Domů     Historie
Po stopách Boženy Němcové: Co o spisovatelce prozradila její DNA?
Zdroj: Wikimedia Commons

Příběh o zvídavé Barunce, pomatené Viktorce a moudré babičce zná každý z nás… Život autorky, kterou považujeme za jednu z největších žen českých dějin, je však i po více než 160 letech obestřen hávem tajemství. Jaký byl její původ?.

Osud ikony a múzy české avantgardy Boženy Němcové (1820–1862) dodnes nepřestává fascinovat nejen milovníky literatury, ale také vědecké kapacity. Skutečně jí v žilách kolovala modrá krev?

Otec? Neznámý…

Série nesrovnalostí začíná již samotným narozením budoucí spisovatelky. Podle oficiálně přijímaných tezí přišla autorka Divé Báry a legendární Babičky na svět 5. února 1820 coby Barbora Novotná. Z tehdejších zvyklostí však vídeňští historici usoudili, že se narodila o den dříve, což následně zapsali také do rodného listu.

Zatímco jako matka v něm byla uvedena Terezie Novotná (1797–1863), otec byl neznámý. To se však změnilo ve chvíli, kdy se Novotná provdala za kočího Johanna Pankla (1794–1850), který malou holčičku přijal za svou.

„7. srpna Léta Páně 1820 měli v České Skalici svatbu Johann Pankel z Gainfarnu u Vídně, katolík, 26 let starý, a Terezie Novotná, narozená v Kladsku, katolička, dvacet jeden rok stará, svobodná.“ Nyní již kompletní rodina se poté přestěhovala do Ratibořic, místní části města Česká Skalice.

Holčička s modrou krví

Čeští spisovatelé Helena Sobková (*1932) a Miroslav Ivanov (1929–1999) zastávali názor, že vídeňské záznamy byly jedním velikým podvrhem. Podle Sobkové by totiž skutečnou matkou malé Barunky měla být mladší sestra vévodkyně Kateřiny Vilemíny Zaháňské (1781–1839), Dorothea (1793–1862).

Své tvrzení opřela bývalá pedagožka o dochovanou korespondenci mezi matkou sester Zaháňských a vévodkyní Kateřinou z února roku 1816. Z ní totiž vyplývá, že Dorothea měla v inkriminované období těsně před porodem, svého potomka však byla nucena se vzdát.

Oním miminkem přitom neměl být nikdo jiný než malá Barunka. Tu si po čtyřech letech převzala do péče služebná Terezie, načež byl nejen zfalšován matriční zápis, ale také zorganizován účelový sňatek. Nebo tomu bylo jinak?

Více se o spisovatelčině původu dočtete v čísle 3/2023, které vychází 16. února. 

Související články
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají archeologické důkazy klíčovou roli při posuzování dopadů nákazy na původní obyvatelstvo. Pravé neštovice existují nejméně tři tisíce let, první důkazy o jejich výskytu pocházejí z […]
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo. Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď. Snah o spojení krajiny […]
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz