Domů     Medicína
Proč lidé a lidoopi nemají ocas?
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 13.12.2022
Zdroj: Pixabay

Všichni savci mají ocas, od myší po opice. Jen člověku a našim nejbližším příbuzným, lidoopům, mezi které řadíme šimpanze, gorily či orangutany, chybí. Proč vlastně a kdy k tomu došlo?.

Opice jsou díky ocasu obratnější a snadněji udržují rovnováhu. I lidé mají ocas, bohužel jen v embryonálním stádiu. Poté se z něj stává zakrnělá ocasní kost neboli kostrč. Ta je důkazem, že kdysi dávno naši předchůdci ocas měli, ale během evoluce o něj přišli.

Vědci se domnívají, že k tomu došlo před 25 až 22 miliony lety. Tehdy žil ve východní Africe Proconsul, společný předek moderních lidoopů a lidí, který ocas neměl.

reklama

Bo Xia, postgraduální student zabývající se evolucí genomu na Grossman School of Medicine na New York University, se už jako dítě divil, proč lidé nemají ocasy. A vlastní zranění kostrče znovu podnítilo jeho zvědavost.

Věda už dříve identifikovala na tři desítky genů, které jsou zásadní pro vývoj ocasu u různých živočišných druhů. Vzhledem k tomu, že v posledních letech bylo sekvenováno velké množství genomů primátů, porovnal DNA devíti druhů opic, které mají ocas, s DNA šesti bezocasých lidoopů.

Zdroj: Pixabay

Pozůstatky pravěkých virů

V genu zvaném TBXT, který kóduje bílkovinu brachyury (z řeckého krátký ocas), jež má velký vliv na délku ocasu, objevil u velkých lidoopů Alu sekvenci. Ty se mohou vyskytovat v různých částech genomu, říká se jim proto skokové geny.

reklama

Je možné, že se jedná o pozůstatky pravěkých virů, nicméně v lidském genomu jsou poměrně běžné, tvoří asi 10 % naší DNA. Pascal Gagneuw, evoluční biolog z Kalifornské univerzity v San Diegu, k nim říká:

„Jsou obrovskou hnací silou evolučních variací. Jejich vložení je často nákladné, ale jednou za čas se trefíte do jackpotu.“ Pak nastává prospěšná změna, kterou evoluce zachová.

Zpočátku se zdálo, že Alu sekvence nezpůsobuje žádné změny ve fungování genu. Po bližším prozkoumání ale objevil Xia ještě druhý Alu segment poblíž. U lidoopů se tyto dvě Alu sekvence mohou spárovat a změnit expresi genu TBXT na kratší.

Vědci následně skutečně u lidských embryonálních buněk objevili dvě verze TBXT, jednu kratší a jednu delší. Myší buňky, na druhou stranu, produkují pouze delší verzi. Když u nich výzkumníci pomocí metody CRISPR upravili gen TBXT, rodily se myši s různě dlouhými ocasy, od zakrnělého po téměř normální, některým jedincům zcela chyběl.

Bez ocasu a po dvou

To vědcům naznačuje, že kratší verze TBXT skutečně narušuje vývoj ocasu, ostatní geny se však následně musely podílet na tom, aby se ocas u lidí a lidoopů nevyvinul vůbec. Je možné, že to byla právě ztráta ocasu, která přinutila naše předky slézt ze stromů a začít se pohybovat vzpřímeně a po dvou.

reklama

To následně vedlo k vyváženější poloze hlavy, což odlehčilo krčnímu svalstvu a umožnilo zvětšování mozkovny i samotného mozku. A využívání rukou k vyrábění nástrojů, zkrátka k vývoji moderního člověka.

Štítky:
reklama
Související články
Herbář zdraví nezajímají písmena, bylinky se na abecedu dívají skrze listy. Je jedno, jestli jde o jetel, kozlík nebo křídlatku. To nejzákladnější je, aby rostliny prospívaly… V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Ve 26. díle našeho seriálu o […]
Podle vědců z Kodaňské univerzity může šálek kávy s mlékem prospět vašemu zdraví. Obsahuje totiž kombinaci proteinů a antioxidantů, která zvyšuje obranyschopnost organismu. Jak to funguje? Reakcí našeho organismu na poškození, případně napadení viry, bakteriemi a parazity, je zánět. Už lékaři ve starověkém Římě, konkrétně lékař Aulus Cornelius Celsus (25 př. n. l. –50 n. […]
Koktavost, nazývaná odborně balbuties či balbutismus, je řečová vada, která jen v Česku trápí desítky tisíc lidí, odhady hovoří až o dvou stech tisících. Ačkoliv člověka v zásadě nikterak neomezuje v běžných životních úkonech, co se týče domácnosti a povětšinou i práce, v sociálních kruzích může znamenat značný handicap. Efektivní léčba nebyla dosud odhalena a v současnosti funguje především […]
Ze všech lidských poruch patří k těm nejprobádanějším. Její podstatou je neustálý souboj mezi mozkem a emocionálně silnými podněty, který lidský hardware nemá šanci vyhrát. Neurovývojový syndrom, známý spíše pod zkratkou ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), o sobě totiž dává vědět již v raném věku dítěte, kdy se pomalu stává nepřítelem číslo jedna. Za jeho […]
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz