Domů     Medicína
Technologický start-up zaměřený na léčbu neplodnosti má další partnery
Jan Nováček
od Jan Nováček 13.2.2023
FOTO: LF UPJŠ

Česká holdingová skupina FABA CAPITAL oznámila vstup do zdravotnického projektu, díky kterému dojde k zásadnímu průlomu v úspěšnosti asistované reprodukce metodou IVF (in vitro fertilizace). Kontrakt v hodnotě 441 tisíc eur zahrnuje převod práv duševního vlastnictví do nově vzniklého start-upu Fetus s vědeckými týmy univerzit v Bratislavě, Košicích a v Brně.

Naději párů při léčbě neplodnosti zvýší biotechnologický start-up Fetus, který je součástí skupiny FABA CAPITAL. Jeho smyslem je komercializace projektu v rámci IVF embryo transferů.

FOTO: LF UPJŠ

„Vstupem do tohoto projektu chceme celosvětově snížit počet nechtěných potratů a zvýšit šanci budoucím rodinám, které se chtějí rozrůst o zdravého potomka. Celkový proces léčby neplodnosti je velmi náročný na psychiku a při prvním nevydařeném transferu má neúspěch velké nežádoucí dopady na případné další pokusy.

Je nám ctí být součástí zrození nových životů se šťastným příběhem,“ říká Robert Flocius, CEO skupiny FABA.

V rámci spolupráce akademických a univerzitních projektů na celém světě vytvořila skupina inkubátor fabaincube pro další podobné projekty. Podle analýzy z průzkumu trhu a byznys plánu bude mít Fetus do čtyř let valuační hodnotu 100 milionů eur.

FOTO: LF UPJŠ

Problém neplodnosti ročně postihuje přes 48 milionů párů po celém světě. Týká se hlavně žen nad 40 let, kterým se s věkem snižují i šance na otěhotnění umělým oplodněním. Hrozí zdravotní rizika nebo vrozené vady dítěte.

O metodě IVF embryo transferů

IVF je dosud nejefektivnějším způsobem léčby neplodnosti. Pro úspěšný proces je klíčová souhra několika okolností, například výběr vhodných embryí. Nová technologie chráněná patentovou přihláškou identifikuje nové miRNA molekuly využitelné v predikci.

reklama

„Zjednodušeně řečeno, technologie je součástí diagnostického testu, který předpoví aktuální připravenost žen na proceduru umělého oplodnění a společně s unikátním způsobem výběru vhodného embrya tím zvýší úspěšnost celého procesu,“ říká docentka Miroslava Rabajdová z Ústavu lékařské a klinické biochemie univerzity v Košicích.

Prezentovaná inovativní technologie spočívá v neinvazivním odběru biologického materiálu bez jakéhokoliv poškození embrya. „Jako vhodný přístup se ukázalo analyzovat získané miRNA molekuly v kombinaci jako biomarkery.

Molekuly jsou tak schopné napomoci v personalizované medicíně při predikci úspěšnosti IVF skrze výběr vhodného embrya,” vysvětluje docentka Katarína Šoltys z Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě.

Dodává: „Věřím, že kombinace molekulárních metod a využití umělé inteligence v biomedicíně dokáže přinést lepší zdravotní péči a vyšší kvalitu života nejen pro mnohé neplodné páry, ale i pro nás všechny.“.

reklama

Část experimentálního výzkumu se odehrála také v laboratořích Masarykovy univerzity v Brně. „K výzkumu jsem byl přizván, abych poskytl svoje zkušenosti z oblasti studia a vysokokapacitních analýz molekul miRNA v klinickém materiálu.

Podíleli jsme se rovněž na realizaci vlastních sekvenačních analýz a experimentálním designu s cílem posunout technologii z úrovně experimentu směrem k možnému aplikačnímu využití,“ uvedl profesor Ondřej Slabý ze Středoevropského výzkumného institutu (CEITEC) a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Technologie IVF embryo transferů poprvé zaujala veřejnost na Transfera Technology Day 2020, následně získala v roce 2021 slovenskou Cenu za transfer technologií v kategorii Inovace.

Štítky:
reklama
Související články
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Dva výzkumy zabývající se tématem, zda více peněz přináší lidem i větší pocit štěstí, přinesly protichůdná zjištění. Jejich tvůrci se proto rozhodli spojit síly a zjistit, jaká je skutečně pravda… Daniel Kahneman a Angus Deaton z Princestonské univerzity publikovali v roce 2010 svoji práci, ve které uváděli, že pocit každodenního štěstí roste s rostoucím příjmem, […]
Vlastně už jsou, i když zatím jen v laboratořích. Ale pokusy s nimi jsou tak úspěšné, že už chybí jediné – rozšíření do velikosti vhodné pro člověka, ne pouze pro drobné laboratorní myši. Se zraněním pod náplastí je to trochu jako s pověstnou Schrödingerovou kočkou. Dokud náplast nesundáte a nepodíváte se pod ní, nebudete vědět, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz