Domů     Medicína
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná ukazovat druhou tvář. Až dvě miliardy jedinců na celém světě totiž sužuje krátkozrakost. Do roku 2050 má podle predikcí odborníků dojít k nárůstu na pět miliard. Stojíme na prahu další epidemie…(?).

Počet lidí, které trápí zhoršený zrak, s každým rokem povážlivě roste. Podle oftalmologů je na vině nejen časté sledování počítače a mobilního telefonu, ale také čas, který trávíme v práci či doma – neboli uvnitř jakýchkoli budov, jež nás nutí neustále koukat na kratší vzdálenosti.

V České republice trápí rozmazlené vidění na blízko zhruba pětinu populace. A může být hůř…

Raketový nárůst

Epidemie může mít mnoho podob, od té hojně medializované až po nenápadnou, jež však stojí za masivním nárůstem očních potíží. Pro krátkozrakost nebo myopii je typické, že se paprsky světla usměrněné oční čočkou sbíhají už před sítnicí, což způsobuje, že předměty blízké vidíte jasně a ostře, ale předměty vzdálenější vypadají rozmazaně.

Podle nejnovější analýzy publikované v odborném periodiku PLOS One je nárůst krátkozrakých jedinců v posledních dekádách přímo raketový. Svá tvrzení opírají experti z University College London o data pocházející od 107 442 osob evidovaných v britské biobance. A jejich výsledek?

Generační (ne)výhoda

Lidé narození koncem 60. let minulého století mají o 10 % vyšší pravděpodobnost, že budou krátkozrací než ti, kteří se narodili o tři dekády dříve. „Krátkozrakost je naléhavý problém veřejného zdraví, a to v globálním měřítku.

Začínající epidemie je charakterizována zvýšeným výskytem a posunem k mladšímu věku na počátku a k větší závažnosti v pozdějším věku,“ uvádí studie. Jako hlavní příčinu rostoucích obtíží vidí odborníci v prostém faktu, že lidské oči nejsou „nastaveny“ na současný životní styl, který představuje neustálý pohled do zářících monitorů.

Zdroj: Pixabay

Souboj pohlaví

Aby si vědci udělali lepší obrázek o tom, zda jsou některé skupiny ohroženější než jiné, rozhodli se porovnat jednotlivé účastníky podle pohlaví, etnické příslušnosti a také dosaženého vzdělání. Zatímco v minulosti bylo zjištěno, že ženy trápí krátkozrakost mnohem častěji než muže – a to zejména v mladším věku, tentokrát byly získané informace o něco konkrétnější.

U žen existuje o 24 % vyšší riziko, že onemocní krátkozrakostí v dětství, naproti tomu v dospělosti se tato pravděpodobnost snížila na „pouhých“ 12 %. Ačkoli není jasné, proč jsou ženy ke krátkozrakosti náchylnější, samotná věda se přiklání k názoru, že jde o mix hormonálních změn a životního stylu, který se zásadně liší.

Ze zkoumání etnické příslušnosti se jako nejvíce ohrožená skupina ukázali Číňané. Riziko, že u nich oční onemocnění propukne, bylo o 240 % vyšší než u obyvatel Evropy, Afriky a USA.

Více se dočtete v čísle 11/2022, které vychází již 13. října! 

Související články
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí rakoviny střev, nyní ukazuje svou potenciální schopnost „rozpouštět“ určité typy rakovinných buněk. Na obzoru se tak rýsuje převratná léčba nádorových onemocnění, byť je potřeba ještě další výzkum. […]
Rozvíjející se věda, zvaná epigenetika, naznačuje, že účinky traumatu, ať už se jedná o válku, genocidu, zneužívání či hladomor, mohou být zřejmě předávány z jedné generace na druhou, protože změní způsob zapínání a vypínání genů u potomků. Je to pro lidstvo přínosem, nebo zátěží, se kterou je třeba se vyrovnat? Epigenetika se zabývá tím, jak […]
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz