Domů     Medicína
Nanosvět dokonalé RNA: Jak fungují viry?
Zdroj: Pixabay

Patří k nejmenším ze všech mikrobů na světě. Dokonce se o nich říká, že jsou tak malé, že by se na špendlíkovou hlavičku vešlo 500 milionů rhinovirů, jež způsobují nachlazení. Jsou zcela jedinečné, jelikož se množí uvnitř buněk jiných živých tvorů. Co vše o virech (ne)víme?.

Nachází se na kůži, drží na površích nebo si jen tak volně poletují vzduchem. Jejich stavba je jednoduchá, síla a infekčnost ovšem nezměrná. Právě tyto neviditelné organismy způsobily jedny

z nejstrašnějších epidemií, které se kdy přehnaly světem, a sehrály mimořádně důležitou, byť stále ještě úplně nedoceněnou roli, v dějinách lidstva. Jen virus neštovic pomohl Hernánu Cortézovi (1485–1547) ovládnout Aztéckou říši a posléze umožnil kolonistům podmanit si Severní Ameriku.

Poměrně mladý výzkum

První RNA vir se podařilo identifikovat až v první polovině 50. let 20. století. Jednalo se o vir přenášený komáry způsobující život ohrožující krvácivé, horečnaté onemocnění – dnes známé jako žlutá zimnice.

Ačkoli od té doby molekulárně-biologické a diagnostické metody značně pokročily, a databáze RNA virů se rozrostly, stále jsou předmětem zájmu vědců z celého světa.

Útok? Cílený

Už samotný pohled do elektronového mikroskopu je fascinující. Umožňuje vidět viry ukryté v bílkovinném obalu, ve kterém se nachází genetický materiál ve formě DNA nebo RNA. Někdy jsou navíc obaleny lipidovou dvojmembránou – to ale pouze v případě, že si ji od hostitele „vypůjčí“.

Mechanismus a celkové fungování virů je totiž více než sofistikované. Aby mohly zaútočit, potřebují si ochočit buňky svého hostitele . Vědci tento „útok“ přirovnávají k principu zámku a klíče. Ve chvíli, kdy virový receptor přesně zapadne do receptoru buňky, má schopnost ji přesvědčit, aby jej transportovala skrze cytoplazmatickou membránu do svého nitra.

Buňky jako obránce

Jednotlivé orgány a tkáně se skládají z nespočtu druhů vysoce specializovaných buněk, které od sebe odlišuje právě složení jednotlivých receptorů. Proto je každý virus specifický a napadá zcela jinou oblast těla – ať už jde o dýchací cesty, trávicí soustavu nebo játra.

Ve chvíli infikování organismu s ním jako první svádí boj napadené buňky. Nejdříve přichází na řadu samoočistný program. Pokud selže nezbývá nic jiného než destrukce, neboli buněčná smrt, která má vir zahubit.

Pokud ani obětování buňky nestačí, přebírá funkci ochranného štítu imunitní systém.

Zdlouhavá a problematická

Samotná léčba virových onemocnění je běh na dlouhou trať, jelikož lze léčit pouze symptomy – horečku, bolesti kloubů, kašel či rýmu. Antibiotika jsou v tomto případě zcela zbytečná, bohužel se mnohdy předepisují.

Nejúčinější antivirovou obranu představuje preventivní očkování. V případě systémových virových infekcí, které napadajících celé tělo, je ale možné nasadit léčiva, jež specificky blokující některý virový enzym, virostatika. Jejich cílem je zamezit množení viru v hostitelské buňce.

Související články
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných metod možné. Proto se vědci snaží přijít s novými, inovativními přístupy. Jedním z nich je tvorba hybridních mozků, kdy jsou myším implantovány neurony z krys. „Máme krásné modely mozkových […]
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz