Domů     Historie
Po stopách Boženy Němcové: Co o spisovatelce prozradila její DNA?
Zdroj: Wikimedia Commons

Příběh o zvídavé Barunce, pomatené Viktorce a moudré babičce zná každý z nás… Život autorky, kterou považujeme za jednu z největších žen českých dějin, je však i po více než 160 letech obestřen hávem tajemství. Jaký byl její původ?.

Osud ikony a múzy české avantgardy Boženy Němcové (1820–1862) dodnes nepřestává fascinovat nejen milovníky literatury, ale také vědecké kapacity. Skutečně jí v žilách kolovala modrá krev?

Otec? Neznámý…

Série nesrovnalostí začíná již samotným narozením budoucí spisovatelky. Podle oficiálně přijímaných tezí přišla autorka Divé Báry a legendární Babičky na svět 5. února 1820 coby Barbora Novotná. Z tehdejších zvyklostí však vídeňští historici usoudili, že se narodila o den dříve, což následně zapsali také do rodného listu.

Zatímco jako matka v něm byla uvedena Terezie Novotná (1797–1863), otec byl neznámý. To se však změnilo ve chvíli, kdy se Novotná provdala za kočího Johanna Pankla (1794–1850), který malou holčičku přijal za svou.

„7. srpna Léta Páně 1820 měli v České Skalici svatbu Johann Pankel z Gainfarnu u Vídně, katolík, 26 let starý, a Terezie Novotná, narozená v Kladsku, katolička, dvacet jeden rok stará, svobodná.“ Nyní již kompletní rodina se poté přestěhovala do Ratibořic, místní části města Česká Skalice.

Holčička s modrou krví

Čeští spisovatelé Helena Sobková (*1932) a Miroslav Ivanov (1929–1999) zastávali názor, že vídeňské záznamy byly jedním velikým podvrhem. Podle Sobkové by totiž skutečnou matkou malé Barunky měla být mladší sestra vévodkyně Kateřiny Vilemíny Zaháňské (1781–1839), Dorothea (1793–1862).

Své tvrzení opřela bývalá pedagožka o dochovanou korespondenci mezi matkou sester Zaháňských a vévodkyní Kateřinou z února roku 1816. Z ní totiž vyplývá, že Dorothea měla v inkriminované období těsně před porodem, svého potomka však byla nucena se vzdát.

Oním miminkem přitom neměl být nikdo jiný než malá Barunka. Tu si po čtyřech letech převzala do péče služebná Terezie, načež byl nejen zfalšován matriční zápis, ale také zorganizován účelový sňatek. Nebo tomu bylo jinak?

Více se o spisovatelčině původu dočtete v čísle 3/2023, které vychází 16. února. 

reklama
Související články
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po chodbě. Netušil, že fyzikovi tohle pobíhání vynese Nobelovu cenu. Ředitel-neředitel, když člověk potřebuje poradit, jde za tím nejlepším. V případě ředitele fyzikálních laboratoří na univerzitě Scuola […]
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud nalezený důkaz konstrukčního využití dřeva. K čemu sloužila a komu? Dřevěná konstrukce byla objevena při vykopávkách na březích jedné ze zambijských řek […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak se ukazuje, spolu byli spřízněni. Jedná se tak o největší pravěký rodokmen, jaký kdy byl rekonstruován. Pohřebiště známé jako Gurgy, nacházející se v […]
Rhynchosauři, býložravci obývající Zemi před 225 až 250 miliony lety v období triasu, zřejmě na konci svého života umírali hlady. Alespoň to naznačuje výzkum provedený vědci z University of Bristol na základě vzorků nalezených v anglickém hrabství Devon. Tito prehistoričtí býložraví plazi se živili tvrdými a houževnatými rostlinami a stromy, jako jsou například kapradiny, jejichž […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz