Patříte k těm, které každoročně potrápí rýma, a bez nosních kapek nedáte v sychravém počasí ani ránu? Pak byste si měli dávat pozor. Podle nedávného výzkumu si na přípravcích, které vám dočasně uleví, můžete snadno vypěstovat podobnou závislost jako na drogách nebo alkoholu..
Po kapkách do nosu sáhne podle průzkumu společnosti Sinulan forte občas tři čtvrtinu Čechů. Pozor si však musejí dávat na přípravky, které obsahují dekongestanty. To jsou látky, které zužují cévy, tím pomáhají odstranit otok nosní sliznice a přináší úlevu od rýmy a ucpaného nosu.
Tyto složky však mohou vyvolat závislost a může se stát, že po nějaké době už bez nosních sprejů nevydržíte. Je proto důležité, abyste je neužívali déle než týden, děti dokonce maximálně pět dní.
Podle lékárnice Michaely Bažantové si nosní sliznice může zvyknout na jejich pravidelný přísun a mezi jednotlivými dávkami zduří. To pak pocítíte jako ucpaný nos a logicky to vyřešíte novou dávkou. Tím vzniká začarovaný kruh závislosti.
Po přípravcích obsahujících dekongestanty sáhne v průměru každý osmý nachlazený. Nachlazení je vůbec nejrozšířenějším lidským onemocněním a průměrný člověk ho řeší zhruba dvakrát až pětkrát ročně.
Při kýchnutí se virus rozšíří až na vzdálenost 1,5 metru a v papírovém kapesníku může přežít až 12 hodin. Vyhazovat proto posmrkané kapesníky do košů v místnosti, kde se kromě vás pohybují další lidé, není příliš ohleduplné.
Pokud rýmou trpíte téměř nepřetržitě nebo jste na něco alergičtí, měli byste to těžké například v Japonsku nebo Číně. Lidově řečeno troubit do kapesníku před ostatními se tam považuje za krajně neslušné.
V zemi, která je založená na všelijakých pro nás stěží pochopitelných zdvořilostních projevech v takřka každé situaci, se to skoro rovná společenské sebevraždě.