Domů     Příroda
Chování vašeho psa ovlivňují jeho geny, nikoliv rasa!
Zdroj: Pixabay

Při výběru psa se jeho noví majitelé zaměřují především na jeho rasu. Jak je zvíře velké, kolik bude vážit, případně jakou má, na základě své rasy, povahu. Jenže vědci teď zjistili, že více než na rase závisí chování zvířete na jeho genech….

První psi byli domestikování zhruba před 15 000 lety, jejich společným předkem byl vlk. Následně začali lidé využívat různé psy k provádění odlišných úkolů, jakými bylo pasení dobytka, lov, tahání břemen, hlídání či zkrátka dělaní společnosti člověku.

Toto selektivní šlechtění začalo asi před 2000 lety. Klasifikace jednotlivých psích plemen však započala až mnohem později. Jména, která používáme pro moderní plemena, jsou stará méně než 160 let.

Vědci z National Human Genome Research Institute (Národního institutu pro výzkum lidského genomu), který spadá pod National Institutes of Health (Národní institut zdraví), sídlícího v americké Bethesdě, podrobili zkoumání genom 4 000 čistokrevných, rasově smíšených i divokých psů.

A odhalili 10 genetických linií psů, z nichž pocházejí moderní psí rasy. Genetické variace shlukovaly různé rasy na základě toho, jakou roli jejich předci hráli v lidské historii, do následujících skupin:

honič, španěl, ohař, tažný pes, retrívr, teriér, pastevecký pes, špic, dingo a chrt.

Zdroj: Pixabay

Chování versus DNA

Pastevečtí psi, kteří dříve pracovali s dobytkem, patří k nejsnáze vycvičitelným psům, mají nízkou úroveň agresivity i dravého pudu, nicméně mají silný sklon seskupovat své majitele, a zejména skupiny malých dětí do stáda.

Kromě silného pasteveckého instinktu potřebovali původní pastevci i přesnou kontrolu nad svými pohyby, protože změny jejich polohy mohly hnát stádo jiným směrem. Emily Dutrowová, vědecká pracovnice NHGRI, která se podílela na výzkumu, k tomu říká:

„Zajímalo nás, zda toto chování, které se projevovalo u generací pasteveckých psů, mělo základ v psí DNA.“.

Spolu se svými spolupracovníky odhalila Dutrowová v DNA pasteveckých psů specifické geny, které souvisí s mozkovou aktivitou. Patří mezi ně geny, které spojují motorickou kontrolu se zrakem, a také geny, kterou jsou spojovány s mateřským instinktem myší, jež jim velí shromažďovat své vrhy.

Na druhou stranu nelze říci, že by například retrívři měli specifické geny, zatímco teriéři jiné. Genetická výbava všech psů je stejná, pouze v ní došlo u některých druhů psů k vystoupení některých specifických genů do popředí, tj.

staly se dominantními, zatímco jiné byly potlačeny v závislosti na činnosti, ke které byli tito lidmi po dlouhá staletí využíváni.

Štítky:
Související články
Ostrov Morgan Island, nacházející se u pobřeží Jižní Karolíny, nedostatkem turistického zájmu netrpí. Krouží kolem něj řada vyhlídkových lodí, žádný člen jejich posádky však na ostrov, posetý vzrostlými duby a hustými křovinami a disponující písečnými plážemi, vstoupit nesmí. Jeho obyvateli jsou totiž opice. Jasně viditelné cedule lidem vstup na ostrov zakazují. Obývají jej totiž makakové […]
Šimpanzi bonobo mají pověst mírumilovného druhu, který se snaží konfliktům co nejvíce vyhýbat, a když už k nim dojde, řeší je sexem. Závěry nové studie však ukazují, že bonobové moc dobře vědí, co to je agresivita, a že se v tomto ohledu mnohdy chovají hůře než jejich bratranci šimpanzi učenliví. Na počátku 20. století si […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Nejlepší přítel člověka? Pes, chtělo by se říct. Ale existují živočichové, které mají náš druh ještě raději než čtyřnozí chlupáči. Takovým je třeba veš… Na naší evoluční cestě od prvních primátů podobným opicím přes australopitheky až po moderní lidi s s vysoce vyspělým mozkem nám dělal společnost mimořádně věrný společník: Pediculus humanus, jinak známý jako […]
Většina lidí je zvyklá žít v nízkých nadmořských výškách, kde je dostatek kyslíku, naopak při pobytu ve vysokých horách pak může mít potíže s dýcháním. Čelí tak zvané výškové nemoci, která se projevuje nevolností, zmateností a otoky plic a mozku. Existují ovšem dvě populace, které jsou zvyklé a plně adaptované na život ve výškách nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz