Domů     Historie
Po stopách Boženy Němcové: Co o spisovatelce prozradila její DNA?
Zdroj: Wikimedia Commons

Příběh o zvídavé Barunce, pomatené Viktorce a moudré babičce zná každý z nás… Život autorky, kterou považujeme za jednu z největších žen českých dějin, je však i po více než 160 letech obestřen hávem tajemství. Jaký byl její původ?.

Osud ikony a múzy české avantgardy Boženy Němcové (1820–1862) dodnes nepřestává fascinovat nejen milovníky literatury, ale také vědecké kapacity. Skutečně jí v žilách kolovala modrá krev?

Otec? Neznámý…

Série nesrovnalostí začíná již samotným narozením budoucí spisovatelky. Podle oficiálně přijímaných tezí přišla autorka Divé Báry a legendární Babičky na svět 5. února 1820 coby Barbora Novotná. Z tehdejších zvyklostí však vídeňští historici usoudili, že se narodila o den dříve, což následně zapsali také do rodného listu.

reklama

Zatímco jako matka v něm byla uvedena Terezie Novotná (1797–1863), otec byl neznámý. To se však změnilo ve chvíli, kdy se Novotná provdala za kočího Johanna Pankla (1794–1850), který malou holčičku přijal za svou.

„7. srpna Léta Páně 1820 měli v České Skalici svatbu Johann Pankel z Gainfarnu u Vídně, katolík, 26 let starý, a Terezie Novotná, narozená v Kladsku, katolička, dvacet jeden rok stará, svobodná.“ Nyní již kompletní rodina se poté přestěhovala do Ratibořic, místní části města Česká Skalice.

Holčička s modrou krví

Čeští spisovatelé Helena Sobková (*1932) a Miroslav Ivanov (1929–1999) zastávali názor, že vídeňské záznamy byly jedním velikým podvrhem. Podle Sobkové by totiž skutečnou matkou malé Barunky měla být mladší sestra vévodkyně Kateřiny Vilemíny Zaháňské (1781–1839), Dorothea (1793–1862).

reklama

Své tvrzení opřela bývalá pedagožka o dochovanou korespondenci mezi matkou sester Zaháňských a vévodkyní Kateřinou z února roku 1816. Z ní totiž vyplývá, že Dorothea měla v inkriminované období těsně před porodem, svého potomka však byla nucena se vzdát.

Oním miminkem přitom neměl být nikdo jiný než malá Barunka. Tu si po čtyřech letech převzala do péče služebná Terezie, načež byl nejen zfalšován matriční zápis, ale také zorganizován účelový sňatek. Nebo tomu bylo jinak?

Více se o spisovatelčině původu dočtete v čísle 3/2023, které vychází 16. února. 

reklama
Související články
Pomocí malé skřínky byl schopen manévrovat modelem lodičky, a to bez jakéhokoliv viditelného spojení. Vědecké kouzlo, které Nikola Tesla předvedl v Madison Square Garden vyvolalo senzaci. Jeho bezdrátové ambice ale byly mnohem větší. Nadšený profesor představoval druhákům pokrokový přístroj. Grammovo dynamo, které si nechal na Polytechnickou školu ve Štýrském Hradci v Rakousku přivézt až z Paříže, bylo vybaveno […]
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záhadné předměty sloužily. Nejnovější fragment římského dvanáctistěnu byl nedávno objeven v Belgii poblíž městečka Kortessem, jeho stáří je odhadováno na 1 600 […]
Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy. O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne… Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, […]
Touží sloužit vyšší autoritě, nebýt svázáni pozemským pozlátkem a hříchy. Chtějí rozjímat, a být v neustálém spojení s Bohem. Jak trnitá je cesta k mnišskému rouchu? Být mnichem znamená duchovně, fyzicky i filozoficky souznít s vybranou vírou. Jedním z důvodů proč se muži touží mnichy stát, je služba vyšší autoritě – ať už Bohu či […]
Předsudky z předsudků, zasmušilý Ijáček z Medvídka Pú a celá hrst nepochopení nasadily oslům „oslí hlavu“. Pro svou svéhlavost jsou považováni za hloupá zvířata. Naši předkové přitom osly používali odpradávna, už v dobách prvních karavan či budování egyptských pyramid.  Počátky vývoje koňovitých, kam se vedle koní řadí i osli a zebry, sahají asi 55 milionů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz