Domů     Zajímavosti
Jak se starat o záclony? To nejdůležitější o jejich mytí a sušení

komerční sdělení

Záclony stále patří mezi tradiční prvky v každé domácnosti, a je tomu tak již od nepaměti. Okna, která u rodinných domů nezdobí nějaká pěkná záclona jsou pak spíše výjimkou a mnohdy přitahují nežádoucí pozornost.

Kromě toho, že je záclona ozdobou, dokáže do jisté míry ochránit i vaše soukromí. Jak se však o záclony správně starat, aby dlouho vypadaly jako nové?.

V současné době vévodí záclonám syntetika a podle toho je nutné o ně pečovat

Přírodní materiály, ze kterých byly záclony v minulosti byly na péči podstatně náročnější než současná syntetická vlákna, ale i ty musíte udržovat správně, aby si zachovaly krásný vzhled a dlouhou životnost.

Většina lidí při péči o záclony v mnoha věcech chybuje, a to především v oblasti pravidelnosti praní, způsobu sušení nebo špatnému programu na automatické pračce.

Ono totiž praní závěsů a záclon na Velikonoce a Vánoce opravdu nestačí.

Základem je pravidelné větrání

Závěsům i záclonám prospívá pravidelné větrání, protože proudící čerstvý vzduch dovnitř dokáže ze záclon a závěsů odstranit velké množství usazeného prachu. Kromě toho můžete záclony i opatrně vysávat, pokud máte u vysavače vhodný nástavec a regulovatelný výkon.

Jednou měsíčně byste pak měli záclony a závěsy šetrně od prachu vyklepat na čerstvém vzduchu.

Jak je to s tím praním?

Při praní záclon byste měli dávat pozor na správnou teplotu praní, ale i volbu programu. Teplota by měla být maximálně 30 °C a program by měl být rozhodně bez odstřeďování, tedy bez ždímání. Právě ždímání často poškozuje vlákna záclon.

Aby se záclony v pračce nepoškodily je zároveň vhodné používat speciální sáčky na praní záclon a záclony do něj vkládat poskládané.

Po vyprání byste měli záclony pověsit zpět na okno, aby se krásně vyrovnaly případné přehyby nebo pomačkání.

Pokud perete i závěsy, je potřeba mít před jejich pověšením jistotu, že nepouští barvu.

Pokud byste takové závěsy pověsili k záclonám, mohlo by být neštěstí na světě. Na rozdíl do záclon pak můžete závěsy, podle jejich vláken mnohdy i žehlit, takže je můžete sušit klasicky na sušáku na prádlo. Záclony i závěsy byste pak měli prát 3-4 ročně.

Exkluzivní výběr nejen závěsů a záclon na vás čeká na restilo.cz. Tito specialisté na vybavení interiéru vám přináší zajímavá a originální řešení pro moderní i tradiční bydlení. Jejich zákazníci si pak cení především vysoké kvality dodávaných produktů za rozumné ceny!

reklama
Související články
Dvě třetiny Čechů věří, že se válka na Ukrajině protáhne na několik let. Ještě před rokem si přitom skoro polovina obyvatel myslela, že ruská invaze potrvá do konce roku 2023. Data z průzkumu veřejného mínění společnosti CEPER ukazují, že se podíl respondentů přesvědčených o dlouhodobé válce na Ukrajině oproti stavu před rokem zvýšil v 9 z 12 […]
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního života roboti určení na sex – sexboti. Využívat je budou muži i ženy, a to nejen svobodní, ale i manželské páry. Lidé s nimi budou podle […]
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Stovky kreseb, táhnoucích se desítky kilometrů přes vyprahlou krajinu na jižním pobřeží Peru, představují pro odborníky tu pravou badatelskou výzvu. Znázorňují totiž nejen kočky, opici, kolibříka a lamy, ale údajně také astronauta. Kdo je namaloval, a proč? Neobyčejná galerie geoglyfů, jak jsou obrazce nazývány, leží zhruba 500 kilometrů od hlavní peruánské metropole, Limy. Ačkoli je […]
Neuvěřitelný skutečný příběh Livie Drusilly, manželky císaře Augusta, ožívá tento měsíc na kanále Epic Drama. DOMINA nabízí divákům poutavý pohled na starověký Řím, konkrétně na období kolem roku 27 př. n. l. Seriál v podání režiséra Davida Evanse je však založen na příbězích žen, které stály v pozadí tehdejších mocných mužů. Hlavní postavou je Livia […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz