Domů     Příroda
Budoucí poplach pro miliony? Pobřežní města se potápějí
Matěj Soukup 9.11.2022
Zdroj: Pixabay

Podle satelitních pozorování se pobřežní města na celém světě potápějí v průměru až o několik centimetrů ročně. Studie publikovaná v časopisu Geophysical Research Letters z toho vyvodila, že jsou tyto pobřežní oblasti ohroženy záplavami více, než se dosud předpokládalo..

Matt Wei, vědec zabývající se výzkumem Země z University of Rhode Island, a jeho kolegové studovali 99 pobřežních měst na šesti kontinentech. „Snažili jsme se vyvážit počet obyvatel a geografickou polohu,“ říká.

Ačkoli se poklesy půdy ve městech měřily již dříve, tyto výzkumy se obvykle zaměřovaly pouze na jedno město nebo region. „Toto šetření je jiné“, říká Wei. „Je to jeden z prvních výzkumů, který skutečně využívá data s globálním pokrytím.“.

Asie míří vstříc mořské hladině

Wei a jeho tým vycházeli z pozorování, která v letech 2015 až 2020 prováděla převážně dvojice evropských družic. Přístroje na palubě vysílají mikrovlnné signály směrem k Zemi a poté zaznamenávají vlny, které se odrážejí zpět.

Měřením času a intenzity těchto odražených vln tým dokáže určit výšku povrchu s milimetrovou přesností. A protože každá družice přelétá každých 12 dní nad stejnou částí planety, mohli vědci sledovat, jak se povrch planety v průběhu času deformuje.

Tým zjistil, že nejrychleji – tempem až pět centimetrů za rok – klesá půda především v asijských městech, jako je čínský Tchien-ťin, pákistánské Karáčí a filipínská Manila. A co víc, přibližně třetina, tedy 34 analyzovaných měst, se v některých místech propadá o více než centimetr ročně.

To je znepokojivý trend, tvrdí Darío Solano-Rojas z Mexické národní autonomní univerzity v Mexico City. Tato města jsou zasažena dvojím úderem: poklesem pevniny a zvyšováním hladiny moří.

Jak to zastavit?

Satelitní měření výšky terénu v pobřežních městech a jejich okolí, získaná v letech 2015 až 2020, ukazují, jak rychle se mnohá z nich potápějí. Wei a jeho kolegové se domnívají, že poklesy terénu jsou z velké části způsobeny lidmi.

Když se vědci podívali na snímky z Google Earth, na nichž jsou zachyceny oblasti uvnitř měst, které se rychle propadají, viděli převážně obytné nebo komerční oblasti. To napovídá, že viníkem je těžba podzemní vody.

Je však důvod k naději. V minulosti se například indonéská Jakarta propadala v průměru o téměř 30 cm ročně. Nyní se však poklesy tam i na jiných místech zpomalily, pravděpodobně díky nedávným vládním nařízením omezujícím využívání podzemní vody.

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz