Domů     Medicína
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná ukazovat druhou tvář. Až dvě miliardy jedinců na celém světě totiž sužuje krátkozrakost. Do roku 2050 má podle predikcí odborníků dojít k nárůstu na pět miliard. Stojíme na prahu další epidemie…(?).

Počet lidí, které trápí zhoršený zrak, s každým rokem povážlivě roste. Podle oftalmologů je na vině nejen časté sledování počítače a mobilního telefonu, ale také čas, který trávíme v práci či doma – neboli uvnitř jakýchkoli budov, jež nás nutí neustále koukat na kratší vzdálenosti.

V České republice trápí rozmazlené vidění na blízko zhruba pětinu populace. A může být hůř…

Raketový nárůst

Epidemie může mít mnoho podob, od té hojně medializované až po nenápadnou, jež však stojí za masivním nárůstem očních potíží. Pro krátkozrakost nebo myopii je typické, že se paprsky světla usměrněné oční čočkou sbíhají už před sítnicí, což způsobuje, že předměty blízké vidíte jasně a ostře, ale předměty vzdálenější vypadají rozmazaně.

reklama

Podle nejnovější analýzy publikované v odborném periodiku PLOS One je nárůst krátkozrakých jedinců v posledních dekádách přímo raketový. Svá tvrzení opírají experti z University College London o data pocházející od 107 442 osob evidovaných v britské biobance. A jejich výsledek?

Generační (ne)výhoda

Lidé narození koncem 60. let minulého století mají o 10 % vyšší pravděpodobnost, že budou krátkozrací než ti, kteří se narodili o tři dekády dříve. „Krátkozrakost je naléhavý problém veřejného zdraví, a to v globálním měřítku.

Začínající epidemie je charakterizována zvýšeným výskytem a posunem k mladšímu věku na počátku a k větší závažnosti v pozdějším věku,“ uvádí studie. Jako hlavní příčinu rostoucích obtíží vidí odborníci v prostém faktu, že lidské oči nejsou „nastaveny“ na současný životní styl, který představuje neustálý pohled do zářících monitorů.

Zdroj: Pixabay

Souboj pohlaví

Aby si vědci udělali lepší obrázek o tom, zda jsou některé skupiny ohroženější než jiné, rozhodli se porovnat jednotlivé účastníky podle pohlaví, etnické příslušnosti a také dosaženého vzdělání. Zatímco v minulosti bylo zjištěno, že ženy trápí krátkozrakost mnohem častěji než muže – a to zejména v mladším věku, tentokrát byly získané informace o něco konkrétnější.

reklama

U žen existuje o 24 % vyšší riziko, že onemocní krátkozrakostí v dětství, naproti tomu v dospělosti se tato pravděpodobnost snížila na „pouhých“ 12 %. Ačkoli není jasné, proč jsou ženy ke krátkozrakosti náchylnější, samotná věda se přiklání k názoru, že jde o mix hormonálních změn a životního stylu, který se zásadně liší.

Ze zkoumání etnické příslušnosti se jako nejvíce ohrožená skupina ukázali Číňané. Riziko, že u nich oční onemocnění propukne, bylo o 240 % vyšší než u obyvatel Evropy, Afriky a USA.

Více se dočtete v čísle 11/2022, které vychází již 13. října! 

reklama
Související články
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie. Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie […]
Čeká je symbolická trasa z Maratonu do Athén, třebaže je tělo příliš neposlouchá. Cílem 12. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) je společným cvičením, procházkou, lekcí jógy, tai-či i boxu, nebo jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Akce startuje dnes a potrvá do zítra. MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé […]
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz