Domů     Příroda
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
Martin Janda 11.5.2024

Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou hereckou etudu..

Pokud jsou makedonské užovky podplamaté chyceny, teatrálně se svíjejí a špiní se štiplavým koktejlem svého pižma a výkalů. Nakonec ochabnou, ústa mají otevřená a jazyk vyplazený. Někteří z nich dokonce pro větší efekt krvácejí z úst.

Podle výzkumu zveřejněného v časopise Biology Letters tímto způsobem napadení hadi předstírají smrt.

Podobně na atak predátora reaguje řada živočišných druhů. Zvládne to hmyz, ryby, obojživelníci, ba i savci. Nejznámější z nich dokonce propůjčil této technice své jméno: „hra na vačici“.

Takové představení může být „scénářem s vysokým rizikem a vysokou odměnou“, řekl doktorand na Bělehradské univerzitě a autor nové studie Vukasin Bjelica. Někteří predátoři jsou totiž zmateni nebo znechuceni kořistí, která náhle ochabne, zejména když tato zvířata páchnou a krvácejí.

Jiní mohou přestat dávat pozor a uvolnit sevření, čímž dají kořisti čas na útěk.

Vukasin Bjelica se ve svém výzkumu zaměřuje na užovky podplamaté, nejedovaté, ryby milující hady, kteří se vyskytují od západní Evropy až po západní Čínu. Tento druh zná řadu obranných technik, včetně kousání, nafukování a zploštění hlavy, aby vypadal jako jedovatý had.

Hadi z ostrova Golem Grad, jejichž hlavními predátory jsou ptáci, však často hrají mrtvé.

Výzkumný tým odchytil a otestoval 263 hadů, přičemž dával pozor, aby hadům neublížil. Nicméně, simuloval predátorský útok. „Chovali jsme se jako predátor, který váhá, zda kořist sežrat, a pak jsme nahrávali, abychom viděli, co udělají,“ uvedl Bjelica.

Badatelé zaznamenali, kdy se hadi potřísnili výkaly a pižmem (necelá polovina hadů), kdy nechali z tlamy vytrysknout krev (jen 10 procent) a jak dlouho si hadi hráli na mrtvé. „Opravdu se do role vžili, záleží na jednotlivci,“ podotkl Bjelica.

Zdálo se, že tato strategie nejlépe funguje u dospělých hadů, kteří jsou poněkud méně zranitelní vůči predátorům. Mladé užovky, které ptáci chytají nejčastěji, riskovali podstatně méně a hráli mrtvé mnohem kratší dobu.

Zda je toto chování vlastní i užovkám žijícím v jiných lokalitách, musí však teprve ověřit další výzkumy.

Foto: Biology Letters

Související články
Z nejnovější studie, která zmapovala výskyt planých rostlin na území Brna, vyplývá, že ve městě se vyskytuje 1 492 druhů planých nebo samovolně zplanělých rostlin, z nichž 255 patří mezi ohrožené druhy. Tým botaniků z Masarykovy univerzity pod vedením Zdeňky Lososové na studii pracoval více než 10 let a rozšíření druhů zdokumentoval na jednotlivých mapách. […]
Zkazky o tom, jak si zvířata promyšleně hledají rostliny, které jim uleví od neduhů, se tradují nejen mezi milovníky přírody. Dokonce i biologové už pár desítek let sledují, zda jde o nahodilé nebo cílené chování. Pozoruhodně dobře si pomocí přírodní medicíny dokážou poradit zejména šimpanzi. Americký biolog Michael Huffman od 80. let 20. století postupně […]
Kdyby jim chyběl jen mozek! Medúzy působí, že na ně evoluce zapomněla. Nedostaly od přírody ani pořádný nervový systém, o chybějícím srdci nebo žaludku nemluvě. Jejich průhledná těla skutečně neskrývají žádný fígl přírody. Přesto jsou medúzy překvapivě schopny učit se ze svých omylů. Co vlastně takový živočich na samém počátku vývoje nervové soustavy dokáže vnímat? […]
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzách. Také mohou nastat situace, kdy jsou podrážděné, a to pak samice střílejí mušlemi po jiných chobotnicích, častěji však po samcích. V mnoha ohledech jsou nám, lidem, velmi podobné, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz