Domů     Medicína
Duševní svěžest i ve vysokém věku díky velkým neuronům
Zdroj: Pixabay

Někteří lidé zůstávají duševně svěží, i když už jim táhne na osmdesátku, zatímco kognitivní schopnost jiných upadnou v mnohem mladším věku. Nyní se vědci pokusili zjistit, co za tím může stát. Překvapivě, velikost jejich mozkových buněk….

Vědci z Northwestern University v Illinois se zaměřili na odhalení příčiny toho, proč některým lidem zůstávají kognitivní funkce srovnatelné s někým ve středním věku, i když už překročili osmdesátku. Co stojí za jejich superschopností zůstat mentálně bystrý i ve vyšším věku?

Zkoumali mozek šesti takto obdařených jedinců, sedmi kognitivně průměrných starších osob, šesti mladých lidí a pěti jedinců v raných stádiích Alzheimerovy choroby.

Ve své studii se zaměřili na entorhinální kůru, asociační oblast neocortexu zodpovědnou za ukládání vzpomínek, protože je to jedna z prvních lokalit postižených Alzheimerovou chorobou. Skládá se ze šesti vrstev neuronů naskládaných na sebe.

Druhá vrstva je přitom zvláště důležitým centrem, které přijímá informace z jiných paměťových center v mozku. A právě neurony v této vrstvě byly u duševně svěžích starých osob větší než u všech ostatních skupin, dokonce i té, v níž byli lidé o 20 až 30 let mladší.

Zdroj: Stockvault

Velké neurony bez tau spletenců

Jejich neurony navíc neobsahovaly žádné tau spletence neboli abnormální akumulace bílkovin, které se shromažďují uvnitř neuronů a omezují komunikaci mezi nimi, což je charakteristickým příznakem Alzheimerovy choroby.

Vedoucí výzkumu, Tama Gefenová, odborná asistentka psychiatrie a behaviorálních věd na Feinbergově lékařské fakultě Northwestern University to komentuje slovy: „Abychom pochopili, jak a proč mohou být lidé odolní vůči rozvoji Alzheimerovy choroby, je důležité posmrtně zkoumat mozky lidí, kteří si skvělé kognitivní schopnosti uchovali do vysokého věku.“.

Z pozorování, že tito lidé mají větší neurony než mnohem mladší jedinci, se dá usuzovat, že větší neurony u nich byly přítomny od narození a jejich struktura se udržovala po celý život. Velké neurony tak předurčují své nositele k duševní svěžesti až do vysokého věku.

U lidí trpících Alzheimerovou chorobou naopak postupně dochází ke smršťování (atrofii) neuronů v entorhinální kůře.

Na základě této studie jsou vědci přesvědčeni o tom, že je to v důsledku tvorby tau spletenců, což vede ke zhoršení paměťových schopností ve vyšším věku. Toto zjištění je zásadní pro včasnou identifikaci Alzheimerovy choroby, sledování jejího průběhu a vedení léčby.

Tým vědců nyní plánuje provést další studii, v jejímž rámci chce zjistit, proč mají lidé se schopností udržet si duševní svěžest do vysokého věku tak velké neurony.

Související články
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Autoimunitní onemocnění jednoduše znamenají útok imunitního systému proti vlastním tkáním a orgánům. Protože k jejich rozvoji často dochází až po pubertě, odborníci se dlouho domnívali, že souvisí s pohlavními hormony. Nyní vědci ze Stanfordovy univerzity přichází s jiným vysvětlením jejich vzniku i toho, proč častěji postihují ženy. Zdravý imunitní systém chrání tělo před nemocemi a […]
Zájemci o očkování proti černému kašli již nemusí složitě hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví oživili systém, který používali v dobách covidové pandemie. Nyní v něm […]
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Lidé si byli od pradávna vědomi spojení mezi stravou a zdravím, ale až pokroky v chemii, fyzice a biologii jim umožnily nahlédnout pod pokličku toho, co je ve stravě opravdu důležité. Dlouhou dobu byly za základ pro lidské zdraví považovány bílkoviny, až později byl kredit přiznán látkám, které získaly označení vitaminy. Jak byly objeveny a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz