Domů     Zajímavosti
Kolik utrpení přinese obyčejné tričko?
Matěj Soukup 26.10.2022
Zdroj: Pixabay

Uvažovali jste někdy nad tím, že tričko, které máte na sobě, výrazně zatěžuje planetu? Pokud ne, možná budete překvapeni, že i tak obyčejná věc má na svědomí pořádně velkou uhlíkovou stopu. Dokonce tak velkou, že je srovnatelná s průměrným domácím radiátorem..

Švédská doktorandka Sandra Roosová z univerzity v Göteborgu spočítala v roce 2017 dopad jednotlivých složek výroby bavlněného trička na životní prostředí, takzvanou environmentální nebo také uhlíkovou stopu.

Vypočetla, že jedno takové tričko od výroby až po likvidaci průměrně vyprodukuje stopu odpovídající sedmi kilogramům oxidu uhličitého.

Z této stopy sedmdesát procent padne na výrobu, ale dvaadvacet pouze na přesuny v rámci jednotlivých fází zpracování materiálu a k zákazníkovi.

Obří náklady už při výrobě

Obrovské náklady nutné pro výrobu trička startují už u samotného pěstování bavlny. Podle odhadů je na vypěstování dostatečného množství bavlny pro jediné tričko třeba zhruba 2700 litrů vody.

Dalším problémem je velká spotřeba pesticidů. Na každé tričko jich padne průměrně 150 gramů. Ochrana úrody bavlny spolyká každoročně skoro deset procent celosvětové spotřeby přípravků proti škůdcům.

Sklizená bavlna se převeze do továren, kde se zpracuje na textilii, ze které se následně šijí trička a další oblečení. Průměrný zaměstnanec továrny na zpracování textilu v Bangladéši si přitom měsíčně vydělá v přepočtu méně než 650 korun.

Hotová trička jsou zabalena, naložena na obrovské kontejnerové lodě a rozeslána do celého světa na plavidlech, která vyprodukují stejnou uhlíkovou stopu jako padesát milionů aut.

Likvidace je skoro nemožná

Likvidace těch, která buď posloužila svému účelu a už se nedají dále používat, nebo se v horším případě neprodala, je také náročná. Kvůli náloži chemikálií se nemohou vyhodit na normálních skládkách.

Poušť Atacama, která je nejsušším místem na Zemi, se tak stala obrovskou skládkou oblečení určeného k likvidaci. Odhaduje se, že ho tu leží téměř 40 tisíc tun. Proces, během kterého se postupně rozloží, přitom může trvat i stovky let.

Více o zátěži, kterou pro planetu představuje použitý textil, a o podmínkách, ve kterých se vyrábí, se dočtete v čísle 12/2022, které vychází 14. listopadu.

Související články
Málokterého tvora obdařila příroda tolika zvláštnostmi. Je to savec, ale jeho mláďata se klubou z vajec. Pod vodou se řídí elektrickým smyslem jako některé ryby a ve tmě světélkuje. A to zdaleka není vše. Co je vlastně ten ptakopysk zač, zajímalo obyvatele Austrálie stejně jako Evropy, kam začali mořeplavci na konci 18. století přivážet první exempláře. […]
Objevy Zajímavosti 15.1.2025
Jako Jekyll a Hyde se chovají některé materiály. Mezinárodní tým Hanuše Seinera z Ústavu termomechaniky AV ČR zjistil, že v některých směrech je slitina niklu, manganu a galia schopna přenášet elastické vlny rychleji než ocel, v jiných směrech se však pulzy šíří pomaleji než ve vzduchu. Aby vědci popsali chování slitiny, museli ji rozklíčovat atom […]
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují odolnost. A tak si vědci do boje s nimi přizvali silnější zbraň, genetické inženýrství. Svoji pozornost vědci zaměřili na komára tropického, jemuž se pro […]
Vědci zabývající se studiem mořských živočichů si čím dál častěji všímají změn v jejich chování, ke kterým dochází poslední dobou. Největším problémem je požívání plastů těmito tvory, což má závažné dopady. Vede u nich ke ztrátě výživy, vnitřním poraněním, zablokování střev, hladovění a v některých případech i smrti. Chování mořských zvířat se však mění i […]
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz