Domů     Medicína
Nanosvět dokonalé RNA: Jak fungují viry?
Zdroj: Pixabay

Patří k nejmenším ze všech mikrobů na světě. Dokonce se o nich říká, že jsou tak malé, že by se na špendlíkovou hlavičku vešlo 500 milionů rhinovirů, jež způsobují nachlazení. Jsou zcela jedinečné, jelikož se množí uvnitř buněk jiných živých tvorů. Co vše o virech (ne)víme?.

Nachází se na kůži, drží na površích nebo si jen tak volně poletují vzduchem. Jejich stavba je jednoduchá, síla a infekčnost ovšem nezměrná. Právě tyto neviditelné organismy způsobily jedny

z nejstrašnějších epidemií, které se kdy přehnaly světem, a sehrály mimořádně důležitou, byť stále ještě úplně nedoceněnou roli, v dějinách lidstva. Jen virus neštovic pomohl Hernánu Cortézovi (1485–1547) ovládnout Aztéckou říši a posléze umožnil kolonistům podmanit si Severní Ameriku.

Poměrně mladý výzkum

První RNA vir se podařilo identifikovat až v první polovině 50. let 20. století. Jednalo se o vir přenášený komáry způsobující život ohrožující krvácivé, horečnaté onemocnění – dnes známé jako žlutá zimnice.

Ačkoli od té doby molekulárně-biologické a diagnostické metody značně pokročily, a databáze RNA virů se rozrostly, stále jsou předmětem zájmu vědců z celého světa.

Útok? Cílený

Už samotný pohled do elektronového mikroskopu je fascinující. Umožňuje vidět viry ukryté v bílkovinném obalu, ve kterém se nachází genetický materiál ve formě DNA nebo RNA. Někdy jsou navíc obaleny lipidovou dvojmembránou – to ale pouze v případě, že si ji od hostitele „vypůjčí“.

Mechanismus a celkové fungování virů je totiž více než sofistikované. Aby mohly zaútočit, potřebují si ochočit buňky svého hostitele . Vědci tento „útok“ přirovnávají k principu zámku a klíče. Ve chvíli, kdy virový receptor přesně zapadne do receptoru buňky, má schopnost ji přesvědčit, aby jej transportovala skrze cytoplazmatickou membránu do svého nitra.

Buňky jako obránce

Jednotlivé orgány a tkáně se skládají z nespočtu druhů vysoce specializovaných buněk, které od sebe odlišuje právě složení jednotlivých receptorů. Proto je každý virus specifický a napadá zcela jinou oblast těla – ať už jde o dýchací cesty, trávicí soustavu nebo játra.

Ve chvíli infikování organismu s ním jako první svádí boj napadené buňky. Nejdříve přichází na řadu samoočistný program. Pokud selže nezbývá nic jiného než destrukce, neboli buněčná smrt, která má vir zahubit.

Pokud ani obětování buňky nestačí, přebírá funkci ochranného štítu imunitní systém.

Zdlouhavá a problematická

Samotná léčba virových onemocnění je běh na dlouhou trať, jelikož lze léčit pouze symptomy – horečku, bolesti kloubů, kašel či rýmu. Antibiotika jsou v tomto případě zcela zbytečná, bohužel se mnohdy předepisují.

Nejúčinější antivirovou obranu představuje preventivní očkování. V případě systémových virových infekcí, které napadajících celé tělo, je ale možné nasadit léčiva, jež specificky blokující některý virový enzym, virostatika. Jejich cílem je zamezit množení viru v hostitelské buňce.

reklama
Související články
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální krvi tohoto malého živočicha strmě stoupá, jejich populace klesá. Dojde po 450 milionů letech jejich existence na Zemi k vyhubení ostrorepů?   Proces získávání jejich krvemízy není […]
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejspíš všichni. Pokud nám lékař předepíše lék, který na naše obtíže funguje, nevidíme důvod v něm nepokračovat do té doby, dokud tuto výhodu neztratí – tedy […]
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnózu vyslechne na 900 lidí, s mírnou převahou mužů. A prognóza? Ta se liší případ od případu. „Pro nádory postihující mozek a mozkové obaly je […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz