Domů     Vesmír
K Zemi míří extrémně silný rentgenový paprsek
Matěj Soukup 14.12.2022
Zdroj: Pixabay

Astronomové určili zdroj neuvěřitelně jasného rentgenového signálu AT 2022cmc, který byl objeven na začátku letošního roku na zařízení Zwicky Transient Facility v Kalifornii. Zjištění, která byla zveřejněna v časopise Nature Astronomy, naznačují, že pravděpodobně pochází z proudu hmoty, který vychází ze supermasivní černé díry rychlostí blízkou rychlosti světla..

Tým vědců se domnívá, že paprsek je produktem černé díry, která začala pohlcovat blízkou hvězdu a uvolnila při tom obrovské množství energie. Jejich zjištění by mohla vrhnout nové světlo na to, jak se masivní černé díry živí a rostou.

Dr. Matt Nicholl, docent na Birminghamské univerzitě, uvedl: „V tomto případě se jednalo o velmi zajímavý objev: Naše pozorování nám prozradilo, že zdroj onoho paprsku je horký: kolem 30 000 stupňů.

Pozorovali jsme však také určitou absorpci světla galaxií v místě, kde k této události došlo. Tyto absorpční čáry byly silně posunuty směrem k červenějším vlnovým délkám, což nám napovědělo, že tato galaxie byla mnohem dál, než jsme očekávali.“.

Přímo k Zemi?

Jak se mohla tak vzdálená událost objevit na naší obloze tak jasná? Tým tvrdí, že černá díra může směřovat přímo k Zemi, díky čemuž se paprsek z ní vycházející jeví jasnější, než kdyby směřovala jiným směrem.

Tento efekt se nazývá „Dopplerovo zesílení“ a je podobný jevu, kdy přibližující se sanitku slyšíme silněji, než když se od nás vzdaluje.

AT 2022cmc je čtvrtým takovým jevem, který byl kdy detekován, a prvním takovým od roku 2011. Po prvním objevu AT 2022cmc se tým zaměřil na signál pomocí rentgenového teleskopu NICER (Neutron Star Interior Composition ExploreR), který pracuje na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

„První tři dny to vypadalo docela normálně,“ vzpomíná Dheeraj Pasham, který byl prvním autorem studie. „Pak jsme se na to podívali rentgenovým teleskopem a zjistili jsme, že zdroj je stokrát silnější než nejsilnější dosvit gama záblesku.“.

Hledáme další?

Dr. Benjamin Gompertz provedl analýzu těchto záblesků. Záblesky gama záření, jakkoli jsou jasné, produkují pouze tolik světla, kolik může produkovat kolabující hvězda. Protože AT 2022cmc byl tak jasný a trval tak dlouho, věděli jsme, že ho musí pohánět něco opravdu obrovského – supermasivní černá díra.“ Vědci doufají, že s využitím nových teleskopů, které jsou v současnosti stále ve vývoji, se jim podaří detekovat další podobné jevy a lépe se zaměřit na způsob, jakým masivní černé díry pohlcují hvězdy.

reklama
Související články
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Neila Armstronga (1930–2012) ve skafandru, poprvé vstoupila na prašný povrch Měsíce, uplynulo 54 let. Společně s Buzzem Aldrinem […]
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopravit na Zemi. Mise je splněna, kapsle dnes dosedla na povrch pouště v Utahu. Podle NASA je navíc neporušená, takže vědci se […]
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této polévce mohou přežívat mimozemské organismy… Pozorování provedená vesmírným teleskopem Jamese Webba naznačují, že suchý led čili zmrzlý oxid uhličitý detekovaný na povrchu Europy […]
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Panny, severně od jasné hvězdy Spica. Pozorovat noční oblohu můžete v tento den třeba v brněnské hvězdárně a planetáriu, program naleznete zde. Vzácně může […]
Snímek otisku boty Buzze Aldrina na Měsíci patří mezi kultovní. Na povrchu věčného souputníka Země se dnes nachází stovky stop, které tam zanechalo 12 astronautů mise Apollo mezi roky 1969 až 1972. Bez větru a deště tam zůstanou miliony let. Nyní se NASA připravuje na návrat člověka na Měsíc, při kterém nesmí chybět, vedle nových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz