Domů     Architektura
The Edge: Chytrá, ekologická a šmrncovní

Zná detailně pracovní rozvrh, uklidí, objedná, zařídí… Je jednou z nejchytřejších budov světa, kde i hlídače a uklízečku pohání elektřina.

Konzultační firma Deloitte sídlící v Amsterdamu svým pojetím a funkčností zcela „přepsala“ učebnice architektury. Nejen že má přehled o volných parkovacích místech, ale také zaměstnancům dokáže připravit kávu podle jejich preferencích. Bude to s mlékem anebo raději bez cukru?

Samostatná a šikovná

Na základě návrhu společnosti PLP Architecture dostala The Edge roku 2014 konkrétní a finální obrysy. Budova je vybavena celkem 28 000 senzory, které snímají nejen teplotu a vlhkost. Jejich úkolem je mimo jiné neustálé monitorování intenzity osvětlení, které upravují podle denní doby.

reklama

V neposlední řadě mají i nepřetržitý přehled o pohybu a aktuálním „pobytu“ zaměstnanců. Z čidel získaná data architektonický unikát neustále vyhodnocuje, čímž snižuje spotřebu elektřiny i vody na minimum.

Budova budoucnosti si vyžádala také užití nových technologií. Super výkonné LED panely od společnosti Philips byly například vyrobeny speciálně pro The Edge. Podle odborníků spotřebují naprosté minimum energie, navíc jsou napojeny na stejné kabely, které stojí za přenosem internetu.

Voda užitečná

Přirozené světlo proniká do budovy prostřednictvím patnáctipatrového skleněného atria na severní straně budovy. Zatímco na jižní straně je možné spatřit řadu solárních panelů. Kromě vlastních panelů využívá The Edge také ty, které jsou umístěny poblíž nedaleké univerzity.

reklama

Voda cirkulující v topení a klimatizaci je sváděna do rezervoáru pod budovou a posléze znovu využívána. Zároveň zde funguje i záchytný systém, který dešťovou vodu využívá pro splachování WC.

Chytrý začátek dne

Příjezd do garáže je budovou ihned zaznamenán. Fotoaparát zachytí číslo SPZ a ihned jej přiřadí k osobní kartě zaměstnance. The Edge zároveň ctí soukromí jednotlivých pracovníků, ještě před instalací snímače SPZ proto všichni vyplnili souhlasný formulář se zpracováváním údajů.

Stejně jako nadzemní prostory i v garážích byla užita úsporná LED osvětlení, která se ihned po výjezdu samy zhasnou. Samostatná garáž pro kola a nabíječky pro elektromobily jsou zde samozřejmostí.

Nejdůležitější pomocník

Vstupenkou a zároveň průvodcem je v The Edge chytrý telefon. Můžete jej využít kupříkladu při hledání kolegů, úpravě teploty v místnosti anebo změně pracovního rozvrhu. Budova zaměstnancům umožňuje i objednání potravin, přičemž taška s nákupem bude po skončení pracovní doby čekat na recepci.

reklama

Všechny pracovní stoly jsou pro 100% komfort vybaveny zabudovanými bezdrátovými nabíječkami. To aby byl nejdůležitější nástroj dne vždy připraven.

Revoluční novinkou je i způsob práce, tzv. „hot desking“. Aplikace v chytrém telefonu totiž každému ze zaměstnanců doporučí vhodný prostor k sezení, stání či vhodnou zasedací místnost.

Malý bodyguard

Dokonce i bezpečnost je zde efektivní. Namísto lidské síly v celém areálu každý večer hlídkuje robot, který dokáže nejen spustit alarm, ale v případě nouze také uvědomit bezpečnostní službu. Pohybuje se automaticky stejně jako robotický vysavač. Může být však ovládaný i na dálku.

Souznění s přírodou

V The Edge mají svůj vlastní prostor hmyz či ptáci. Jelikož se jedná o jednu z nejzelenějších kancelářských budov na světě, aktivně podporuje i prospěšný hmyz či tvory ve městě. Na severní terase proto mohou zaměstnanci narazit na ptačí a netopýří budky nebo hned několik včelích úlů.

reklama
Související články
Když vozy Toyota doslouží, šetrně se zrecyklují a suroviny se dále využijí. Jsou k tomu už dopředu navržené, vyrobené a smontované. Například kabelový svazek vytáhnete ven jako byste oddělovali kostru z grilované ryby. Toyota od roku 2003 využívá konstrukci, která optimalizuje rozebírání a třídění k usnadnění recyklace surovin, například mědi a vzácných kovů, z vyřazených vozidel. […]
Nejslavnější míry prehistorie činí 11,5 cm na výšku a 4,3 cm na šířku. Patří jedné Venuši a vztahují se k ideálu pravěké krásy, a zároveň k jednomu z nejstarších artefaktů, který kdy spatřil svět. „Po Altamiře je vše ostatní jen dekadence,“ nechal se v minulosti slyšet kubistický génius Pablo Picasso (1881–1973). A měl pravdu. Jeskynní malby […]
Ruiny skalního města Machu Picchu v exotických kulisách peruánských And fascinují vědce už po celá desetiletí a přesto je neochuzují o další nečekaná překvapení. K tomu poslednímu došlo teprve na počátku letošního roku, když byly v oblasti prostřednictvím speciálního laserového radaru odhaleny dosud neznámé stavby.   Právě tato nejmodernější laserová technologie v poslední době sbírá […]
Může se to zdát jako špatný vtip, ale lidstvo v posledních letech skutečně čelí zoufalému nedostatku písku, což by mohlo do budoucna způsobit ohromné problémy ve stavebnictví. Písek z pouštních oblastí je krajně nevhodný, a tak zoufale stoupá cena i poptávka. To pochopitelně hraje do noty organizovanému zločinu, který s pískem začíná obchodovat podobně jako […]
Zadavatelem konceptu tzv. zrcadlové linie je saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, který velkolepost chystané stavby dokonce neváhal přirovnat k egyptským pyramidám.   Z toho mála, co zatím víme, by se mělo jednat o dvě paralelní budovy, z nichž každá by byla vysoká cca 490 metrů a široká těžko uvěřitelných 120 kilometrů. Poskytovala by tak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz