Domů     Medicína
Proč se děti smějí jako primáti?
Zdroj: Pixabay

Pouhých 15 minut smíchu denně umožní člověku spálit 10–40 kalorií. Kromě příznivých účinků na lidské tělo vzbuzuje vědecké vášeň také fyziologie. A paralela s našimi „předky“.

Říká se, že malé děti jsou drzé jako opice. Podle nejnovějších výzkumů mají junioři společnou nejen energii a touhu po zábavě, ale také smích. Alespoň z fyziologického hlediska. Na rozdíl od dospělých lidí, kteří se smějí společně s výdechem, miminka a šimpanzi to mají trochu jinak. Na poslech líbezné zvuky radosti totiž vydávají jak při výdechu, tak i nádechu.

Nádech i výdech

Důvodem je skutečnost, že malé děti, stejně jako šimpanzí mláďata, nemají ve svém věku kontrolu nad hlasovým ústrojím. „Jedná se o dosud neprozkoumané téma. Každý rodič však ví, že malá miminka svým způsobem šimpanze připomínají,“ uvedla spoluautorka výzkumu Disa Sauterová.

Podle ní je také možné, že vývoj dětského smíchu značně souvisí s napodobováním dospělých. „Jednoduše ze svého způsobu vyrostou,“ dodává. V případě, že se zasměje dospělý, nejprve se nadechne a teprve poté vydá zvuky „hahaha“ v krátkých po sobě jdoucích intervalech „Nejprve začnou hlasitě, poté však jejich smích pomalu odezní,“ okomentovala autorka studie Mariska Kretová, profesorka kognitivní psychologie na Leidenské univerzitě.

Když zasedne porota

Pro potvrzení svých závěrů nashromáždil odborný tým několik on-line videí, v nichž byly děti zapojeny do rozličných hravých interakcí. Nahrávky posléze analyzovalo 102 posluchačů z řad studentů psychologie, jejichž úkolem bylo vyhodnotit, do jaké míry byl smích produkován při výdechu či nádechu.

Nejmladší děti se skutečně smály při nádechu a výdechu, stejně jako primáti. U starších batolat byl smích primárně produkován při výdechu. „Porota“ také vyhodnotila smích produkovaný při výdechu jako příjemnější a zároveň nakažlivější.

Pozorně sleduj

Podle profesorky Kretové je však dobré si u šimpanzů všímat rozdílů mezi smíchem a úsměvem. Ve chvíli, kdy se totiž opice usmívá či má vyceněné zuby, pravděpodobně tak činí ze strachu. Oproti tomu lidé úsměvem vyjadřují zdvořilost, ale také nervozitu.

Smích je u opic patrný při hře, kdy má tlamu dokořán. „Často vidím tuto hravou tvář i u vlastního dítěte,“ prozradila Kretová.

Co o tobě víme?

V celkovém měřítku je smích pro odborníky stále velkou neznámou. Skutečný nervový základ se totiž dosud nepodařilo objasnit. Ačkoli se o to pokoušel i rodák z Příbora, psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud (1856–1939).

Podle něj smích umožňuje lidem „upustit páru“ a zároveň uvolnit zadržovanou „nervovou“ energii. Na základě dlouhodobého pozorování je možné rozdělit do různých typů od pravého a spontánního, přes simulovaný a stimulovaný až k indukovanému či patologickému.

Rovněž se vědcům nakonec podařilo identifikovat několik mozkových drah, jež ke smíchu přispívají – každá z nich pro jinou složku. Oblasti mozku, které se obvykle podílejí na rozhodování a kontrole chování, musí být potlačeny, aby se člověk mohl „od srdce“ zasmát.

Terapie smíchem?

Ať je jeho podstata jakákoli, ukázalo se, že terapie smíchem patří k nejúčinnějším. Nejenže zlepší naše dýchání, ale zároveň sníží úroveň stresu, zlepší náladu a posilní psychiku. Bylo dokonce prokázáno, že smích funguje podobně jako antidepresiva – značně zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, což je zásadní neurotransmiter nezbytný pro příjemné pocity pohody, štěstí a klidu.

Související články
Zatím z nejasných důvodů stoupá nyní počet mladých lidí, zejména ve vyspělých zemích, kteří trpí rakovinou střev. Odborníci se domnívají, že za tím stojí příliš průmyslově zpracovaná strava, a tak hledají potraviny, které by mohly toto riziko zvrátit. Podle nejnovějšího výzkumu jsou jimi například mléčné a jiné výrobky s obsahem vápníku. Rakovina tlustého střeva a […]
Moderní anestetika, vakcíny, penicilin, inzulín, skenovací techniky včetně CT a MRI, to vše při svém vývoji spoléhalo na výzkum na zvířatech. Držíme je v klecích, studujeme jejich chování a v mnoha případech analyzujeme jejich tkáně poté, co jsou utraceni. Proto zůstává otázka výzkumu na zvířatech ožehavým tématem. V roce 1901 získal vůbec první Nobelovu cenu za […]
O tom, že jsou polyfenoly, obsažené v rostlinách, prospěšné lidskému zdraví, se ví mezi odborníky již delší dobu, pozvolna tato informace proniká i mezi laiky. Ukazuje se, že nejen zlepšují zdraví srdce a metabolismus, ale snižují i rizika rozvoje neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Kde polyfenoly hledat? Polyfenoly jsou chemické sloučeniny charakterizované přítomností více […]
Medicína 2.1.2025
Po vánočních hodech zpět do reality. V Česku významně přibývá pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Podle odborníků se počet nemocných s tzv. idiopatickými střevními záněty (IBD), mezi které obě nemoci patří, vyšplhá přibližně do pěti let až na 100 000. IBD choroby nejčastěji propukají kolem 20. až 30. roku věku. Léčit se musí […]
Historie Medicína 2.1.2025
Na jednu stranu podivín, který se v mládí rozhodl, že nebude jíst maso, pít alkohol a neožení se, na druhou stranu lékař s pronikavým úsudkem, který se nebál jít vlastní cestou. Za jeho podíl na zastavení cholery v Londýně mu město postavilo unikátní pomník v podobě historické vodní pumpy. K medicíně se John Snow dostal jen shodou šťastných okolností. Jeho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz