Domů     Zajímavosti
Kolik utrpení přinese obyčejné tričko?
Matěj Soukup 26.10.2022
Zdroj: Pixabay

Uvažovali jste někdy nad tím, že tričko, které máte na sobě, výrazně zatěžuje planetu? Pokud ne, možná budete překvapeni, že i tak obyčejná věc má na svědomí pořádně velkou uhlíkovou stopu. Dokonce tak velkou, že je srovnatelná s průměrným domácím radiátorem..

Švédská doktorandka Sandra Roosová z univerzity v Göteborgu spočítala v roce 2017 dopad jednotlivých složek výroby bavlněného trička na životní prostředí, takzvanou environmentální nebo také uhlíkovou stopu.

Vypočetla, že jedno takové tričko od výroby až po likvidaci průměrně vyprodukuje stopu odpovídající sedmi kilogramům oxidu uhličitého.

Z této stopy sedmdesát procent padne na výrobu, ale dvaadvacet pouze na přesuny v rámci jednotlivých fází zpracování materiálu a k zákazníkovi.

Obří náklady už při výrobě

Obrovské náklady nutné pro výrobu trička startují už u samotného pěstování bavlny. Podle odhadů je na vypěstování dostatečného množství bavlny pro jediné tričko třeba zhruba 2700 litrů vody.

Dalším problémem je velká spotřeba pesticidů. Na každé tričko jich padne průměrně 150 gramů. Ochrana úrody bavlny spolyká každoročně skoro deset procent celosvětové spotřeby přípravků proti škůdcům.

Sklizená bavlna se převeze do továren, kde se zpracuje na textilii, ze které se následně šijí trička a další oblečení. Průměrný zaměstnanec továrny na zpracování textilu v Bangladéši si přitom měsíčně vydělá v přepočtu méně než 650 korun.

Hotová trička jsou zabalena, naložena na obrovské kontejnerové lodě a rozeslána do celého světa na plavidlech, která vyprodukují stejnou uhlíkovou stopu jako padesát milionů aut.

Likvidace je skoro nemožná

Likvidace těch, která buď posloužila svému účelu a už se nedají dále používat, nebo se v horším případě neprodala, je také náročná. Kvůli náloži chemikálií se nemohou vyhodit na normálních skládkách.

Poušť Atacama, která je nejsušším místem na Zemi, se tak stala obrovskou skládkou oblečení určeného k likvidaci. Odhaduje se, že ho tu leží téměř 40 tisíc tun. Proces, během kterého se postupně rozloží, přitom může trvat i stovky let.

Více o zátěži, kterou pro planetu představuje použitý textil, a o podmínkách, ve kterých se vyrábí, se dočtete v čísle 12/2022, které vychází 14. listopadu.

Související články
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo. Například v medicínských aplikacích, automobilovém nebo letecké průmyslu jsou nenahraditelné. Špatnou reklamu plastům dělají jednorázové výrobky a především to, jak s nimi nakládáme…“ říká ve 27. […]
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi fungujícími klášterními pivovary a společně uvařili velikonoční speciály Poutní: Poutní Březnové a nové Poutní Dubnové. Právě tato a další piva budou moci pivaři ochutnat už zítra (27. […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz