Domů     Medicína
Diagnóza ADHD: Když život ovládá nepozornost…
Zdroj: Pixabay

Ze všech lidských poruch patří k těm nejprobádanějším. Její podstatou je neustálý souboj mezi mozkem a emocionálně silnými podněty, který lidský hardware nemá šanci vyhrát.

Neurovývojový syndrom, známý spíše pod zkratkou ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), o sobě totiž dává vědět již v raném věku dítěte, kdy se pomalu stává nepřítelem číslo jedna. Za jeho vznikem stojí strukturální a funkční odchylky různých mozkových oblastí v kombinaci s nerovnováhou určitých neurotransmiterů – zejména dopaminu a noradrenalinu.

Hrubý odhad…

Jedním z prvních, kdo na diagnózu ADHD upozornil a zároveň se pokusil o její základní popis, byl anglický pediatr, George Frederic Still (1868–1941). Psal se rok 1902, když v rámci přednášek hovořil o neobvyklých duševních stavech u jinak zdravých jedinců, jejichž inteligence nebyla nijak negativně narušena.

Jednalo se o děti impulzivnější a nepozorné s prakticky nulovým sebeovládáním. Konkrétně ve své praxi toto chování zaznamenal u 15 chlapců a 5 dívek. Dnes jeho závěry plně korespondují s tezí, že onemocnění postihuje častěji muže než ženy.

24/7

„Mezi příznaky není nic nenormálního nebo nestandardního, co by každý člověk nezažil. Typické pro ADHD ale je, že příznaky přetrvávají 24 hodin denně a sedm dní v týdnu,“ uvedl vedoucí lékař Dětského a dorostového oddělení Psychiatrické kliniky FN Brno a LF MU, Pavel Theiner.

Jen ve Spojených státech trápí ADHD 6,1 milionu malých pacientů, zatímco u nás jde o 20 tisíc. Ačkoli není jasné, co přesně poruchu spouští, v 75 % případů sehrává významnou roli dědičnost. V současnosti věda ví hned o několika genech, jež jsou se syndromem spojeny, v ostatních případech může jít o následek komplikovaného těhotenství nebo prenatálního vystavení alkoholu a cigaretovému kouři.

Zdroj: Adobe Stock

„Dárek“ do puberty

Jisté varovné signály se obvykle začínají ve větší míře projevovat před 12. rokem dítěte – nejčastěji se jedná o zhoršený prospěch, roztěkanost nebo vyšší sklon k úrazům. Ničím výjimečným není ani prokrastinace nebo neustálé odkládání povinností „na později“.

Dalším příznakem může být ale také naprostý opak, tedy až rekordní počet koníčků, kterým se však člověk není schopen věnovat naplno, natož je dovést do zdárného konce. Od „práce“ ho totiž dokáže vyrušit naprosto cokoli.

Zdroj: Pixabay

Tajemný nepřítel

Stavy vylučující jakékoli hlubší soustředění mohou u 60 % nemocných přetrvat až do dospělosti. „Typická dětská hyperaktivita se mění u dospělých ve vnitřní neklid a nepohodu. Porucha pozornosti zůstává pořád trvalá,“ upřesnil Pavel Theiner.

Jen v roce 2017 sužovalo ADHD zhruba 26 700 dospělých z 20 zemí světa. Psychiatrická komorbidita, tedy současný výskyt hned několika onemocnění, byla následně zjištěna u 60–80 % z nich. Vedle poruchy pozornosti trpělo dalším jedním duševním onemocněním 23 % osob, hned tři diagnózy sužovaly 14 % zkoumaných.

Podle výzkumu se nejčastěji jednalo o úzkostné poruchy, změny nápad nebo nadměrné užívání návykových látek. Ničím neobvyklým však nebyly ani bipolární poruchy a poruchy osobnosti.

Zdroj: Pixabay

Chce to řád…

Včasná, a především správná diagnóza je prvním krokem k úspěchu. Léčba ADHD nejčastěji spočívá v režimových opatřeních, jejichž úkolem je naprostá eliminace rušivých podnětů v pracovním či studijním prostředí.

K osvojení nových návyků může zároveň pomoci kognitivně-behaviorální terapie. Jako účinná pomoc se ukázaly také stimulanty, ať už s obsahem atomoxetinu nebo metylfenidátu, které dokáží „upravit“ přenos informací v mozku, čím zvýší schopnost soustředění a přispějí k celkovému zklidnění.

Má to však jeden háček… Zatímco u dětí jsou léky plně hrazeny ze zdravotního pojištění, v dospělosti je jejich platba většinou záležitostí pacienta.

Více než dočtete v čísle 3/2023, které vychází již příští čtvrtek!

Související články
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Autoimunitní onemocnění jednoduše znamenají útok imunitního systému proti vlastním tkáním a orgánům. Protože k jejich rozvoji často dochází až po pubertě, odborníci se dlouho domnívali, že souvisí s pohlavními hormony. Nyní vědci ze Stanfordovy univerzity přichází s jiným vysvětlením jejich vzniku i toho, proč častěji postihují ženy. Zdravý imunitní systém chrání tělo před nemocemi a […]
Zájemci o očkování proti černému kašli již nemusí složitě hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví oživili systém, který používali v dobách covidové pandemie. Nyní v něm […]
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Lidé si byli od pradávna vědomi spojení mezi stravou a zdravím, ale až pokroky v chemii, fyzice a biologii jim umožnily nahlédnout pod pokličku toho, co je ve stravě opravdu důležité. Dlouhou dobu byly za základ pro lidské zdraví považovány bílkoviny, až později byl kredit přiznán látkám, které získaly označení vitaminy. Jak byly objeveny a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz