Domů     Zajímavosti
Jak se starat o záclony? To nejdůležitější o jejich mytí a sušení

komerční sdělení

Záclony stále patří mezi tradiční prvky v každé domácnosti, a je tomu tak již od nepaměti. Okna, která u rodinných domů nezdobí nějaká pěkná záclona jsou pak spíše výjimkou a mnohdy přitahují nežádoucí pozornost.

Kromě toho, že je záclona ozdobou, dokáže do jisté míry ochránit i vaše soukromí. Jak se však o záclony správně starat, aby dlouho vypadaly jako nové?.

V současné době vévodí záclonám syntetika a podle toho je nutné o ně pečovat

Přírodní materiály, ze kterých byly záclony v minulosti byly na péči podstatně náročnější než současná syntetická vlákna, ale i ty musíte udržovat správně, aby si zachovaly krásný vzhled a dlouhou životnost.

Většina lidí při péči o záclony v mnoha věcech chybuje, a to především v oblasti pravidelnosti praní, způsobu sušení nebo špatnému programu na automatické pračce.

Ono totiž praní závěsů a záclon na Velikonoce a Vánoce opravdu nestačí.

Základem je pravidelné větrání

Závěsům i záclonám prospívá pravidelné větrání, protože proudící čerstvý vzduch dovnitř dokáže ze záclon a závěsů odstranit velké množství usazeného prachu. Kromě toho můžete záclony i opatrně vysávat, pokud máte u vysavače vhodný nástavec a regulovatelný výkon.

Jednou měsíčně byste pak měli záclony a závěsy šetrně od prachu vyklepat na čerstvém vzduchu.

Jak je to s tím praním?

Při praní záclon byste měli dávat pozor na správnou teplotu praní, ale i volbu programu. Teplota by měla být maximálně 30 °C a program by měl být rozhodně bez odstřeďování, tedy bez ždímání. Právě ždímání často poškozuje vlákna záclon.

Aby se záclony v pračce nepoškodily je zároveň vhodné používat speciální sáčky na praní záclon a záclony do něj vkládat poskládané.

Po vyprání byste měli záclony pověsit zpět na okno, aby se krásně vyrovnaly případné přehyby nebo pomačkání.

Pokud perete i závěsy, je potřeba mít před jejich pověšením jistotu, že nepouští barvu.

Pokud byste takové závěsy pověsili k záclonám, mohlo by být neštěstí na světě. Na rozdíl do záclon pak můžete závěsy, podle jejich vláken mnohdy i žehlit, takže je můžete sušit klasicky na sušáku na prádlo. Záclony i závěsy byste pak měli prát 3-4 ročně.

Exkluzivní výběr nejen závěsů a záclon na vás čeká na restilo.cz. Tito specialisté na vybavení interiéru vám přináší zajímavá a originální řešení pro moderní i tradiční bydlení. Jejich zákazníci si pak cení především vysoké kvality dodávaných produktů za rozumné ceny!

Související články
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního areálu. Inovativní a pozoruhodné je, že se jedná v první řadě o jejich vlastní sebeprezentaci, to znamená, že se příslušníci místních etnik na přípravě výstavy významnou měrou podíleli. […]
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně existuje a větší částka na jeho vývoj opravdu padla. Konkrétně jeden milion dolarů do něj ale investoval soukromý výrobce – o obyčejnou tužku totiž nestáli Američané, […]
Pět gramů mikroplastických částic, tedy podobně, kolik váží platební karta – tolik má podle opakovaně se objevujícího tvrzení člověk požít, případně vdechnout, každý týden. Jak se ale ukazuje, skutečnost je opět trochu zašmodrchanější.   Zjistit, s čím se musejí vypořádat plíce průměrného Dána, si v roce 2019 dali za cíl výzkumníci z této skandinávské země. V rámci experimentu, publikovaného […]
Psychologie je plná mýtů, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to příslovečné zrnko pravdy. Jeden z nejznámějších omylů praví, že poslechem Mozartovy hudby je možné rozvinout inteligenci malých dětí.  Svůj původ má tvrzení v článku v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů na světě – v časopise […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz