Domů     Medicína
Ráno či večer? Odborníci zkoumali, kdy je nejlepší cvičit
Jan Martinec 12.9.2022

Není sporu o tom, že správně provozovaný sport prospívá jak naší tělesné schránce, tak i naší psychice. Ale má na naše tělo nějaký vliv čas, který si ke cvičení zvolíme? Odpověď na tuto otázku se jala hledat zbrusu nová studie vědců ze Skidnore College v New Yorku. A nutno podotknout, že dospěla k poměrně zajímavým výsledkům.

Dle obecných doporučení by měl člověk strávit cvičením minimálně dvě a půl hodiny týdně. Málokdo však bere v potaz skutečnost, že se jeho cíle i výkon mohou značnou měrou odvíjet od toho, kdy konkrétně si na fyzický výkon vyhradí svůj čas.

Právě takové závěry vycházejí ze studie vedené americkým fyziologem Paulem Arcierem, jehož tým potvrdil dlouhodobou domněnku, že lidské tělo není ke sportování nastavené v jakoukoli denní či noční hodinu.

Speciální balíček pohybu

Odborníci svou studii zaměřili na třicet žen a šestadvacet mužů ve věku od pětadvaceti do pětapadesáti let. Ve všech případech se jednalo o lidi zdravé a sportovně založené, kteří nekouřili a měli ideální tělesnou hmotnost.

Ti byli následně pod bedlivými zraky vědců a profesionálních trenérů vystaveni dvanáctitýdennímu sportovnímu programu zaměřenému na posilování, intervalové sprinty, strečing i vytrvalost, jenž sestával ze čtyř hodinových tréninků týdně.

Sportovní program zároveň doplňoval předepsaný stravovací režim na míru s dostatečným přísunem bílkovin. Skupina testovaných byla krátce po seznámení s programem rozdělena na dvě části, přičemž jedna sportovala ráno a druhá večer.

Ranní sportovci si dopřávali snídali až po tréninku a během dne konzumovali další tři jídla ve čtyřhodinových intervalech, zatímco večerní sportovci jedli během dne tři jídla ve čtyřhodinových intervalech a čtvrté si dávali až po tréninku.

Cesta k jednoznačnosti

Výsledky, ke kterým vědci ve své studii dospěli, byly až překvapivě jednoznačné. Za uplynulých dvanáct týdnů zaznamenali určitý progres všichni účastníci studie. Měli lepší hodnoty fyziologických parametrů, vykazovali vyšší tělesnou zdatnost a byli na tom lépe i psychicky.

Pro vědce však bylo nejzásadnější zjištění, že mezi ranním a večerním tréninkem panovaly zásadní rozdíly v celkových dopadech na zdraví a kondici žen a mužů…

Pokračování článku v aktuálním (zářijovém) čísle časopisu 21. STOLETÍ 

Související články
Genová terapie je moderní typ léčby, zaměřený na léčení onemocnění způsobených nesprávným fungováním genů. Výhodou je, že se jejím prostřednictvím dá genetické onemocnění zcela vyléčit, na rozdíl od běžné léčby, která léčí pouze příznaky. Nyní se to americkým lékařům povedlo u malého dítěte. Miminko se narodilo s těžkým deficitem CPS1 neboli karbamoylfosfátsyntetázy. Jedná se o […]
Dopamin je neurotransmiter a hormon, který ovlivňuje naši schopnost učení, pohybu, paměti a pozornosti, ale také naši náladu a motivaci. Během výzkumu v 80. letech 20. století došlo k uvolnění dopaminu po jídle či jiné odměně, a tak si vysloužil nálepku hormon štěstí. Nyní ale odborníci říkají: „Dopamin není hormon štěstí, ale hormon touhy po […]
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
Odborníci nabádají dospělé, aby spali alespoň 8 hodin, díky čemuž se vyhnou problémům spojeným s nedostatkem spánku, jako je únava, větší zapomnětlivost či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Některým lidem se vzácnou mutací však stačí spát pouhé 4 hodiny denně, nyní vědci odhalili další gen, který jim to umožňuje… Množství spánku, bez kterého se člověk neobejde, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz