na kterých se záhy objevili i lidé, kteří na lyžích v životě nestáli…

Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Ten je předmětem výzkumu řady vědeckých pracovišť, mimo jiné i Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech. A v případě léčby depresí psilocybin vykazuje slibné výsledky.

reklama

Potvrzuje to i čerstvá studie, podle které psilocybin pomáhá snížit fixaci na negativní vzorce myšlení. Podle jejích výsledků psilocybin činí mozek pružnějším a funguje výrazně jinak než běžná antidepresiva.

Navíc jeho účinky přetrvávají i několik týdnů po užití. Podle vědců tato zjištění potvrzují, že psilocybin by mohl být vhodnou alternativou léčby deprese.

Vzorce mozkové aktivity u deprese bývají strnulé a omezené. Právě psilocybin by mohl pomoci mozku vymanit se z vyjetých kolejí způsobem, který tradiční terapie nedokážou. „Poprvé zjišťujeme, že psilocybin působí jinak než běžná antidepresiva, díky čemuž je mozek pružnější a plynulejší a méně se utvrzuje v negativních vzorcích myšlení spojených s depresí,“ řekl David Nutt, který vede centrum pro výzkum psychedelik na londýnské vysoké škole Imperial College.

Hlavní autor studie, profesor Robin Carhart-Harris, který nyní působí na Kalifornské univerzitě v San Franciscu, k výzkumu podotkl: „Účinek pozorovaný u psilocybinu je konzistentní ve dvou studiích týkajících se zlepšení stavu lidí a nebyl pozorován u běžných antidepresiv.“.

reklama

Psilocybin je jedním z řady psychedelik, která jsou zkoumána jako potenciální léčba psychických poruch. Není toxický, nezpůsobuje poškození žádného orgánu ani nenavozuje závislost. Při jeho užívání ve formě hub je však třeba opatrnosti, protože houby mohou obsahovat dosud neprozkoumané látky, které mohou zatěžovat játra. Kombinace lysohlávek s alkoholem a léky tak mohou být potenciálně nebezpečné.

Nová zjištění vycházejí z analýzy skenů mozku asi šedesáti lidí léčených na depresi, kterou vedlo centrum Imperial. Tým se domnívá, že se mu podařilo objasnit, jak psilocybin na mozek působí.

Lidé, kteří podstoupili experimentální léčbu psilocybinem, vykazovali zvýšenou mozkovou konektivitu nejen během léčby, ale i tři týdny po ní. Podle vědců nebyly podobné změny v mozkovém propojení pozorovány u osob léčených běžným antidepresivem Escitalopramem, což naznačuje, že psychedelikum působí při léčbě deprese jinak.

Podle týmu jsou výsledky publikované v časopise Nature Medicine slibným pokrokem v léčbě psilocybinem, přičemž účinky byly zopakovány ve dvou studiích. Autoři však upozorňují, že ačkoli jsou tato zjištění povzbudivá, pacienti s depresí by se neměli pokoušet o samoléčbu psilocybinem, protože užívání lysohlávek bez odborného dohledu nemusí mít pozitivní výsledek, ba právě naopak.

reklama
Související články
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Dva výzkumy zabývající se tématem, zda více peněz přináší lidem i větší pocit štěstí, přinesly protichůdná zjištění. Jejich tvůrci se proto rozhodli spojit síly a zjistit, jaká je skutečně pravda… Daniel Kahneman a Angus Deaton z Princestonské univerzity publikovali v roce 2010 svoji práci, ve které uváděli, že pocit každodenního štěstí roste s rostoucím příjmem, […]
Vlastně už jsou, i když zatím jen v laboratořích. Ale pokusy s nimi jsou tak úspěšné, že už chybí jediné – rozšíření do velikosti vhodné pro člověka, ne pouze pro drobné laboratorní myši. Se zraněním pod náplastí je to trochu jako s pověstnou Schrödingerovou kočkou. Dokud náplast nesundáte a nepodíváte se pod ní, nebudete vědět, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz