Domů     Medicína
Rajská hudba budoucnosti? Imunita proti obezitě…

Zatímco lidstvo hoduje, lékaři bijí na poplach. S nerozvážnou konzumací totiž povážlivě stoupá nejen ručička na váze, ale také riziko vzniku závažných onemocnění… Kdy řekneme dost?

Jen za posledních 40 let se počet pacientů s obezitou rapidně zvýšil, což má neblahý vliv na celkové zdraví. Zatímco u žen se jedná o skok dvojnásobný, v případě mužů je dokonce trojnásobný. Podle obezitologů je situace taková, že počet lidí s nadváhou zdaleka převyšuje množství osob trpících podvýživou. Misku vah by však v blízké budoucnosti mohla vyrovnat speciální „imunita“…

Fitness myšky

Revoluční výzkum představili dánští vědci z Kodaňské univerzity pod vedením Karen Nordgaardové Nielsenové v časopise Molecular Metabolism. Jejich prvními pacienty, kterým zajistili štíhlou figuru, se staly laboratorní myši, a to navzdory skutečnosti, že jim odborníci vydatně podstrojovali.

„Bylo to, jako kdyby byly myši permanentně na dietě. Avšak složené z hamburgerů a pizzy,“ představila podmínky vedoucí výzkumu.

Společně se svými kolegy totiž objevila, že hlodavci potřebují k tvorbě tukové tkáně tzv. NAMPT gen. Pokud se jej však genetickým inženýrům podaří vyblokovat, jsou vůči obezitě chráněni – bez ohledu na jejich jídelníček.

Pět písmen naděje

Výsledek severské studie představuje významný průlom. Dosud nashromážděné poznatky o úloze a fungování genu NAMPT totiž naznačovaly, že bude zapotřebí jeho aktivitu pro účinek zhubnutí podstatně navýšit, nikoli snížit.

Naši předci, kteří disponovali plnou funkčností tohoto genu, totiž neměli nejmenší problémy s přežitím – jejich tukové zásoby na horší časy fungovaly výborně. V opačném případě měli jedinci problém vyrovnat se s každým dalším hladomorem.

Myši ano, člověk ne…

Na každou dobrou zprávu však připadá i jedna špatná. Ta v tomto případě sestává ze skutečnosti, že prozatím není možné u člověka aktivitu genu NAMPT potlačit, a to ani cíleným zásahem do DNA.

Mohlo by se však podařit objevit látky, které odvedou tu samou práci – s minimálními riziky. Jejich objevení a otestování se nyní stane předmětem dalšího výzkumu dánského týmu.

Více se dočtete v čísle 1/2023, které je právě v prodeji…

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz