Domů     Medicína
Duševní svěžest i ve vysokém věku díky velkým neuronům
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 8.11.2022
Zdroj: Pixabay

Někteří lidé zůstávají duševně svěží, i když už jim táhne na osmdesátku, zatímco kognitivní schopnost jiných upadnou v mnohem mladším věku. Nyní se vědci pokusili zjistit, co za tím může stát. Překvapivě, velikost jejich mozkových buněk….

Vědci z Northwestern University v Illinois se zaměřili na odhalení příčiny toho, proč některým lidem zůstávají kognitivní funkce srovnatelné s někým ve středním věku, i když už překročili osmdesátku. Co stojí za jejich superschopností zůstat mentálně bystrý i ve vyšším věku?

Zkoumali mozek šesti takto obdařených jedinců, sedmi kognitivně průměrných starších osob, šesti mladých lidí a pěti jedinců v raných stádiích Alzheimerovy choroby.

reklama

Ve své studii se zaměřili na entorhinální kůru, asociační oblast neocortexu zodpovědnou za ukládání vzpomínek, protože je to jedna z prvních lokalit postižených Alzheimerovou chorobou. Skládá se ze šesti vrstev neuronů naskládaných na sebe.

Druhá vrstva je přitom zvláště důležitým centrem, které přijímá informace z jiných paměťových center v mozku. A právě neurony v této vrstvě byly u duševně svěžích starých osob větší než u všech ostatních skupin, dokonce i té, v níž byli lidé o 20 až 30 let mladší.

Zdroj: Stockvault

Velké neurony bez tau spletenců

Jejich neurony navíc neobsahovaly žádné tau spletence neboli abnormální akumulace bílkovin, které se shromažďují uvnitř neuronů a omezují komunikaci mezi nimi, což je charakteristickým příznakem Alzheimerovy choroby.

reklama

Vedoucí výzkumu, Tama Gefenová, odborná asistentka psychiatrie a behaviorálních věd na Feinbergově lékařské fakultě Northwestern University to komentuje slovy: „Abychom pochopili, jak a proč mohou být lidé odolní vůči rozvoji Alzheimerovy choroby, je důležité posmrtně zkoumat mozky lidí, kteří si skvělé kognitivní schopnosti uchovali do vysokého věku.“.

Z pozorování, že tito lidé mají větší neurony než mnohem mladší jedinci, se dá usuzovat, že větší neurony u nich byly přítomny od narození a jejich struktura se udržovala po celý život. Velké neurony tak předurčují své nositele k duševní svěžesti až do vysokého věku.

U lidí trpících Alzheimerovou chorobou naopak postupně dochází ke smršťování (atrofii) neuronů v entorhinální kůře.

Na základě této studie jsou vědci přesvědčeni o tom, že je to v důsledku tvorby tau spletenců, což vede ke zhoršení paměťových schopností ve vyšším věku. Toto zjištění je zásadní pro včasnou identifikaci Alzheimerovy choroby, sledování jejího průběhu a vedení léčby.

reklama

Tým vědců nyní plánuje provést další studii, v jejímž rámci chce zjistit, proč mají lidé se schopností udržet si duševní svěžest do vysokého věku tak velké neurony.

reklama
Související články
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie. Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie […]
Čeká je symbolická trasa z Maratonu do Athén, třebaže je tělo příliš neposlouchá. Cílem 12. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) je společným cvičením, procházkou, lekcí jógy, tai-či i boxu, nebo jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Akce startuje dnes a potrvá do zítra. MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé […]
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz