Domů     Medicína
Blíží se lék na plešatost?
Dagmar Garciová 22.9.2022
Foto: Pixabay

Pro mnoho lidí je Alopecia areata přechodným problémem, při němž se malá místa vypadávání vlasů spontánně zotaví během několika měsíců. Pro ostatní je ale realita poněkud jiná.

Z jedné italské studie vyplynulo, že jedna třetina pacientů se ztrátou vlasů na hlavě o 25 až 50 % měla při dlouhodobém sledování stále aktivní skvrnité onemocnění, přičemž další třetina měla progresi do Alopecia totalis nebo Alopecia universalis, což jsou pojmy, které živě vystihují extrémní rozsah. Zotavení bývá v tomto případě vzácné.

Existuje lék?

V letošním roce se v této oblasti podařil jistý pokrok, a to schválení léku na alopecii, jenž by měl u pacientů obnovovat růst vlasů. Přípravek označovaný jako baricitinib prošel schvalovacím procesem amerického Úřadu pro kontrolu léčiv (FDA), díky čemuž mohou pojišťovny tento poměrně nákladný lék pacientům proplácet, měsíční léčba totiž vychází na zhruba 2500 dolarů (cca 60 tisíc korun).

Zajímavostí je fakt, že primárně nebyl lék vytvořen proti úbytku vlasů, nýbrž byl zamýšlen jako účinná zbraň při revmatoidní artritidě a dalších autoimunitních onemocnění, přičemž v této oblasti se používá už delší dobu.

Za jeho vývojem stojí farmaceutická firma Eli Lilly, první vlaštovka, po níž budou následovat další společnosti se svými farmaky (například firmy Pfizer a Concert Pharmaceuticals).

Foto: Pixabay

Když lidé ztrácejí bujnou kštici

Alopecie není v dnešní době ničím ojedinělým, často je jejím projevem vypadávání vlasů, ovšem není výjimkou ani ztráta ochlupení po celém těle (dokonce i v nose a uších). Existuje několik forem alopecie, od těch méně závažných až po ty problematické.

Frekventovanou variantou je tzv. Alopecia areata, což je autoimunitní kožní onemocnění, vedoucí k ložiskovému vypadávání vlasů na hlavě. Doposud nebyl na trhu k dispozici žádný lék, který by pomohl, nyní se však blýská na lepší časy – baricitinib funguje tak, že obnovuje růst vlasů tím, že blokuje imunitní systém, aby neútočil na vlastní vlasové folikuly.

Jak dopadly testy?

V odborném časopise New England Journal of Medicine byly zveřejněny výsledky dvou studií, které baricitinib testovaly. Do experimentu se zapojilo 1200 osob se závažnou alopecií. Po 36 týdnech se u necelých 40 % dobrovolníků dostavil úplný nebo téměř úplný růst vlasů.

Až polovina dobrovolníků měla vlasy po roce zpět. 50% úspěšnost nepřináší úplné maximum, ale je to začátek.

Foto: Pixabay

Má pár ALE…

Co by mohlo odrazovat, je skutečnost, že když byl baricitinib zkoumán před lety evropskými lékovými úřady, tak se vyskytlo několik závažných vedlejších účinků, které nelze opomenout. „Předběžné výsledky studie s jiným léčivým přípravkem obsahujícím JAK inhibitor baricitinib (Olumiant) taktéž naznačují vyšší riziko výskytu závažných kardiovaskulárních příhod a žilní tromboembolické nemoci u pacientů s revmatoidní artritidou léčených tímto přípravkem,“ informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

V novější studii, kterou financovala firma Eli Lilly, bylo negativních důsledků podstatně méně a na škále závažnosti je lze označit za mírné – jednalo se o nepatrné zvýšení rizika akné, infekci močových cest a další infekcí.

Jisté je, že bude zapotřebí ještě pár testů, než bude moci být lék s čistým svědomím vypuštěn do světa.

Foto: Pixabay
Předchozí článek
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz