Domů     Zajímavosti
Vymizí slovo „rasa“ navždy z učebnic genetiky?
Zdroj: Pixabay

Vědecký slovník je svým vlastním universem. Archaickým, výstižným, jedinečným, ale také kontroverzním. A stejně jako ten lidský občas prochází radikální proměnou. Jako nyní…

Pojem „rasa“ se vine jako stříbrná nit napříč dějinami. S prvními myšlenkami na klasifikaci lidí koketoval už Aristoteles (384–322 př. n. l.), jehož příkladu později následoval švédský přírodovědec Carl Linné (1707–1778).

Všechny odborníky nakonec předčil se svým revolučním dílem „O původu druhů“ zakladatel evoluční teorie Charles Darwin (1809–1882).

Důsledné pátrání

Dnes je ale označení rasa považováno za přežitek, pouhý sociální konstrukt, který si vytváří společnost. Možná i proto postupně začíná mizet z většiny odborných prací. Alespoň podle vedoucího nejnovější studie, sociálního vědce Vence L. Bonhama, zástupce ředitele Národního institutu pro výzkum lidského genomu (NHGRI).

Podle něj během 19.–20. století vědecká obec, ale především společnost, přijala myšlenku, že lidská rasa se dělí na „negroidní“, „europoidní“ „mongoloidní“ či „australoidní“, což mělo ze všeho nejvíce předejít diskriminaci.

Nyní se ale odborníci dívají na celou záležitost jinou optikou. A rozhodli se bádat. Aby však mohli lépe porozumět tomu, jak genetici využívali populační deskriptory, rozhodli se prozkoumat archiv The American Journal of Human Genetics (AJHG), periodikum s nejdelší „genetickou“ historií.

Napříč historií

Termín „rasa“ se podařilo nalézt v 11 635 článcích publikovaných od roku 1949 do roku 2018. Jen v prvním desetiletí fungování časopisu se objevil ve 22 % prací, v posledních letech ale jeho užití kleslo na 5 %.

To pravděpodobně souvisí s označením rasy jako „sociální kategorie s biologickými důsledky“. Odborníci také zjistili, že hojně užívané výrazy spojené s rasovými skupinami jako „europoidní“ nebo „negroidní“ byly v prvním desetiletí používány ve 21 % článků.

Aktuálně se tato označení využívají v méně než 1 % článků. „Tato studie poskytuje skvělý náhled do historie společnosti vědců, která měla velký vliv na to, jak byla používána rasová terminologie a rasové myšlení,“ říká Rick Kittles, genetik z City of Hope National Medical Center.

Budoucnost ukáže…

Národní akademie věd, inženýrství a lékařství (NASEM) na sklonku loňského roku ustanovila výbor, jehož úkolem je vypracovat konsensuální zprávu o používání slova „rasa“ a dalších termínů jako deskriptorů populace.

V bádání nepolevují ani ostatní vědci, kteří hledají způsob, jak zaujmout antirasistický postoj v genetických publikacích. Podle posledních průzkumů na oblíbenosti získávají především alternativní termíny – ať už „původ“ nebo „etnická příslušnost“.

Je to z důvodu nejednoznačnosti výrazů, což však vede nejen k jejich kombinování, ale především k vyhýbání se definicím. „To znamená, že genetici jsou stejně zmatení jako všichni ostatní,“ říká Fatimah Jacksonová, biologická antropoložka z Howard University.

Pátrání po ideálním výrazu, která by skupiny popsala přesně podle jejich DNA proto stále probíhá.

Související články
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz