Domů     Historie
Co skrývala evoluce?
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 7.9.2022
Foto: Pixabay

Evoluce a genetika jsou pěkné „oříšky“, někteří lidé dokonce vývoj druhů popírají. Každý jedinec zajímající se o vědu má na evoluci svůj vlastní názor. Tak jako tak, některé druhy se rozhodly evoluční výhody využít, zatímco některé nikoliv.

Jako první přišel s myšlenkou ucelené evoluční teorie Jean-Baptiste Pierre Antoine de Monet, rytíř de Lamarck (1744-1829), jenž vůbec poprvé použil termíny bezobratlí a biologie. V dnešní době se však vychází z teorie, v níž byla spojena myšlenka postupné evoluce druhu a přirozeného výběru. Pod tímto ustanovením je podepsán Charles Robert Darwin (1809-1882).

Skrýval se na mořském dně

Výzkumníci přišli v polovině roku 2020 s objevem fragmentů tvora podobného červu, to by samo o sobě nebyl kdovíjak velký objev, kdyby toto stvoření nebrázdilo mořské dno zhruba před 555 miliony let. Nejzajímavější na tom všem je ale něco úplně jiného, podle odborníků se totiž jedná o možného předka lidí.

reklama

„Červ“ byl pojmenovaná Ikaria wariootia a skutečně se jedná o významného prapředka nynějších živočichů, a to včetně člověka. Vyhynulý tvor žil v období nazývaném ediakara, a je tedy nejstarším známým zástupcem skupiny Bilateria.

Jedná se o skupinu, do které se mimo jiné řadí také obratlovci, vyznačuje se dvojstrannou tělní symetrií, tedy stejnou pravou i levou polovinou těla.

Foto: Pixabay

Zajímavostí je, že do ní v dnešní době nepatří pouze několik málo tvorů, jmenovitě například koráli, medúzy nebo sasanky. Symetričtí živočichové se během milionů let rozčlenili do obrovské škály druhů, kam se řadí dinosauři, sloni, pavouci, ptáci, ryby, hadi, ale také lidé. Všichni tak sdílejí stejnou prodlouženou linii.

Identifikovali více než sto fosilií

Vědci nalezli stopy „prapředků“ v pískovci poblíž Nilpena v Jižní Austrálii, jednalo se o podobu menších zkamenělých chodeb, takzvaných helminthoidichnites. Tým badatelů vedený Scottem Evansem nakonec identifikoval více než sto fosilií těl zmíněných pradávných živočichů pomocí 3D laserového skenu.

reklama

Podle nálezů nebyli tvorečci vůbec velcí, největší z nich dosahovali délky maximálně 6 milimetrů, což by odpovídalo zhruba zrnku rýže. Už tehdy se v jejich těle vyskytovala ústa s řití vše spojené se střevem.

Podle odborníků se jedná o nejstarší přímý důkaz ve fosilním záznamu o hledání potravy, údajně se tvorové živili řasami či mrtvými formami života.

Foto: Pixabay

Důkaz o vzniku života na Zemi

Pokud chceme identifikovat planety, které by mohly hostit složité formy života, musíme lépe porozumět prostředí, ve kterém se takový život vyvíjel na naší planetě před více než půl miliardou let. Můžeme vidět, že konkrétně ikaria hledala prostředí bohatá na kyslík a vyhýbala se těm, které na něj byly naopak chudé.

reklama

To ukazuje, že značné množství kyslíku bylo opravdu důležité pro vývoj a úspěch těchto typů organismů a že bychom měli hledat exoplanety s podobnými dobře okysličenými podmínkami,“ zdůraznil Evans.

Zkoumané fosilie mohou tedy podle výzkumníků omezit teorie o tom, že k nám byl život zanesen z jiných mimozemských světů. Ve věci sdíleného živočišného původu přináší objev Ikaria wariootia mezník.

Badatelé se domnívají, že budou následovat další objevy ze starověkých hornin období ediakary v Jižní Austrálii, ale také v jižní Číně nebo v Rusku. Výzkumníci věří, že se jim zadaří v rekonstrukci genetických procesů, na jejichž konci byl nalezený živočich.

Foto: Pixabay

Práce, které se v věnuji, je spojit znaky, které můžeme identifikovat u ikarie a jiných živočichů z tohoto období s naším porozuměním genům, které dnes tyto znaky u živočichů vytváří,“ řekl Evans.

Nové objevy by nakonec mohly poskytnout mnohem lepší obrázek o genetickém programování, jež stálo za tvorbou nalezených tvorů.

reklama
Související články
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záhadné předměty sloužily. Nejnovější fragment římského dvanáctistěnu byl nedávno objeven v Belgii poblíž městečka Kortessem, jeho stáří je odhadováno na 1 600 […]
Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy. O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne… Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, […]
Příběh o zvídavé Barunce, pomatené Viktorce a moudré babičce zná každý z nás… Život autorky, kterou považujeme za jednu z největších žen českých dějin, je však i po více než 160 letech obestřen hávem tajemství. Jaký byl její původ? Osud ikony a múzy české avantgardy Boženy Němcové (1820–1862) dodnes nepřestává fascinovat nejen milovníky literatury, ale […]
Sluneční paprsky potřebují k životu rostliny i člověk. Kromě jiného jsou zásadní pro dostatečné množství vitamínu D v lidském organismu a mají vliv také na naši psychickou pohodu. Proto se tolik těšíme na léto s dlouhými dny, na koupání a opalování. Ale má to háček. Pokud si nenaneseme kvalitní opalovací krém nebo zůstaneme na slunci […]
Předsudky z předsudků, zasmušilý Ijáček z Medvídka Pú a celá hrst nepochopení nasadily oslům „oslí hlavu“. Pro svou svéhlavost jsou považováni za hloupá zvířata. Naši předkové přitom osly používali odpradávna, už v dobách prvních karavan či budování egyptských pyramid.  Počátky vývoje koňovitých, kam se vedle koní řadí i osli a zebry, sahají asi 55 milionů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Copyright © RF-Hobby.cz