Domů     Příroda
Budoucí poplach pro miliony? Pobřežní města se potápějí
Matěj Soukup 9.11.2022
Zdroj: Pixabay

Podle satelitních pozorování se pobřežní města na celém světě potápějí v průměru až o několik centimetrů ročně. Studie publikovaná v časopisu Geophysical Research Letters z toho vyvodila, že jsou tyto pobřežní oblasti ohroženy záplavami více, než se dosud předpokládalo..

Matt Wei, vědec zabývající se výzkumem Země z University of Rhode Island, a jeho kolegové studovali 99 pobřežních měst na šesti kontinentech. „Snažili jsme se vyvážit počet obyvatel a geografickou polohu,“ říká.

Ačkoli se poklesy půdy ve městech měřily již dříve, tyto výzkumy se obvykle zaměřovaly pouze na jedno město nebo region. „Toto šetření je jiné“, říká Wei. „Je to jeden z prvních výzkumů, který skutečně využívá data s globálním pokrytím.“.

Asie míří vstříc mořské hladině

Wei a jeho tým vycházeli z pozorování, která v letech 2015 až 2020 prováděla převážně dvojice evropských družic. Přístroje na palubě vysílají mikrovlnné signály směrem k Zemi a poté zaznamenávají vlny, které se odrážejí zpět.

Měřením času a intenzity těchto odražených vln tým dokáže určit výšku povrchu s milimetrovou přesností. A protože každá družice přelétá každých 12 dní nad stejnou částí planety, mohli vědci sledovat, jak se povrch planety v průběhu času deformuje.

Tým zjistil, že nejrychleji – tempem až pět centimetrů za rok – klesá půda především v asijských městech, jako je čínský Tchien-ťin, pákistánské Karáčí a filipínská Manila. A co víc, přibližně třetina, tedy 34 analyzovaných měst, se v některých místech propadá o více než centimetr ročně.

To je znepokojivý trend, tvrdí Darío Solano-Rojas z Mexické národní autonomní univerzity v Mexico City. Tato města jsou zasažena dvojím úderem: poklesem pevniny a zvyšováním hladiny moří.

Jak to zastavit?

Satelitní měření výšky terénu v pobřežních městech a jejich okolí, získaná v letech 2015 až 2020, ukazují, jak rychle se mnohá z nich potápějí. Wei a jeho kolegové se domnívají, že poklesy terénu jsou z velké části způsobeny lidmi.

Když se vědci podívali na snímky z Google Earth, na nichž jsou zachyceny oblasti uvnitř měst, které se rychle propadají, viděli převážně obytné nebo komerční oblasti. To napovídá, že viníkem je těžba podzemní vody.

Je však důvod k naději. V minulosti se například indonéská Jakarta propadala v průměru o téměř 30 cm ročně. Nyní se však poklesy tam i na jiných místech zpomalily, pravděpodobně díky nedávným vládním nařízením omezujícím využívání podzemní vody.

Související články
Šimpanzi bonobo mají pověst mírumilovného druhu, který se snaží konfliktům co nejvíce vyhýbat, a když už k nim dojde, řeší je sexem. Závěry nové studie však ukazují, že bonobové moc dobře vědí, co to je agresivita, a že se v tomto ohledu mnohdy chovají hůře než jejich bratranci šimpanzi učenliví. Na počátku 20. století si […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Nejlepší přítel člověka? Pes, chtělo by se říct. Ale existují živočichové, které mají náš druh ještě raději než čtyřnozí chlupáči. Takovým je třeba veš… Na naší evoluční cestě od prvních primátů podobným opicím přes australopitheky až po moderní lidi s s vysoce vyspělým mozkem nám dělal společnost mimořádně věrný společník: Pediculus humanus, jinak známý jako […]
Většina lidí je zvyklá žít v nízkých nadmořských výškách, kde je dostatek kyslíku, naopak při pobytu ve vysokých horách pak může mít potíže s dýcháním. Čelí tak zvané výškové nemoci, která se projevuje nevolností, zmateností a otoky plic a mozku. Existují ovšem dvě populace, které jsou zvyklé a plně adaptované na život ve výškách nad […]
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz