Domů     Medicína
Rajská hudba budoucnosti? Imunita proti obezitě…

Zatímco lidstvo hoduje, lékaři bijí na poplach. S nerozvážnou konzumací totiž povážlivě stoupá nejen ručička na váze, ale také riziko vzniku závažných onemocnění… Kdy řekneme dost?

Jen za posledních 40 let se počet pacientů s obezitou rapidně zvýšil, což má neblahý vliv na celkové zdraví. Zatímco u žen se jedná o skok dvojnásobný, v případě mužů je dokonce trojnásobný. Podle obezitologů je situace taková, že počet lidí s nadváhou zdaleka převyšuje množství osob trpících podvýživou. Misku vah by však v blízké budoucnosti mohla vyrovnat speciální „imunita“…

Fitness myšky

Revoluční výzkum představili dánští vědci z Kodaňské univerzity pod vedením Karen Nordgaardové Nielsenové v časopise Molecular Metabolism. Jejich prvními pacienty, kterým zajistili štíhlou figuru, se staly laboratorní myši, a to navzdory skutečnosti, že jim odborníci vydatně podstrojovali.

„Bylo to, jako kdyby byly myši permanentně na dietě. Avšak složené z hamburgerů a pizzy,“ představila podmínky vedoucí výzkumu.

Společně se svými kolegy totiž objevila, že hlodavci potřebují k tvorbě tukové tkáně tzv. NAMPT gen. Pokud se jej však genetickým inženýrům podaří vyblokovat, jsou vůči obezitě chráněni – bez ohledu na jejich jídelníček.

Pět písmen naděje

Výsledek severské studie představuje významný průlom. Dosud nashromážděné poznatky o úloze a fungování genu NAMPT totiž naznačovaly, že bude zapotřebí jeho aktivitu pro účinek zhubnutí podstatně navýšit, nikoli snížit.

Naši předci, kteří disponovali plnou funkčností tohoto genu, totiž neměli nejmenší problémy s přežitím – jejich tukové zásoby na horší časy fungovaly výborně. V opačném případě měli jedinci problém vyrovnat se s každým dalším hladomorem.

Myši ano, člověk ne…

Na každou dobrou zprávu však připadá i jedna špatná. Ta v tomto případě sestává ze skutečnosti, že prozatím není možné u člověka aktivitu genu NAMPT potlačit, a to ani cíleným zásahem do DNA.

Mohlo by se však podařit objevit látky, které odvedou tu samou práci – s minimálními riziky. Jejich objevení a otestování se nyní stane předmětem dalšího výzkumu dánského týmu.

Více se dočtete v čísle 1/2023, které je právě v prodeji…

Související články
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Celkem ve zdravotnických zařízeních po celé republice probíhá 481 těchto hodnocení, jež zdravotnickému systému ušetřila více než jeden a půl […]
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev ostatním, aniž by došlo k úhoně. Této vysněné metě se nyní velmi přiblížili. Krevní skupiny A, B a O objevil v roce […]
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. Co jsou vlastně mykózy? Jde o infekce způsobené některými zástupci říše hub – jednobuněčnými kvasinkami nebo vláknitými houbami, známými spíš pod značením plísně. Tedy nic, co […]
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie. Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve fázi […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz