Domů     Příroda
Pavouci dál rozprostírají své sítě
Pavel Polcar 7.9.2022
Foto: Pixabay

Jsou malí, většinou dobře schovaní a když mohou, lidem se vyhýbají, přesto patří mezi tvory, kteří u značné části populace probouzí až panický strach. Lékaři se neshodnou, proč se to některým lidem děje, ale je jisté, že fobie z pavouků patří k nejčastějším z fobií.

Pavouci skutečně vzbuzují hrůzu a štítivý pocit. Arachnofobie neboli strach z pavouků se projevuje nepřiměřenou reakcí na pavouky, kdy se postižený dostane do stavu nekontrolované paniky, a to přesto, že se ho pavouk vůbec nedotýká.

Někomu dokonce vadí, když ho vidí jen na obrázku. Mnozí lidé tak zajisté nebudou mít radost z toho, že se neustále objevují nové druhy těchto osminohých tvorů.

Austrálie je místo s „nejděsivější“ faunou

Říká se, že na světě existuje pouze jedno místo, kde není třeba mít z pavouků strach, a tím je Antarktida. Naopak taková Austrálie je domovem opravdu vysokého počtu různých tvorů s osmi nohama. Před několika lety bylo „u protinožců“ popsáno více než 50 zcela nových druhů při vědecké expedici napříč zemí.

Pro osoby trpící arachnofobií to zaručeně není dobrá zpráva, obzvláště je může znervóznit fakt, že některé z nově objevených druhů dorůstají velikosti běžného jídelního talíře. Výzkum prováděl tým vědců z Queenslandkého muzea a z Macquarieské univerzity, jenž měl jako doprovod místní domorodé lovce a stopaře.

V rámci expedice se badatelé vypravili také na poloostrov Cape York, jenž se nachází na severu Austrálie a disponuje rozlohou zhruba 137 tisíc kilometrů čtverečních. Vědci lokalitu prozkoumávali po dobu dvou týdnů v rámci programu nazvaném Bush Blitz, od jehož startu v roce 2010 bylo zaznamenáno přes 200 nových druhů pavouků.

Nalezení pavouci se ukrývali v malých norách, kde většinou trpělivě vyčkávají na příchod kořisti, místa k úkrytu si nevybírají příliš odlehlá, spokojí se i se skrýší pod dveřmi nebo v otvorech kolem zárubní dveří.

Foto: Pixabay

Hrají všemi barvami

Jeden z nově objevených pavoučích druhů patří do čeledi sklípkanovitých (Theraphosidae), ale většinou se v případě novinek jednalo o čeleď skákavek (Salticidae). Nově objevený druh dostal pojmenování Saliticidae Jotus sp.

nov. cf auripes a může dorůstat délky od 5 do 20 milimetrů. Skákavky jsou velice zdatnými skokany a s přehledem dovedou přeskočit dálku svého vlastního těla až padesátinásobně. Skákavky jsou nejpočetnější čeledí pavouků na světě, přibližně více než 5 tisíc druhů představuje asi 13 % všech známých pavouků.

Pojmenování získaly díky svému stylu lovu, kdy v klidu vyčkávají v úkrytu, až se přiblíží kořist, plíží se za ní a následně ji skokem uloví. Podle odborníků se však není čeho bát, skákavky dorůstají maximálně 1,5 centimetru a pro člověka jsou prakticky neškodné.

Přesto ale rozhodně nejsou nezajímavé, tito jedineční malí tvorové totiž hrají všemi barvami. Skákavky rodu Maratus musí zákonitě obdivovat i ti, kteří se pavouků běžně štítí, důvodem je jejich specifický namlouvací rituál.

Samečci musí samičku nejen přesvědčit, že nejsou pouze k jídlu, ale především ji musí hlavně zaujmout.

Foto: Pixabay

Záleží na úhlu pohledu

„Zásnubní tanečky“ samečků jsou proto plné rytmického mávání končetinami, otáček a poskoků. To ale není vše, nezaměřují se pouze na jakousi charakteristickou choreografii, ale využívají také své specifické zabarvení.

Na rozdíl od běžně zbarvených a nenápadných samiček mají pestrobarevný zadeček, díky čemuž dostali přízvisko „paví“. Během tance ho různě naklánějí, zvedají, a dokonce rozšiřují do vějíře stejně jako pávi svůj nádherný ocas.

Prakticky všechny paví skákavky se mohou chlubit zajímavými barvami, jedna však vybočuje z řady, je jí druh Maratus robinsoni, což by se dalo z anglického názvu přeložit jako skákavka duhová. Tento pavouk při námluvách dovede měnit barvy své chlouby.

Vědce okamžitě toto barevné spektrum zaujalo a rozhodli se ho prozkoumat blíže, nakonec zjistili, že se jedná o obyčejné bílé světlo rozložené na jednotlivé barvy. Duhové zabarvení tak není výsledkem jednotlivých pigmentů, ale jde vlastně o lom světla.

Díky tomu se barvy na pavoučkově zadečku mění v závislosti na úhlu pohledu. Aby odborníci zjistili, jak duhová skákavka světlo rozkládá, rozhodli se ji prozkoumat pod elektronovým mikroskopem. Spektroskopem navíc přesně změřili i ty nejmenší vlnové délky jejích barev a z výsledků následně vytvořili optický 3D model.

Foto: Pixabay

Předchozí článek
Další článek
Související články
Už v 70. letech 20. století se většina vědců shodla na tom, že Tyrannosaurus rex byl pravděpodobně stejně chytrý jako moderní plazi. V loňském roce však přišla brazilská neurovědkyně Suzana Herculano-Houzelová s tvrzením, že dinosauři byli chytří spíše jako moderní opice. Kde je pravda? Ke studiu mozku dávno vyhynulých zvířat, jako jsou dinosauři, používají vědci […]
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento […]
Změna klimatu dle expertů povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů, které však na nové „obyvatele“ nejsou připravené. Podle nejnovější studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí postupně přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy. V odborné práci, která byla publikována v žurnálu Lancet Planetary Health, vědci modelovali geografické rozšíření 209 […]
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou hereckou etudu. Pokud jsou makedonské užovky podplamaté chyceny, teatrálně se svíjejí a špiní se štiplavým koktejlem svého pižma a výkalů. Nakonec ochabnou, […]
V populaci je jen 10 % lidí, jejichž dominantní rukou je ta levá. V minulosti byli považování za nešikovné a podlé, často byli nepříliš úspěšně přeučováni na praváky. Dnes už je k levákům společnost tolerantnější, vědce však nenechává spát důvod, proč se v populaci vůbec vyskytují? Že by na to konečně přišli? Když vědci zkoumali […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz