Domů     Zajímavosti
Kolik utrpení přinese obyčejné tričko?
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 26.10.2022
Zdroj: Pixabay

Uvažovali jste někdy nad tím, že tričko, které máte na sobě, výrazně zatěžuje planetu? Pokud ne, možná budete překvapeni, že i tak obyčejná věc má na svědomí pořádně velkou uhlíkovou stopu. Dokonce tak velkou, že je srovnatelná s průměrným domácím radiátorem..

Švédská doktorandka Sandra Roosová z univerzity v Göteborgu spočítala v roce 2017 dopad jednotlivých složek výroby bavlněného trička na životní prostředí, takzvanou environmentální nebo také uhlíkovou stopu.

Vypočetla, že jedno takové tričko od výroby až po likvidaci průměrně vyprodukuje stopu odpovídající sedmi kilogramům oxidu uhličitého.

reklama

Z této stopy sedmdesát procent padne na výrobu, ale dvaadvacet pouze na přesuny v rámci jednotlivých fází zpracování materiálu a k zákazníkovi.

Obří náklady už při výrobě

Obrovské náklady nutné pro výrobu trička startují už u samotného pěstování bavlny. Podle odhadů je na vypěstování dostatečného množství bavlny pro jediné tričko třeba zhruba 2700 litrů vody.

Dalším problémem je velká spotřeba pesticidů. Na každé tričko jich padne průměrně 150 gramů. Ochrana úrody bavlny spolyká každoročně skoro deset procent celosvětové spotřeby přípravků proti škůdcům.

reklama

Sklizená bavlna se převeze do továren, kde se zpracuje na textilii, ze které se následně šijí trička a další oblečení. Průměrný zaměstnanec továrny na zpracování textilu v Bangladéši si přitom měsíčně vydělá v přepočtu méně než 650 korun.

Hotová trička jsou zabalena, naložena na obrovské kontejnerové lodě a rozeslána do celého světa na plavidlech, která vyprodukují stejnou uhlíkovou stopu jako padesát milionů aut.

Likvidace je skoro nemožná

Likvidace těch, která buď posloužila svému účelu a už se nedají dále používat, nebo se v horším případě neprodala, je také náročná. Kvůli náloži chemikálií se nemohou vyhodit na normálních skládkách.

reklama

Poušť Atacama, která je nejsušším místem na Zemi, se tak stala obrovskou skládkou oblečení určeného k likvidaci. Odhaduje se, že ho tu leží téměř 40 tisíc tun. Proces, během kterého se postupně rozloží, přitom může trvat i stovky let.

Více o zátěži, kterou pro planetu představuje použitý textil, a o podmínkách, ve kterých se vyrábí, se dočtete v čísle 12/2022, které vychází 14. listopadu.

reklama
Související články
Za hranice Česka a ještě dál se vydává letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week. Odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha dvoudenní akcí Space2Business a potrvá až do pátku 2. prosince. Z České republiky se pomalu stává Mekka kosmického průmyslu. Má velký potenciál a talent v oblasti kosmických aktivit. V porovnání s […]
Pokojové rostliny měly dlouhá léta pověst fotosyntetických organismů zlepšujících klima v uzavřeném prostoru. Z piedestalu výkonných čističek vzduchu je však nakonec srazili sami vědci… Jeden květinový list vytvoří za hodinu v průměru 5 ml kyslíku, za celý den jde o množství srovnatelné s 2,4 litry kyslíku. Na vyčištění vzduchu v celé místnosti je to však […]
Originální mapa Chronologie Lidstva vychází z anglického originálu z roku 1890 a je nyní k dostání v omezené sérii 1000 ks v českém jazyce. Každá kniha je 6,5 metru dlouhý ruční originál. Pro čtenáře časopisu mimořádná sleva 10% (během objednávky zadejte kód EPOCHA). VÝJIMEČNÝ TIP NA VÁNOČNÍ DÁREK – KLIKNĚTE ZDE Tato jedinečná KNIHA & […]
Všichni si v současné době přijdeme trochu ve stresu. Téměř tři roky pandemie, válka na Ukrajině a navíc následky sankcí, které vlády celého světa uvalily na Rusko, způsobily, že zejména v Evropě dramaticky vzrostly náklady na život. Navíc se blíží zima, což obvykle znamená větší výdaje za energie –⁠ což je jedna z věcí, která […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz