Domů     Architektura
The Edge: Chytrá, ekologická a šmrncovní

Zná detailně pracovní rozvrh, uklidí, objedná, zařídí… Je jednou z nejchytřejších budov světa, kde i hlídače a uklízečku pohání elektřina.

Konzultační firma Deloitte sídlící v Amsterdamu svým pojetím a funkčností zcela „přepsala“ učebnice architektury. Nejen že má přehled o volných parkovacích místech, ale také zaměstnancům dokáže připravit kávu podle jejich preferencích. Bude to s mlékem anebo raději bez cukru?

Samostatná a šikovná

Na základě návrhu společnosti PLP Architecture dostala The Edge roku 2014 konkrétní a finální obrysy. Budova je vybavena celkem 28 000 senzory, které snímají nejen teplotu a vlhkost. Jejich úkolem je mimo jiné neustálé monitorování intenzity osvětlení, které upravují podle denní doby.

V neposlední řadě mají i nepřetržitý přehled o pohybu a aktuálním „pobytu“ zaměstnanců. Z čidel získaná data architektonický unikát neustále vyhodnocuje, čímž snižuje spotřebu elektřiny i vody na minimum.

Budova budoucnosti si vyžádala také užití nových technologií. Super výkonné LED panely od společnosti Philips byly například vyrobeny speciálně pro The Edge. Podle odborníků spotřebují naprosté minimum energie, navíc jsou napojeny na stejné kabely, které stojí za přenosem internetu.

Voda užitečná

Přirozené světlo proniká do budovy prostřednictvím patnáctipatrového skleněného atria na severní straně budovy. Zatímco na jižní straně je možné spatřit řadu solárních panelů. Kromě vlastních panelů využívá The Edge také ty, které jsou umístěny poblíž nedaleké univerzity.

Voda cirkulující v topení a klimatizaci je sváděna do rezervoáru pod budovou a posléze znovu využívána. Zároveň zde funguje i záchytný systém, který dešťovou vodu využívá pro splachování WC.

Chytrý začátek dne

Příjezd do garáže je budovou ihned zaznamenán. Fotoaparát zachytí číslo SPZ a ihned jej přiřadí k osobní kartě zaměstnance. The Edge zároveň ctí soukromí jednotlivých pracovníků, ještě před instalací snímače SPZ proto všichni vyplnili souhlasný formulář se zpracováváním údajů.

Stejně jako nadzemní prostory i v garážích byla užita úsporná LED osvětlení, která se ihned po výjezdu samy zhasnou. Samostatná garáž pro kola a nabíječky pro elektromobily jsou zde samozřejmostí.

Nejdůležitější pomocník

Vstupenkou a zároveň průvodcem je v The Edge chytrý telefon. Můžete jej využít kupříkladu při hledání kolegů, úpravě teploty v místnosti anebo změně pracovního rozvrhu. Budova zaměstnancům umožňuje i objednání potravin, přičemž taška s nákupem bude po skončení pracovní doby čekat na recepci.

Všechny pracovní stoly jsou pro 100% komfort vybaveny zabudovanými bezdrátovými nabíječkami. To aby byl nejdůležitější nástroj dne vždy připraven.

Revoluční novinkou je i způsob práce, tzv. „hot desking“. Aplikace v chytrém telefonu totiž každému ze zaměstnanců doporučí vhodný prostor k sezení, stání či vhodnou zasedací místnost.

Malý bodyguard

Dokonce i bezpečnost je zde efektivní. Namísto lidské síly v celém areálu každý večer hlídkuje robot, který dokáže nejen spustit alarm, ale v případě nouze také uvědomit bezpečnostní službu. Pohybuje se automaticky stejně jako robotický vysavač. Může být však ovládaný i na dálku.

Souznění s přírodou

V The Edge mají svůj vlastní prostor hmyz či ptáci. Jelikož se jedná o jednu z nejzelenějších kancelářských budov na světě, aktivně podporuje i prospěšný hmyz či tvory ve městě. Na severní terase proto mohou zaměstnanci narazit na ptačí a netopýří budky nebo hned několik včelích úlů.

reklama
Související články
Ven z měst! Za levnějšími pozemky a klidem přírody, do vlastních domků… V tomto duchu se nese trend bydlení v posledních desetiletích. Ale tento styl života nemusí být nutně ideální pro psychickou pohodu ani pro životní prostředí. V čem je háček a proč může být někdy lepší bydlet ve městě? Lidé v městském prostředí podle […]
Mezinárodní tým složený ze zástupců architektonických ateliérů NORMA (Česko), EMF (Katalánsko/Španělsko) a PARETO (Francie), který zvítězil v urbanisticko-krajinářské soutěži na přeměnu území u soutoku Berounky s Vltavou, se teď pustí do přípravy studie celého území s rozlohou přesahující 1200 hektarů. Mezinárodní tým tří architektonických studií spolupracoval na vítězném návrhu příměstského parku Soutok půl roku, vytvořilo […]
Na první pohled obyčejná rodinná hrobka. V jejím srdci mají však být dodnes slyšet hlasy templářů a kdesi v labyrintu chodeb tiše spočívat svatý grál… Malá kaple nacházející se zhruba 11 kilometrů od Edinburgu voní záhadami a konspiračními teoriemi po celá staletí. Místo poseté nejrůznějšími symboly a prapodivnými znaky má totiž ve svém nitru ukrývat […]
Povrchové lomy či doly jsou bezesporu brutálním zásahem do krajiny. Nejen, že se jejich okolí mnohdy stane místem, odkud většina lidí utíká, ale také místem, které se těžební činností promění v měsíční krajinu. Jistě, suroviny jsou nutné a těžaři zatím mají ze zákona povinnost po ukončení své činnosti krajinu rekultivovat. Mnohdy se tak děje tím […]
Možnost použití hub jako stavebního materiálu je předmětem odborného zkoumání v poslední dekádě. Nejedná se přitom o houbový domeček jako ve šmoulí vesničce, ale o využití hub jako základu pro výrobu nejrůznějších stavebních materiálů, které by svými vlastnostmi překonaly dnešní anorganické hmoty. Houby se vyznačují řadou obdivuhodných vlastností. Jako živoucí organismus velmi rychle rostou, jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz