Domů     Historie
Artefakt z doby bronzové: Když se podaří nález století
Matěj Soukup 12.10.2022
Ilustrační foto, zdroj: Wikimedia Commons

Českem v posledních dnech hýbe případ zemědělce z Opavska, který na poli při sklizni řepy objevil něco, co archeologové bez přehánění označují za nález století. Ačkoliv se původně domnívali, že jde o zlatý diadém, to se brzy ukázalo jako omyl.

Ve skutečnosti jde o nález ještě vzácnější – zlatý opasek z doby bronzové..

Vzácný nález učinil zemědělec na poli v Opavě-Kateřinkách minulý týden. Na Moravě a ve Slezsku jde o ojedinělý objev a také v celé střední Evropě je podobných nálezů jen minimum. Do své sbírky jej obdrželo muzeum v Bruntále, nálezce sám si přál zůstat v anonymitě.

Odborníci, kteří nález přijeli prozkoumat, se nejprve domnívali, že se jedná o diadém, tedy šperk, který se nosil na hlavě. Později však svou tezi upravili a prohlásili, že jde o kus vzácného zlatého opasku.

Podle průzkumu jeho složení, které provedli spektrálním analyzátorem, jej datují do doby bronzové. „Skladba slitiny je z více než 84 procent zlato, necelých 15 procent stříbro a dále měď a další stopové prvky, což odpovídá zlatým předmětům a kovům z pravěku,“ upřesnil vedoucí oddělení archeologie Slezského zemského muzea Jiří Juchelka.

Podle výzdoby šperku posléze odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci detailněji určili jeho stáří a odhadli jej na přelom střední a mladší doby bronzové, tudíž na období mezi lety 1400 až 800 před naším letopočtem.

Juchelka později vyslovil teorii, že opasek patřil někomu z velice úzké elitní vrstvy pravěké společnosti.

„Opasky v té době byly kožené, obepínaly se kolem trupu a tohle bylo z přední strany napasováno na tu koženou část. Už jen fakt, že se jedná o dost pracnou výrobu zlatých plíšků v rámci tehdejších technologií a pásek je navíc i zdobený, naznačuje, že si ho mohl dovolit skutečně jen ten, kdo si byl schopen finančně zaopatřit někoho, kdo měl tyto řemeslnické schopnosti.“.

Juchelka se domnívá, že společnost postavená na moci plynoucí z majetku existovala již v době, kdy byl opasek vyroben. „V tuto chvíli předpokládáme, že i v rámci období popelnicových polí, což je závěr doby bronzové, existovala jakási úzká, vydělená skupina velice bohatých, mocných obyvatel v rámci šedé vrstvy, která si to mohla dovolit.“.

Podle Juchelky je malý zázrak, že se opasek zachoval v celku v řepném poli, přestože po něm až do chvíle, kdy byl nalezen, musel mnohokrát přejet pluh a další zemědělské stroje. O nálezu nyní bude zpracován znalecký posudek, který detailně určí jeho současnou hodnotu.

Podle zákona nálezci patří odměna ve výši deseti procent z odhadované hodnoty.  Vzhledem ke vzácnosti nálezu a téměř dokonalému stavu může jít o jeden z nejcennějších objevů na území naší republiky.

Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz