Domů     Medicína
Nanosvět dokonalé RNA: Jak fungují viry?
Zdroj: Pixabay

Patří k nejmenším ze všech mikrobů na světě. Dokonce se o nich říká, že jsou tak malé, že by se na špendlíkovou hlavičku vešlo 500 milionů rhinovirů, jež způsobují nachlazení. Jsou zcela jedinečné, jelikož se množí uvnitř buněk jiných živých tvorů. Co vše o virech (ne)víme?.

Nachází se na kůži, drží na površích nebo si jen tak volně poletují vzduchem. Jejich stavba je jednoduchá, síla a infekčnost ovšem nezměrná. Právě tyto neviditelné organismy způsobily jedny

z nejstrašnějších epidemií, které se kdy přehnaly světem, a sehrály mimořádně důležitou, byť stále ještě úplně nedoceněnou roli, v dějinách lidstva. Jen virus neštovic pomohl Hernánu Cortézovi (1485–1547) ovládnout Aztéckou říši a posléze umožnil kolonistům podmanit si Severní Ameriku.

Poměrně mladý výzkum

První RNA vir se podařilo identifikovat až v první polovině 50. let 20. století. Jednalo se o vir přenášený komáry způsobující život ohrožující krvácivé, horečnaté onemocnění – dnes známé jako žlutá zimnice.

reklama

Ačkoli od té doby molekulárně-biologické a diagnostické metody značně pokročily, a databáze RNA virů se rozrostly, stále jsou předmětem zájmu vědců z celého světa.

Útok? Cílený

Už samotný pohled do elektronového mikroskopu je fascinující. Umožňuje vidět viry ukryté v bílkovinném obalu, ve kterém se nachází genetický materiál ve formě DNA nebo RNA. Někdy jsou navíc obaleny lipidovou dvojmembránou – to ale pouze v případě, že si ji od hostitele „vypůjčí“.

Mechanismus a celkové fungování virů je totiž více než sofistikované. Aby mohly zaútočit, potřebují si ochočit buňky svého hostitele . Vědci tento „útok“ přirovnávají k principu zámku a klíče. Ve chvíli, kdy virový receptor přesně zapadne do receptoru buňky, má schopnost ji přesvědčit, aby jej transportovala skrze cytoplazmatickou membránu do svého nitra.

Buňky jako obránce

Jednotlivé orgány a tkáně se skládají z nespočtu druhů vysoce specializovaných buněk, které od sebe odlišuje právě složení jednotlivých receptorů. Proto je každý virus specifický a napadá zcela jinou oblast těla – ať už jde o dýchací cesty, trávicí soustavu nebo játra.

reklama

Ve chvíli infikování organismu s ním jako první svádí boj napadené buňky. Nejdříve přichází na řadu samoočistný program. Pokud selže nezbývá nic jiného než destrukce, neboli buněčná smrt, která má vir zahubit.

Pokud ani obětování buňky nestačí, přebírá funkci ochranného štítu imunitní systém.

Zdlouhavá a problematická

Samotná léčba virových onemocnění je běh na dlouhou trať, jelikož lze léčit pouze symptomy – horečku, bolesti kloubů, kašel či rýmu. Antibiotika jsou v tomto případě zcela zbytečná, bohužel se mnohdy předepisují.

reklama

Nejúčinější antivirovou obranu představuje preventivní očkování. V případě systémových virových infekcí, které napadajících celé tělo, je ale možné nasadit léčiva, jež specificky blokující některý virový enzym, virostatika. Jejich cílem je zamezit množení viru v hostitelské buňce.

reklama
Související články
Herbář zdraví nezajímají písmena, bylinky se na abecedu dívají skrze listy. Je jedno, jestli jde o jetel, kozlík nebo křídlatku. To nejzákladnější je, aby rostliny prospívaly… V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Ve 26. díle našeho seriálu o […]
Podle vědců z Kodaňské univerzity může šálek kávy s mlékem prospět vašemu zdraví. Obsahuje totiž kombinaci proteinů a antioxidantů, která zvyšuje obranyschopnost organismu. Jak to funguje? Reakcí našeho organismu na poškození, případně napadení viry, bakteriemi a parazity, je zánět. Už lékaři ve starověkém Římě, konkrétně lékař Aulus Cornelius Celsus (25 př. n. l. –50 n. […]
Koktavost, nazývaná odborně balbuties či balbutismus, je řečová vada, která jen v Česku trápí desítky tisíc lidí, odhady hovoří až o dvou stech tisících. Ačkoliv člověka v zásadě nikterak neomezuje v běžných životních úkonech, co se týče domácnosti a povětšinou i práce, v sociálních kruzích může znamenat značný handicap. Efektivní léčba nebyla dosud odhalena a v současnosti funguje především […]
Ze všech lidských poruch patří k těm nejprobádanějším. Její podstatou je neustálý souboj mezi mozkem a emocionálně silnými podněty, který lidský hardware nemá šanci vyhrát. Neurovývojový syndrom, známý spíše pod zkratkou ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), o sobě totiž dává vědět již v raném věku dítěte, kdy se pomalu stává nepřítelem číslo jedna. Za jeho […]
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz