Domů     Vesmír
ESA vybrala nové astronauty, je mezi nimi i Čech!
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 2.12.2022
Zdroj: ESA, P. Sebirot

Loni v únoru oznámila Evropská kosmická agentura (ESA), že v březnu spustí po 11 letech nábor nových astronautů. Dorazilo jí téměř 23 000 žádostí, z toho 202 z České republiky. Nyní ESA představila vybrané astronauty….

Uchazeče čekalo náročné prověřování a testy. Do prvního kola se přihlásilo 22 589 lidí, z toho 24 % žen. Mezi nimi i 165 Čechů a 37 Češek. O místo parastronauta usilovalo 257 hendikepovaných. Do druhého kola výběrového řízení bylo vybráno 1 361 uchazečů.

Během třetí fáze se sjelo do německého Kolína nad Rýnem více než 400 uchazečů, aby tam absolvovali náročné psychické posouzení mezinárodním týmem odborníků. Ve čtvrtém kole čekaly na uchazeče lékařské testy, následovaly i pohovory.

reklama

Dne 23. listopadu představil generální ředitel ESA Josef Aschbacher vybrané kandidáty: „Dnes vítáme 17 nových astronautů ESA ročníku 2022. Přináší ambice, talent a rozmanitost v mnoha různých podobách.“ Ředitel ESA pro lidský a robotický průzkum David Parker k tomu dodal:

„Toto je mimořádná doba pro lety lidí do vesmíru a pro Evropu. Po úspěšném startu Artemis I s evropským servisním modulem ESA, který pohání Orion na Měsíc, jsme v popředí lidského průzkumu vesmíru.“.

5 nových evropských astronautů

Vybráno bylo 5 astronautů, mezi které patří Sophie Adenot z Francie, Pablo Álvaréz Fernández ze Španělska, Rosemary Coogan z Británie, Raphaël Liégeois z Belgie a Marco Sieber ze Švýcarska. Ti budou od jara 2023 podstupovat trénink podle pravidel, které přijaly státy spolupracující na Mezinárodní vesmírné stanici, v Evropském středisku astronautů v Kolíně nad Rýnem.

reklama

Po skončení dvanáctiměsíčního základního výcviku budou připraveni vstoupit do další fáze výcviku pro let a pobyt na vesmírné stanici.

Zvolen byl i kandidát na „parastronauta“, kterým je John McFall, reprezentant Velké Británie na Paralympijských hrách v Pekingu 2008. Ten se stane součástí projektu Parastronaut Feasibility Project, jehož cílem je zjistit, jak začlenit astronauty s tělesným postižením do lidských vesmírných letů.

Dále bylo vybráno 11 záložních astronautů, kteří zůstávají u svých současných zaměstnavatelů, ale ESA s nimi uzavře smlouvu o spolupráci a dostane se jim základní podpory.

Podívá se konečně do vesmíru další Čech?

Například jednou ročně projdou výcvikem v Evropském středisku pro astronauty. Základní výcvik zahájí, až když se pro ně vyskytne příležitost k letu. Mezi těmito záložními astronauty je i zástupce z České republiky Aleš Svoboda.

reklama

Po 44 letech tak má Česko znovu kandidáta na let do vesmíru. Zatím jediným Čechem, kterému se to podařilo, je Vladimír Remek, který v březnu 1978 tvořil posádku kosmické lodi Sojuz 28. Československo se tedy stalo po Spojených státech a Sovětském svazu teprve třetí zemí světa, jejíž občan se podíval do vesmíru.

ESA, P. Sebirot

Aleš Svoboda pochází z Brna, vystudoval obor zaměřený na vojenské technologie na Univerzitě obrany v Brně, následně dopravní inženýrství na Univerzitě v Pardubicích. V roce 2013 absolvoval International and Squadron Officer School na Air University of United States Air Force v Alabamě.

Později získal doktorát na Univerzitě obrany v Brně v oblasti výzkumu letecké a raketové techniky.

V roce 2005 vstoupil do české armády, o tři roky později se stal pilotem. V roce 2016 nastoupil k 211. taktické letce v Čáslavi, kde začal létat se stíhačkami JAS-39 Gripen. Mezi roky 2019 až 2021 jednotku vedl.

Za 14 let má nalétáno více než 1 500 letových hodin. Hovoří plynně anglicky, rád běhá, hraje hokej a badminton. Ke svému zvolení záložním astronautem ESA řekl: „Už jako dítě jsem chodil v Brně do planetária, vždycky jsem se zajímal o vesmír, o letectví a kosmonautiku. A beru to jako takové logické pokračování toho, co dělám teď.“.

Štítky:
reklama
Související články
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentovi Saturnu a nyní na počet známých měsíců vede 92:83. Dosud neznámé měsíce byly objeveny pomocí pozemských teleskopů umístěných na Havaji a v Chile v loňském a předloňském roce. Nejedná se o […]
Jeden je od naší domovské planety vzdálený zhruba 630 milionů kilometrů, ten druhý dvakrát tolik… Přesto představují světy, které by se dali kolonizovat. NASA hodlá prozkoumat potenciál dvou vzdálených měsíců dvou plynných obrů: Europy a Titanu. Prvním kandidátem v dlouhé „výzkumné šňůře“ se stane druhý nejbližší Jupiterův měsíc, Europa. Právě pod jeho ledovou krustou se […]
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
Možná se k vám už dostaly zastrašující zprávy, které uvádějí, že existuje značné riziko, že Asteroid 2023 BU v blízké budoucnosti zasáhne Zemi. Asteroid 2023 BU je známý jako Near Earth Object (nebo NEO), tedy asteroid, jehož dráha je blízko protnutí dráhy Země. Tyto asteroidy jsou velmi pečlivě sledovány a díky vysoce přesnému pozorování polohy a […]
Těžko hledat ikoničtější snímek vlajky než ten, na kterém astronaut Buzz Aldrin stojí vedle prvního amerického praporu na Měsíci. Přitom vlajka zapíchnutá do země má určité historické konotace. Ještě začátkem 20. století zapíchnutí vlajky znamenalo automatické přičlenění daného území k té které zemi. Znamenaly snad v roce 1969 hvězdy a pruhy na Měsíci založení americké […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz