Domů     Příroda
Budoucí poplach pro miliony? Pobřežní města se potápějí
Matěj Soukup 9.11.2022
Zdroj: Pixabay

Podle satelitních pozorování se pobřežní města na celém světě potápějí v průměru až o několik centimetrů ročně. Studie publikovaná v časopisu Geophysical Research Letters z toho vyvodila, že jsou tyto pobřežní oblasti ohroženy záplavami více, než se dosud předpokládalo..

Matt Wei, vědec zabývající se výzkumem Země z University of Rhode Island, a jeho kolegové studovali 99 pobřežních měst na šesti kontinentech. „Snažili jsme se vyvážit počet obyvatel a geografickou polohu,“ říká.

Ačkoli se poklesy půdy ve městech měřily již dříve, tyto výzkumy se obvykle zaměřovaly pouze na jedno město nebo region. „Toto šetření je jiné“, říká Wei. „Je to jeden z prvních výzkumů, který skutečně využívá data s globálním pokrytím.“.

Asie míří vstříc mořské hladině

Wei a jeho tým vycházeli z pozorování, která v letech 2015 až 2020 prováděla převážně dvojice evropských družic. Přístroje na palubě vysílají mikrovlnné signály směrem k Zemi a poté zaznamenávají vlny, které se odrážejí zpět.

Měřením času a intenzity těchto odražených vln tým dokáže určit výšku povrchu s milimetrovou přesností. A protože každá družice přelétá každých 12 dní nad stejnou částí planety, mohli vědci sledovat, jak se povrch planety v průběhu času deformuje.

Tým zjistil, že nejrychleji – tempem až pět centimetrů za rok – klesá půda především v asijských městech, jako je čínský Tchien-ťin, pákistánské Karáčí a filipínská Manila. A co víc, přibližně třetina, tedy 34 analyzovaných měst, se v některých místech propadá o více než centimetr ročně.

To je znepokojivý trend, tvrdí Darío Solano-Rojas z Mexické národní autonomní univerzity v Mexico City. Tato města jsou zasažena dvojím úderem: poklesem pevniny a zvyšováním hladiny moří.

Jak to zastavit?

Satelitní měření výšky terénu v pobřežních městech a jejich okolí, získaná v letech 2015 až 2020, ukazují, jak rychle se mnohá z nich potápějí. Wei a jeho kolegové se domnívají, že poklesy terénu jsou z velké části způsobeny lidmi.

Když se vědci podívali na snímky z Google Earth, na nichž jsou zachyceny oblasti uvnitř měst, které se rychle propadají, viděli převážně obytné nebo komerční oblasti. To napovídá, že viníkem je těžba podzemní vody.

Je však důvod k naději. V minulosti se například indonéská Jakarta propadala v průměru o téměř 30 cm ročně. Nyní se však poklesy tam i na jiných místech zpomalily, pravděpodobně díky nedávným vládním nařízením omezujícím využívání podzemní vody.

reklama
Související články
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie se stala samostatnou pevninou před asi 100 miliony let, kdy se oddělila od jižního super kontinentu Gondwana,“ říká Kevin Arbuckle, docent evoluční biovědy na Swansea University ve Velké Británii. […]
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva vědci z Čech. Evropská rada pro výzkum (ERC, European Research Council) byla zřízena Evropskou komisí v únoru 2007 s cílem finančně podpořit vědecký výzkum […]
Je svatým grálem teoretické fyziky. Tzv. teorie všeho by měla vysvětlit všechny základní fyzikální jevy takříkajíc v jednom balíku. Ale tato očekávání jsou dost možná přehnaná… „I kdybychom si představovali, že lidstvo nakonec objeví ‚teorii všeho‘ zahrnující všechny jednotlivé částice a síly, výpovědní hodnota této teorie bude pro vesmír jako celek pravděpodobně marginální,“ nechal se […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
Válečný konflikt s sebou zpravidla nepřináší nic pozitivního, jen zmar a spoustu promarněných lidských životů. Často ho provází stres, který má, stejně jako nedostatek potravy, neblahé důsledky na lidskou plodnost. Vědcům se ale podařilo najít zvíře, jehož mláďatům naopak násilné střety mezi konkurenčními skupinami prospívají. Jak je to možné? Lidská historie je plná nejrůznějších násilných […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz