Domů     Příroda
Zvířecí granule jsou ekologičtější než vlhké krmivo, tvrdí vědci
Matěj Soukup 30.11.2022
Zdroj: Pixabay

Máte doma čtyřnohého mazlíčka? Pokud ho krmíte jen suchým krmivem, jste podle posledního zjištění vědců ekologičtější než ti, kdo je krmí konzervami a kapsičkami. Tak to aspoň tvrdí veterinářka Vivian Pedrinelliová z univerzity v São Paulu a její kolegové..

Jejich analýza více než 900 stovek krmných dávek pro domácí zvířata ukázala, že téměř 90 % kalorií ve vlhké stravě pro zvířata pochází z živočišných zdrojů. To je zhruba dvojnásobek oproti živočišným složkám v suchém krmivu.

Tým zohlednil náklady na různé složky krmiva pro domácí zvířata v rámci několika environmentálních měřítek. Zjištění popsaná 17. listopadu v časopise Scientific Reports naznačují, že výroba vlhkého krmiva spotřebovává více vody a vypouští více skleníkových plynů než suché krmivo.

Výroba ze zbytků

Vědci již věděli, že produkce lidské stravy s vysokým podílem masa zvyšuje emise skleníkových plynů. „Ale pokud jde o udržitelnost životního prostředí, neměli bychom ignorovat krmivo pro domácí zvířata“, říká ekonom Peter Alexander.

Komerční krmiva pro kočky a psy se obvykle nevyrábějí z prvotřídních kusů masa. Místo toho jsou na seznamu složek často vedlejší produkty živočišného původu – chrupavky a další kousky, které lidé stejně nejspíš nebudou jíst.

Je ale nutné vzít v úvahu dopad krmiv pro domácí zvířata na životní prostředí, protože je významný a populace domácích zvířat má tendenci se zvyšovat. Podle závěrů vědců, vezmeme-li psa o hmotnosti 10 kg s průměrným kalorickým příjmem 534 kalorií denně, takový pes by byl zodpovědný za produkci 828,37 kg CO2 ročně v případě konzumace pouze suché stravy a 6 541 kg CO2 ročně v případě konzumace pouze vlhké stravy.

To je téměř stejně jako průměrný dospělý Brazilec, který vyprodukuje 6 690 kg CO2 ročně.

Zátěž pro planetu?

Někteří tvrdí, že zbytky využívané v krmivu pro domácí zvířata jsou v podstatě zdarma, protože pocházejí ze zvířat, která již byla chována pro lidskou spotřebu. Jiní však poukazují na to, že i tak vyžadují energii, a proto zatěžují životní prostředí.

Navíc živočišné složky v krmivu pro domácí zvířata nemusí být jen zbytky. Pokud obsahují byť jen malé množství masa, které je vhodné pro lidi, může to mít velký dopad.

Vědomí, že existuje ekologický rozdíl mezi vlhkými a suchými krmivy, by mohlo být pro ekologicky uvědomělé majitele domácích zvířat užitečné. Mít tyto informace po ruce při nákupech ve zverimexu je „velmi důležité, když se lidé rozhodují, co koupí,“ říká Gregory Okin z Kalifornské univerzity. „Existují zákazníci, kteří tomu pozornost věnovat chtějí.“.

Související články
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz