Domů     Příroda
Chování vašeho psa ovlivňují jeho geny, nikoliv rasa!
Zdroj: Pixabay

Při výběru psa se jeho noví majitelé zaměřují především na jeho rasu. Jak je zvíře velké, kolik bude vážit, případně jakou má, na základě své rasy, povahu. Jenže vědci teď zjistili, že více než na rase závisí chování zvířete na jeho genech….

První psi byli domestikování zhruba před 15 000 lety, jejich společným předkem byl vlk. Následně začali lidé využívat různé psy k provádění odlišných úkolů, jakými bylo pasení dobytka, lov, tahání břemen, hlídání či zkrátka dělaní společnosti člověku.

Toto selektivní šlechtění začalo asi před 2000 lety. Klasifikace jednotlivých psích plemen však započala až mnohem později. Jména, která používáme pro moderní plemena, jsou stará méně než 160 let.

Vědci z National Human Genome Research Institute (Národního institutu pro výzkum lidského genomu), který spadá pod National Institutes of Health (Národní institut zdraví), sídlícího v americké Bethesdě, podrobili zkoumání genom 4 000 čistokrevných, rasově smíšených i divokých psů.

A odhalili 10 genetických linií psů, z nichž pocházejí moderní psí rasy. Genetické variace shlukovaly různé rasy na základě toho, jakou roli jejich předci hráli v lidské historii, do následujících skupin:

honič, španěl, ohař, tažný pes, retrívr, teriér, pastevecký pes, špic, dingo a chrt.

Zdroj: Pixabay

Chování versus DNA

Pastevečtí psi, kteří dříve pracovali s dobytkem, patří k nejsnáze vycvičitelným psům, mají nízkou úroveň agresivity i dravého pudu, nicméně mají silný sklon seskupovat své majitele, a zejména skupiny malých dětí do stáda.

Kromě silného pasteveckého instinktu potřebovali původní pastevci i přesnou kontrolu nad svými pohyby, protože změny jejich polohy mohly hnát stádo jiným směrem. Emily Dutrowová, vědecká pracovnice NHGRI, která se podílela na výzkumu, k tomu říká:

„Zajímalo nás, zda toto chování, které se projevovalo u generací pasteveckých psů, mělo základ v psí DNA.“.

Spolu se svými spolupracovníky odhalila Dutrowová v DNA pasteveckých psů specifické geny, které souvisí s mozkovou aktivitou. Patří mezi ně geny, které spojují motorickou kontrolu se zrakem, a také geny, kterou jsou spojovány s mateřským instinktem myší, jež jim velí shromažďovat své vrhy.

Na druhou stranu nelze říci, že by například retrívři měli specifické geny, zatímco teriéři jiné. Genetická výbava všech psů je stejná, pouze v ní došlo u některých druhů psů k vystoupení některých specifických genů do popředí, tj.

staly se dominantními, zatímco jiné byly potlačeny v závislosti na činnosti, ke které byli tito lidmi po dlouhá staletí využíváni.

Štítky:
reklama
Související články
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule americká (Zoarces americanus) patří mezi ostnoploutvé ryby. Má protáhlé tělo dlouhé až 1,2 metru, které se dokonale hodí pro život u mořského dna. Je […]
Jako želvušky (Tardigrada) se označují asi 1 milimetr velcí bezobratlí živočichové, žijící v mechu. Přezdívá se jim vodní medvídci a ví se o nich, že jsou prakticky nezničitelní. Dlouhou dobu bylo pro vědce záhadou, jak samci vyhledávají samice. Nyní se zdá, že tomu přišli na kloub. Tito drobní živočichové, disponující čtyřmi páry končetin s neúměrně […]
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island. A když je řeč o Islandu, nelze opomenout jeho gejzíry. Před dávnými lety, konkrétně před 65 000 000 let, došlo ke zlomu v zemské kůře […]
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem. Psí […]
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie se stala samostatnou pevninou před asi 100 miliony let, kdy se oddělila od jižního super kontinentu Gondwana,“ říká Kevin Arbuckle, docent evoluční biovědy na Swansea University ve Velké Británii. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz