Domů     Vesmír
ESA vybrala nové astronauty, je mezi nimi i Čech!
Zdroj: ESA, P. Sebirot

Loni v únoru oznámila Evropská kosmická agentura (ESA), že v březnu spustí po 11 letech nábor nových astronautů. Dorazilo jí téměř 23 000 žádostí, z toho 202 z České republiky. Nyní ESA představila vybrané astronauty….

Uchazeče čekalo náročné prověřování a testy. Do prvního kola se přihlásilo 22 589 lidí, z toho 24 % žen. Mezi nimi i 165 Čechů a 37 Češek. O místo parastronauta usilovalo 257 hendikepovaných. Do druhého kola výběrového řízení bylo vybráno 1 361 uchazečů.

Během třetí fáze se sjelo do německého Kolína nad Rýnem více než 400 uchazečů, aby tam absolvovali náročné psychické posouzení mezinárodním týmem odborníků. Ve čtvrtém kole čekaly na uchazeče lékařské testy, následovaly i pohovory.

Dne 23. listopadu představil generální ředitel ESA Josef Aschbacher vybrané kandidáty: „Dnes vítáme 17 nových astronautů ESA ročníku 2022. Přináší ambice, talent a rozmanitost v mnoha různých podobách.“ Ředitel ESA pro lidský a robotický průzkum David Parker k tomu dodal:

„Toto je mimořádná doba pro lety lidí do vesmíru a pro Evropu. Po úspěšném startu Artemis I s evropským servisním modulem ESA, který pohání Orion na Měsíc, jsme v popředí lidského průzkumu vesmíru.“.

5 nových evropských astronautů

Vybráno bylo 5 astronautů, mezi které patří Sophie Adenot z Francie, Pablo Álvaréz Fernández ze Španělska, Rosemary Coogan z Británie, Raphaël Liégeois z Belgie a Marco Sieber ze Švýcarska. Ti budou od jara 2023 podstupovat trénink podle pravidel, které přijaly státy spolupracující na Mezinárodní vesmírné stanici, v Evropském středisku astronautů v Kolíně nad Rýnem.

Po skončení dvanáctiměsíčního základního výcviku budou připraveni vstoupit do další fáze výcviku pro let a pobyt na vesmírné stanici.

Zvolen byl i kandidát na „parastronauta“, kterým je John McFall, reprezentant Velké Británie na Paralympijských hrách v Pekingu 2008. Ten se stane součástí projektu Parastronaut Feasibility Project, jehož cílem je zjistit, jak začlenit astronauty s tělesným postižením do lidských vesmírných letů.

Dále bylo vybráno 11 záložních astronautů, kteří zůstávají u svých současných zaměstnavatelů, ale ESA s nimi uzavře smlouvu o spolupráci a dostane se jim základní podpory.

Podívá se konečně do vesmíru další Čech?

Například jednou ročně projdou výcvikem v Evropském středisku pro astronauty. Základní výcvik zahájí, až když se pro ně vyskytne příležitost k letu. Mezi těmito záložními astronauty je i zástupce z České republiky Aleš Svoboda.

Po 44 letech tak má Česko znovu kandidáta na let do vesmíru. Zatím jediným Čechem, kterému se to podařilo, je Vladimír Remek, který v březnu 1978 tvořil posádku kosmické lodi Sojuz 28. Československo se tedy stalo po Spojených státech a Sovětském svazu teprve třetí zemí světa, jejíž občan se podíval do vesmíru.

ESA, P. Sebirot

Aleš Svoboda pochází z Brna, vystudoval obor zaměřený na vojenské technologie na Univerzitě obrany v Brně, následně dopravní inženýrství na Univerzitě v Pardubicích. V roce 2013 absolvoval International and Squadron Officer School na Air University of United States Air Force v Alabamě.

Později získal doktorát na Univerzitě obrany v Brně v oblasti výzkumu letecké a raketové techniky.

V roce 2005 vstoupil do české armády, o tři roky později se stal pilotem. V roce 2016 nastoupil k 211. taktické letce v Čáslavi, kde začal létat se stíhačkami JAS-39 Gripen. Mezi roky 2019 až 2021 jednotku vedl.

Za 14 let má nalétáno více než 1 500 letových hodin. Hovoří plynně anglicky, rád běhá, hraje hokej a badminton. Ke svému zvolení záložním astronautem ESA řekl: „Už jako dítě jsem chodil v Brně do planetária, vždycky jsem se zajímal o vesmír, o letectví a kosmonautiku. A beru to jako takové logické pokračování toho, co dělám teď.“.

Štítky:
reklama
Související články
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii? Gaia je astrometrická mise. Zabývá se tedy […]
Ke komunikaci mezi Zemí a zařízeními vyslanými do hlubokého vesmíru se používá radiová komunikace, založená na elektromagnetickém vlnění. Nyní byl však úspěšně vyzkoušen zcela nový způsob komunikace, a to pomocí laserů, který umožňuje přenos až stonásobného množství informací. V říjnu 2023 odstartovala do vesmíru sonda Psyche americké vesmírné agentury NASA. Jejím cílem je stejnojmenný asteroid, […]
Je svatým grálem teoretické fyziky. Tzv. teorie všeho by měla vysvětlit všechny základní fyzikální jevy takříkajíc v jednom balíku. Ale tato očekávání jsou dost možná přehnaná… „I kdybychom si představovali, že lidstvo nakonec objeví ‚teorii všeho‘ zahrnující všechny jednotlivé částice a síly, výpovědní hodnota této teorie bude pro vesmír jako celek pravděpodobně marginální,“ nechal se […]
Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne. Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá […]
Zdravotní stav astronautů při pobytech ve vesmíru studovalo již nespočet odborníků. Verdikt zněl jasně, prostředí mimo zemskou atmosféru není pro člověka vhodné. Hrozeb tam na něj totiž číhá spousta – ať už jde o smrtící záření, řídnutí kostí nebo psychické potíže. To, že pobyt ve vesmíru není procházka růžovou zahradou víme již léta. Astronauti totiž […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz