Není sporu o tom, že správně provozovaný sport prospívá jak naší tělesné schránce, tak i naší psychice. Ale má na naše tělo nějaký vliv čas, který si ke cvičení zvolíme? Odpověď na tuto otázku se jala hledat zbrusu nová studie vědců ze Skidnore College v New Yorku. A nutno podotknout, že dospěla k poměrně zajímavým výsledkům.
Dle obecných doporučení by měl člověk strávit cvičením minimálně dvě a půl hodiny týdně. Málokdo však bere v potaz skutečnost, že se jeho cíle i výkon mohou značnou měrou odvíjet od toho, kdy konkrétně si na fyzický výkon vyhradí svůj čas.
Právě takové závěry vycházejí ze studie vedené americkým fyziologem Paulem Arcierem, jehož tým potvrdil dlouhodobou domněnku, že lidské tělo není ke sportování nastavené v jakoukoli denní či noční hodinu.
Speciální balíček pohybu
Odborníci svou studii zaměřili na třicet žen a šestadvacet mužů ve věku od pětadvaceti do pětapadesáti let. Ve všech případech se jednalo o lidi zdravé a sportovně založené, kteří nekouřili a měli ideální tělesnou hmotnost.
Ti byli následně pod bedlivými zraky vědců a profesionálních trenérů vystaveni dvanáctitýdennímu sportovnímu programu zaměřenému na posilování, intervalové sprinty, strečing i vytrvalost, jenž sestával ze čtyř hodinových tréninků týdně.
Sportovní program zároveň doplňoval předepsaný stravovací režim na míru s dostatečným přísunem bílkovin. Skupina testovaných byla krátce po seznámení s programem rozdělena na dvě části, přičemž jedna sportovala ráno a druhá večer.
Ranní sportovci si dopřávali snídali až po tréninku a během dne konzumovali další tři jídla ve čtyřhodinových intervalech, zatímco večerní sportovci jedli během dne tři jídla ve čtyřhodinových intervalech a čtvrté si dávali až po tréninku.
Cesta k jednoznačnosti
Výsledky, ke kterým vědci ve své studii dospěli, byly až překvapivě jednoznačné. Za uplynulých dvanáct týdnů zaznamenali určitý progres všichni účastníci studie. Měli lepší hodnoty fyziologických parametrů, vykazovali vyšší tělesnou zdatnost a byli na tom lépe i psychicky.
Pro vědce však bylo nejzásadnější zjištění, že mezi ranním a večerním tréninkem panovaly zásadní rozdíly v celkových dopadech na zdraví a kondici žen a mužů…
Pokračování článku v aktuálním (zářijovém) čísle časopisu 21. STOLETÍ