Domů     Historie
Po stopách Boženy Němcové: Co o spisovatelce prozradila její DNA?
Zdroj: Wikimedia Commons

Příběh o zvídavé Barunce, pomatené Viktorce a moudré babičce zná každý z nás… Život autorky, kterou považujeme za jednu z největších žen českých dějin, je však i po více než 160 letech obestřen hávem tajemství. Jaký byl její původ?.

Osud ikony a múzy české avantgardy Boženy Němcové (1820–1862) dodnes nepřestává fascinovat nejen milovníky literatury, ale také vědecké kapacity. Skutečně jí v žilách kolovala modrá krev?

Otec? Neznámý…

Série nesrovnalostí začíná již samotným narozením budoucí spisovatelky. Podle oficiálně přijímaných tezí přišla autorka Divé Báry a legendární Babičky na svět 5. února 1820 coby Barbora Novotná. Z tehdejších zvyklostí však vídeňští historici usoudili, že se narodila o den dříve, což následně zapsali také do rodného listu.

Zatímco jako matka v něm byla uvedena Terezie Novotná (1797–1863), otec byl neznámý. To se však změnilo ve chvíli, kdy se Novotná provdala za kočího Johanna Pankla (1794–1850), který malou holčičku přijal za svou.

„7. srpna Léta Páně 1820 měli v České Skalici svatbu Johann Pankel z Gainfarnu u Vídně, katolík, 26 let starý, a Terezie Novotná, narozená v Kladsku, katolička, dvacet jeden rok stará, svobodná.“ Nyní již kompletní rodina se poté přestěhovala do Ratibořic, místní části města Česká Skalice.

Holčička s modrou krví

Čeští spisovatelé Helena Sobková (*1932) a Miroslav Ivanov (1929–1999) zastávali názor, že vídeňské záznamy byly jedním velikým podvrhem. Podle Sobkové by totiž skutečnou matkou malé Barunky měla být mladší sestra vévodkyně Kateřiny Vilemíny Zaháňské (1781–1839), Dorothea (1793–1862).

Své tvrzení opřela bývalá pedagožka o dochovanou korespondenci mezi matkou sester Zaháňských a vévodkyní Kateřinou z února roku 1816. Z ní totiž vyplývá, že Dorothea měla v inkriminované období těsně před porodem, svého potomka však byla nucena se vzdát.

Oním miminkem přitom neměl být nikdo jiný než malá Barunka. Tu si po čtyřech letech převzala do péče služebná Terezie, načež byl nejen zfalšován matriční zápis, ale také zorganizován účelový sňatek. Nebo tomu bylo jinak?

Více se o spisovatelčině původu dočtete v čísle 3/2023, které vychází 16. února. 

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz