Domů     Zajímavosti
Kolik utrpení přinese obyčejné tričko?
Matěj Soukup 26.10.2022
Zdroj: Pixabay

Uvažovali jste někdy nad tím, že tričko, které máte na sobě, výrazně zatěžuje planetu? Pokud ne, možná budete překvapeni, že i tak obyčejná věc má na svědomí pořádně velkou uhlíkovou stopu. Dokonce tak velkou, že je srovnatelná s průměrným domácím radiátorem..

Švédská doktorandka Sandra Roosová z univerzity v Göteborgu spočítala v roce 2017 dopad jednotlivých složek výroby bavlněného trička na životní prostředí, takzvanou environmentální nebo také uhlíkovou stopu.

Vypočetla, že jedno takové tričko od výroby až po likvidaci průměrně vyprodukuje stopu odpovídající sedmi kilogramům oxidu uhličitého.

Z této stopy sedmdesát procent padne na výrobu, ale dvaadvacet pouze na přesuny v rámci jednotlivých fází zpracování materiálu a k zákazníkovi.

Obří náklady už při výrobě

Obrovské náklady nutné pro výrobu trička startují už u samotného pěstování bavlny. Podle odhadů je na vypěstování dostatečného množství bavlny pro jediné tričko třeba zhruba 2700 litrů vody.

Dalším problémem je velká spotřeba pesticidů. Na každé tričko jich padne průměrně 150 gramů. Ochrana úrody bavlny spolyká každoročně skoro deset procent celosvětové spotřeby přípravků proti škůdcům.

Sklizená bavlna se převeze do továren, kde se zpracuje na textilii, ze které se následně šijí trička a další oblečení. Průměrný zaměstnanec továrny na zpracování textilu v Bangladéši si přitom měsíčně vydělá v přepočtu méně než 650 korun.

Hotová trička jsou zabalena, naložena na obrovské kontejnerové lodě a rozeslána do celého světa na plavidlech, která vyprodukují stejnou uhlíkovou stopu jako padesát milionů aut.

Likvidace je skoro nemožná

Likvidace těch, která buď posloužila svému účelu a už se nedají dále používat, nebo se v horším případě neprodala, je také náročná. Kvůli náloži chemikálií se nemohou vyhodit na normálních skládkách.

Poušť Atacama, která je nejsušším místem na Zemi, se tak stala obrovskou skládkou oblečení určeného k likvidaci. Odhaduje se, že ho tu leží téměř 40 tisíc tun. Proces, během kterého se postupně rozloží, přitom může trvat i stovky let.

Více o zátěži, kterou pro planetu představuje použitý textil, a o podmínkách, ve kterých se vyrábí, se dočtete v čísle 12/2022, které vychází 14. listopadu.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě, kde mnohdy vládne agresivita, často zabalená do potrhlých konspiračních teorií. Začátkem května oběhlo internet virální video, ve kterém šedesátiletý Peter Abbott […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz