Domů     Historie
Seznamte se s Torou, která žila v Norsku před 800 lety!
Zdroj: Age Hojem, NTNU University Museum

Vědci za pomoci kosterních pozůstatků nalezených v norském Trondheimu vytvořili realisticky vyhlížející figurínu středověké ženy…

3D model staré ženy držící vycházkovou hůl v životní velikosti připomíná stařenku ze sousedství. Tato žena přitom žila před téměř 800 lety v Norsku. Světu ji dne 7. října představila Ellen Gravová, archeoložka Univerzitního muzea Norské univerzity vědy a technologie (NTNU) v Trondheimu.

Na základě výsledků veřejného hlasování získala stařenka jméno Tora. O jejím životě neexistují žádné písemné záznamy, ale archeologové dali dohromady životní příběh této ženy na základě stop na jejích kosterních pozůstatcích a místě, kde bylo exhumováno.

Dlouhověká stařenka z rodiny obchodníka

Tora se narodila koncem 13. století a žila v Trondheimu, městě ve středním Norsku. V té době se středověká metropole rozrůstala a žilo v ní hodně řemeslníků a obchodníků. Ellen Gravová k tomu říká: „Víme, že byla pohřbena na hřbitově poblíž ulice, kde žili obchodníci.

To naznačuje, že mohla žít v rodině obchodníka.“ Vzhledem k tomu, že se dožila zhruba 65 let, což byl v té době požehnaný věk, musela mít dobrý život, tedy pocházet z poměrně bohaté rodiny.

Deformace její páteře dovedla tým odborníků k závěru, že pravděpodobně chodila shrbená a používala hůl. To podle Gravové svědčí o „tvrdé práci a celoživotním opotřebení kostry“. Chyběly jí spodní zuby, žila bez nich dlouhou dobu před svojí smrtí.

Ztvárnění stařenky je velice realistické, při její tvorbě Gravová spolupracovala s Thomasem Foldbergerem, dánským maskérem filmového průmyslu. Tořina postava skutečně vychází ze stavu její kostry, na její kůži byl použit silikon, přičemž jaterní a jiné skvrny na kůži jsou malované ručně.

„Každý pramen vlasů či chloupek v obočí a řasách byl samostatně připevněn,“ řekla Gravová: „Je to opravdu úžasné umělecké dílo.“.

Zdroj: Age Hojem, NTNU University Museum

Oděv na míru zhotovený středověkými technikami

Za její oblečení pak zodpovídá Marianne Vedelerová, profesorka odívání z Oddělení archeologie Univerzity v Oslu. Prozkoumala archeologické nálezy pozůstatků oděvů, které byly objeveny v oblasti, kde Tora žila.

Následně se spojila s Nille Glæseovou, zkušenou návrhářkou kostýmů z dob Vikingů a středověku. Ta se ujala zhotovení šatu pro Toru za použití středověkých technik. Upředla přízi, utkala z ní látku, kterou obarvila za pomocí rostliny zvané mořena barvířská (Rubia tinctorum), které se přezdívalo „turecká červeň“.

Z ní pak zhotovila Toře šaty na míru. Zároveň jí vyrobila i boty, což bylo poměrně snadné, protože díky mnoha nálezům bot z Trodheimu z té doby přesně věděla, jak mají vypadat.

Stařenka se mile usmívá, což byl záměr vědců. Gravová to vysvětluje: „Bylo pro nás velmi důležité dát publiku pocit vřelého setkání, abychom je mohli lépe propojit se středověkým člověkem.“ A pokračuje:

„Většina lidí má totiž tendenci smýšlet o středověku jako o temném a těžkém, ale i v té době lidé zažívali radost a štěstí, milovali se, měli rodinu a děti, a někteří dokonce žili dlouhý život. Já doufám, že se lidé naučí, že vypadali jako my, měli pocity jako my, zkrátka že to byli lidé jako my.“.

Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz