Domů     Medicína
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná ukazovat druhou tvář. Až dvě miliardy jedinců na celém světě totiž sužuje krátkozrakost. Do roku 2050 má podle predikcí odborníků dojít k nárůstu na pět miliard. Stojíme na prahu další epidemie…(?).

Počet lidí, které trápí zhoršený zrak, s každým rokem povážlivě roste. Podle oftalmologů je na vině nejen časté sledování počítače a mobilního telefonu, ale také čas, který trávíme v práci či doma – neboli uvnitř jakýchkoli budov, jež nás nutí neustále koukat na kratší vzdálenosti.

V České republice trápí rozmazlené vidění na blízko zhruba pětinu populace. A může být hůř…

Raketový nárůst

Epidemie může mít mnoho podob, od té hojně medializované až po nenápadnou, jež však stojí za masivním nárůstem očních potíží. Pro krátkozrakost nebo myopii je typické, že se paprsky světla usměrněné oční čočkou sbíhají už před sítnicí, což způsobuje, že předměty blízké vidíte jasně a ostře, ale předměty vzdálenější vypadají rozmazaně.

Podle nejnovější analýzy publikované v odborném periodiku PLOS One je nárůst krátkozrakých jedinců v posledních dekádách přímo raketový. Svá tvrzení opírají experti z University College London o data pocházející od 107 442 osob evidovaných v britské biobance. A jejich výsledek?

Generační (ne)výhoda

Lidé narození koncem 60. let minulého století mají o 10 % vyšší pravděpodobnost, že budou krátkozrací než ti, kteří se narodili o tři dekády dříve. „Krátkozrakost je naléhavý problém veřejného zdraví, a to v globálním měřítku.

Začínající epidemie je charakterizována zvýšeným výskytem a posunem k mladšímu věku na počátku a k větší závažnosti v pozdějším věku,“ uvádí studie. Jako hlavní příčinu rostoucích obtíží vidí odborníci v prostém faktu, že lidské oči nejsou „nastaveny“ na současný životní styl, který představuje neustálý pohled do zářících monitorů.

Zdroj: Pixabay

Souboj pohlaví

Aby si vědci udělali lepší obrázek o tom, zda jsou některé skupiny ohroženější než jiné, rozhodli se porovnat jednotlivé účastníky podle pohlaví, etnické příslušnosti a také dosaženého vzdělání. Zatímco v minulosti bylo zjištěno, že ženy trápí krátkozrakost mnohem častěji než muže – a to zejména v mladším věku, tentokrát byly získané informace o něco konkrétnější.

U žen existuje o 24 % vyšší riziko, že onemocní krátkozrakostí v dětství, naproti tomu v dospělosti se tato pravděpodobnost snížila na „pouhých“ 12 %. Ačkoli není jasné, proč jsou ženy ke krátkozrakosti náchylnější, samotná věda se přiklání k názoru, že jde o mix hormonálních změn a životního stylu, který se zásadně liší.

Ze zkoumání etnické příslušnosti se jako nejvíce ohrožená skupina ukázali Číňané. Riziko, že u nich oční onemocnění propukne, bylo o 240 % vyšší než u obyvatel Evropy, Afriky a USA.

Více se dočtete v čísle 11/2022, které vychází již 13. října! 

reklama
Související články
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
V letošním roce se Američané byli donuceni „vrátit“ zpět do minulosti. Po více než 20 letech se totiž na Floridě podařilo zachytit stopy jednoho z nejstarších nepřátel člověka, malárie… Každým rokem se na území USA objeví 2000 případů malárie. Drtivou většinu z nich lze však vystopovat k jedincům, kteří přicestovali ze subsaharské Afriky nebo jižní […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz