Domů     Medicína
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná ukazovat druhou tvář. Až dvě miliardy jedinců na celém světě totiž sužuje krátkozrakost. Do roku 2050 má podle predikcí odborníků dojít k nárůstu na pět miliard. Stojíme na prahu další epidemie…(?).

Počet lidí, které trápí zhoršený zrak, s každým rokem povážlivě roste. Podle oftalmologů je na vině nejen časté sledování počítače a mobilního telefonu, ale také čas, který trávíme v práci či doma – neboli uvnitř jakýchkoli budov, jež nás nutí neustále koukat na kratší vzdálenosti.

V České republice trápí rozmazlené vidění na blízko zhruba pětinu populace. A může být hůř…

Raketový nárůst

Epidemie může mít mnoho podob, od té hojně medializované až po nenápadnou, jež však stojí za masivním nárůstem očních potíží. Pro krátkozrakost nebo myopii je typické, že se paprsky světla usměrněné oční čočkou sbíhají už před sítnicí, což způsobuje, že předměty blízké vidíte jasně a ostře, ale předměty vzdálenější vypadají rozmazaně.

Podle nejnovější analýzy publikované v odborném periodiku PLOS One je nárůst krátkozrakých jedinců v posledních dekádách přímo raketový. Svá tvrzení opírají experti z University College London o data pocházející od 107 442 osob evidovaných v britské biobance. A jejich výsledek?

Generační (ne)výhoda

Lidé narození koncem 60. let minulého století mají o 10 % vyšší pravděpodobnost, že budou krátkozrací než ti, kteří se narodili o tři dekády dříve. „Krátkozrakost je naléhavý problém veřejného zdraví, a to v globálním měřítku.

Začínající epidemie je charakterizována zvýšeným výskytem a posunem k mladšímu věku na počátku a k větší závažnosti v pozdějším věku,“ uvádí studie. Jako hlavní příčinu rostoucích obtíží vidí odborníci v prostém faktu, že lidské oči nejsou „nastaveny“ na současný životní styl, který představuje neustálý pohled do zářících monitorů.

Zdroj: Pixabay

Souboj pohlaví

Aby si vědci udělali lepší obrázek o tom, zda jsou některé skupiny ohroženější než jiné, rozhodli se porovnat jednotlivé účastníky podle pohlaví, etnické příslušnosti a také dosaženého vzdělání. Zatímco v minulosti bylo zjištěno, že ženy trápí krátkozrakost mnohem častěji než muže – a to zejména v mladším věku, tentokrát byly získané informace o něco konkrétnější.

U žen existuje o 24 % vyšší riziko, že onemocní krátkozrakostí v dětství, naproti tomu v dospělosti se tato pravděpodobnost snížila na „pouhých“ 12 %. Ačkoli není jasné, proč jsou ženy ke krátkozrakosti náchylnější, samotná věda se přiklání k názoru, že jde o mix hormonálních změn a životního stylu, který se zásadně liší.

Ze zkoumání etnické příslušnosti se jako nejvíce ohrožená skupina ukázali Číňané. Riziko, že u nich oční onemocnění propukne, bylo o 240 % vyšší než u obyvatel Evropy, Afriky a USA.

Více se dočtete v čísle 11/2022, které vychází již 13. října! 

Související články
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
Medicína 11.3.2025
Vysoký krevní tlak může mít řadu příčin, jednou z nich je i tak zvaný Connův syndrom, spočívající v zadržování nadměrného množství soli v těle. A právě na tuto zdravotní komplikaci cílí nová léčba, vyvinutá lékaři v Londýně a Cambridgi, označovaná jako TTT, díky které by mohlo dojít ke zmírnění či úplnému vymizení vysokého krevního tlaku […]
Přebytečný tuk v těle je spojován s řadou zdravotních problémů. Vědci již vědí, že viscerální tuk, ukládající se v břiše kolem důležitých orgánů, je pro lidské zdraví více ohrožující než tuk podkožní. V rámci nejnovější studie odhalili odborníci z Ben Gurionovy univerzity v izraelském Negevu dosud neznámé poddruhy tukové tkáně, které by mohly otevřít nové […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz