Domů     Zajímavosti
Jak se starat o záclony? To nejdůležitější o jejich mytí a sušení
Martin Macourek
od Martin Macourek 28.11.2022

komerční sdělení

Záclony stále patří mezi tradiční prvky v každé domácnosti, a je tomu tak již od nepaměti. Okna, která u rodinných domů nezdobí nějaká pěkná záclona jsou pak spíše výjimkou a mnohdy přitahují nežádoucí pozornost.

Kromě toho, že je záclona ozdobou, dokáže do jisté míry ochránit i vaše soukromí. Jak se však o záclony správně starat, aby dlouho vypadaly jako nové?.

V současné době vévodí záclonám syntetika a podle toho je nutné o ně pečovat

Přírodní materiály, ze kterých byly záclony v minulosti byly na péči podstatně náročnější než současná syntetická vlákna, ale i ty musíte udržovat správně, aby si zachovaly krásný vzhled a dlouhou životnost.

reklama

Většina lidí při péči o záclony v mnoha věcech chybuje, a to především v oblasti pravidelnosti praní, způsobu sušení nebo špatnému programu na automatické pračce.

Ono totiž praní závěsů a záclon na Velikonoce a Vánoce opravdu nestačí.

Základem je pravidelné větrání

Závěsům i záclonám prospívá pravidelné větrání, protože proudící čerstvý vzduch dovnitř dokáže ze záclon a závěsů odstranit velké množství usazeného prachu. Kromě toho můžete záclony i opatrně vysávat, pokud máte u vysavače vhodný nástavec a regulovatelný výkon.

Jednou měsíčně byste pak měli záclony a závěsy šetrně od prachu vyklepat na čerstvém vzduchu.

Jak je to s tím praním?

Při praní záclon byste měli dávat pozor na správnou teplotu praní, ale i volbu programu. Teplota by měla být maximálně 30 °C a program by měl být rozhodně bez odstřeďování, tedy bez ždímání. Právě ždímání často poškozuje vlákna záclon.

reklama

Aby se záclony v pračce nepoškodily je zároveň vhodné používat speciální sáčky na praní záclon a záclony do něj vkládat poskládané.

Po vyprání byste měli záclony pověsit zpět na okno, aby se krásně vyrovnaly případné přehyby nebo pomačkání.

Pokud perete i závěsy, je potřeba mít před jejich pověšením jistotu, že nepouští barvu.

Pokud byste takové závěsy pověsili k záclonám, mohlo by být neštěstí na světě. Na rozdíl do záclon pak můžete závěsy, podle jejich vláken mnohdy i žehlit, takže je můžete sušit klasicky na sušáku na prádlo. Záclony i závěsy byste pak měli prát 3-4 ročně.

reklama

Exkluzivní výběr nejen závěsů a záclon na vás čeká na restilo.cz. Tito specialisté na vybavení interiéru vám přináší zajímavá a originální řešení pro moderní i tradiční bydlení. Jejich zákazníci si pak cení především vysoké kvality dodávaných produktů za rozumné ceny!

reklama
Související články
V úterý 7. února 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Comet and Two Dippers“ (Kometa a dva vozy), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 26. ledna 2023 ve Vysokých Tatrách, kam se autor snímku vydal za jasným počasím nad hladinu inverze […]
Koktavost, nazývaná odborně balbuties či balbutismus, je řečová vada, která jen v Česku trápí desítky tisíc lidí, odhady hovoří až o dvou stech tisících. Ačkoliv člověka v zásadě nikterak neomezuje v běžných životních úkonech, co se týče domácnosti a povětšinou i práce, v sociálních kruzích může znamenat značný handicap. Efektivní léčba nebyla dosud odhalena a v současnosti funguje především […]
Ze všech lidských poruch patří k těm nejprobádanějším. Její podstatou je neustálý souboj mezi mozkem a emocionálně silnými podněty, který lidský hardware nemá šanci vyhrát. Neurovývojový syndrom, známý spíše pod zkratkou ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), o sobě totiž dává vědět již v raném věku dítěte, kdy se pomalu stává nepřítelem číslo jedna. Za jeho […]
Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se v našich zemích někdy říká pralesničky, zastřešuje více než 100 druhů, které se vyskytují zejména ve Střední a Jižní Americe. Tyto malé, pestře zbarvené žabky jsou většinou prudce jedovaté a jejich jed používali místní domorodci do otrávených šipek. V 80. letech minulého století však tyto žabky zdecimovala parazitická houba Batrachochytrium […]
Biologická rozmanitost na celém světě dramatický klesá a mnoha druhům hrozí vyhynutí. Která společenstva přežijí? Ta, kde je velké množství rozmanitých druhů, nebo ta, kde jeden druh převládne? A vydrží déle druh, v němž jsou všichni jedinci stejní, nebo v němž se naopak odlišují? „Abychom vymírání druhů mohli zabránit, musíme tyto souvislosti znát,“ říká Jan […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz