Domů     Historie
Artefakt z doby bronzové: Když se podaří nález století
Matěj Soukup 12.10.2022
Ilustrační foto, zdroj: Wikimedia Commons

Českem v posledních dnech hýbe případ zemědělce z Opavska, který na poli při sklizni řepy objevil něco, co archeologové bez přehánění označují za nález století. Ačkoliv se původně domnívali, že jde o zlatý diadém, to se brzy ukázalo jako omyl.

Ve skutečnosti jde o nález ještě vzácnější – zlatý opasek z doby bronzové..

Vzácný nález učinil zemědělec na poli v Opavě-Kateřinkách minulý týden. Na Moravě a ve Slezsku jde o ojedinělý objev a také v celé střední Evropě je podobných nálezů jen minimum. Do své sbírky jej obdrželo muzeum v Bruntále, nálezce sám si přál zůstat v anonymitě.

Odborníci, kteří nález přijeli prozkoumat, se nejprve domnívali, že se jedná o diadém, tedy šperk, který se nosil na hlavě. Později však svou tezi upravili a prohlásili, že jde o kus vzácného zlatého opasku.

Podle průzkumu jeho složení, které provedli spektrálním analyzátorem, jej datují do doby bronzové. „Skladba slitiny je z více než 84 procent zlato, necelých 15 procent stříbro a dále měď a další stopové prvky, což odpovídá zlatým předmětům a kovům z pravěku,“ upřesnil vedoucí oddělení archeologie Slezského zemského muzea Jiří Juchelka.

Podle výzdoby šperku posléze odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci detailněji určili jeho stáří a odhadli jej na přelom střední a mladší doby bronzové, tudíž na období mezi lety 1400 až 800 před naším letopočtem.

Juchelka později vyslovil teorii, že opasek patřil někomu z velice úzké elitní vrstvy pravěké společnosti.

„Opasky v té době byly kožené, obepínaly se kolem trupu a tohle bylo z přední strany napasováno na tu koženou část. Už jen fakt, že se jedná o dost pracnou výrobu zlatých plíšků v rámci tehdejších technologií a pásek je navíc i zdobený, naznačuje, že si ho mohl dovolit skutečně jen ten, kdo si byl schopen finančně zaopatřit někoho, kdo měl tyto řemeslnické schopnosti.“.

Juchelka se domnívá, že společnost postavená na moci plynoucí z majetku existovala již v době, kdy byl opasek vyroben. „V tuto chvíli předpokládáme, že i v rámci období popelnicových polí, což je závěr doby bronzové, existovala jakási úzká, vydělená skupina velice bohatých, mocných obyvatel v rámci šedé vrstvy, která si to mohla dovolit.“.

Podle Juchelky je malý zázrak, že se opasek zachoval v celku v řepném poli, přestože po něm až do chvíle, kdy byl nalezen, musel mnohokrát přejet pluh a další zemědělské stroje. O nálezu nyní bude zpracován znalecký posudek, který detailně určí jeho současnou hodnotu.

Podle zákona nálezci patří odměna ve výši deseti procent z odhadované hodnoty.  Vzhledem ke vzácnosti nálezu a téměř dokonalému stavu může jít o jeden z nejcennějších objevů na území naší republiky.

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz