Domů     Architektura
The Edge: Chytrá, ekologická a šmrncovní

Zná detailně pracovní rozvrh, uklidí, objedná, zařídí… Je jednou z nejchytřejších budov světa, kde i hlídače a uklízečku pohání elektřina.

Konzultační firma Deloitte sídlící v Amsterdamu svým pojetím a funkčností zcela „přepsala“ učebnice architektury. Nejen že má přehled o volných parkovacích místech, ale také zaměstnancům dokáže připravit kávu podle jejich preferencích. Bude to s mlékem anebo raději bez cukru?

Samostatná a šikovná

Na základě návrhu společnosti PLP Architecture dostala The Edge roku 2014 konkrétní a finální obrysy. Budova je vybavena celkem 28 000 senzory, které snímají nejen teplotu a vlhkost. Jejich úkolem je mimo jiné neustálé monitorování intenzity osvětlení, které upravují podle denní doby.

V neposlední řadě mají i nepřetržitý přehled o pohybu a aktuálním „pobytu“ zaměstnanců. Z čidel získaná data architektonický unikát neustále vyhodnocuje, čímž snižuje spotřebu elektřiny i vody na minimum.

Budova budoucnosti si vyžádala také užití nových technologií. Super výkonné LED panely od společnosti Philips byly například vyrobeny speciálně pro The Edge. Podle odborníků spotřebují naprosté minimum energie, navíc jsou napojeny na stejné kabely, které stojí za přenosem internetu.

Voda užitečná

Přirozené světlo proniká do budovy prostřednictvím patnáctipatrového skleněného atria na severní straně budovy. Zatímco na jižní straně je možné spatřit řadu solárních panelů. Kromě vlastních panelů využívá The Edge také ty, které jsou umístěny poblíž nedaleké univerzity.

Voda cirkulující v topení a klimatizaci je sváděna do rezervoáru pod budovou a posléze znovu využívána. Zároveň zde funguje i záchytný systém, který dešťovou vodu využívá pro splachování WC.

Chytrý začátek dne

Příjezd do garáže je budovou ihned zaznamenán. Fotoaparát zachytí číslo SPZ a ihned jej přiřadí k osobní kartě zaměstnance. The Edge zároveň ctí soukromí jednotlivých pracovníků, ještě před instalací snímače SPZ proto všichni vyplnili souhlasný formulář se zpracováváním údajů.

Stejně jako nadzemní prostory i v garážích byla užita úsporná LED osvětlení, která se ihned po výjezdu samy zhasnou. Samostatná garáž pro kola a nabíječky pro elektromobily jsou zde samozřejmostí.

Nejdůležitější pomocník

Vstupenkou a zároveň průvodcem je v The Edge chytrý telefon. Můžete jej využít kupříkladu při hledání kolegů, úpravě teploty v místnosti anebo změně pracovního rozvrhu. Budova zaměstnancům umožňuje i objednání potravin, přičemž taška s nákupem bude po skončení pracovní doby čekat na recepci.

Všechny pracovní stoly jsou pro 100% komfort vybaveny zabudovanými bezdrátovými nabíječkami. To aby byl nejdůležitější nástroj dne vždy připraven.

Revoluční novinkou je i způsob práce, tzv. „hot desking“. Aplikace v chytrém telefonu totiž každému ze zaměstnanců doporučí vhodný prostor k sezení, stání či vhodnou zasedací místnost.

Malý bodyguard

Dokonce i bezpečnost je zde efektivní. Namísto lidské síly v celém areálu každý večer hlídkuje robot, který dokáže nejen spustit alarm, ale v případě nouze také uvědomit bezpečnostní službu. Pohybuje se automaticky stejně jako robotický vysavač. Může být však ovládaný i na dálku.

Souznění s přírodou

V The Edge mají svůj vlastní prostor hmyz či ptáci. Jelikož se jedná o jednu z nejzelenějších kancelářských budov na světě, aktivně podporuje i prospěšný hmyz či tvory ve městě. Na severní terase proto mohou zaměstnanci narazit na ptačí a netopýří budky nebo hned několik včelích úlů.

Související články
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Architektura 26.5.2025
České vězeňství se stále opírá o zastaralý model, kdy vězni žijí v celách až po 15 lidech a systém staví na restrikci a izolaci, nikoli na individuální práci s pachatelem. Moderním pojetí vězeňské architektury se proto rozhodli změnit studující Fakulty architektury ČVUT z ateliérů Tesař–Barla a Fišer–Nezpěváková. Výsledky jejich práce budou k vidění na FAZÓNĚ […]
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá nové […]
Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje rychlosti pěti metrů za sekundu a nemá efektivnější alternativu. Kapsle s nosností do jednoho kilogramu přepravují například biologický materiál nebo originální zprávy. Po celé nemocnici je rozmístěno 67 stanic, odkud […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz