Domů     Historie
Co skrývala evoluce?
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 7.9.2022
Foto: Pixabay

Evoluce a genetika jsou pěkné „oříšky“, někteří lidé dokonce vývoj druhů popírají. Každý jedinec zajímající se o vědu má na evoluci svůj vlastní názor. Tak jako tak, některé druhy se rozhodly evoluční výhody využít, zatímco některé nikoliv.

Jako první přišel s myšlenkou ucelené evoluční teorie Jean-Baptiste Pierre Antoine de Monet, rytíř de Lamarck (1744-1829), jenž vůbec poprvé použil termíny bezobratlí a biologie. V dnešní době se však vychází z teorie, v níž byla spojena myšlenka postupné evoluce druhu a přirozeného výběru. Pod tímto ustanovením je podepsán Charles Robert Darwin (1809-1882).

Skrýval se na mořském dně

Výzkumníci přišli v polovině roku 2020 s objevem fragmentů tvora podobného červu, to by samo o sobě nebyl kdovíjak velký objev, kdyby toto stvoření nebrázdilo mořské dno zhruba před 555 miliony let. Nejzajímavější na tom všem je ale něco úplně jiného, podle odborníků se totiž jedná o možného předka lidí.

reklama

„Červ“ byl pojmenovaná Ikaria wariootia a skutečně se jedná o významného prapředka nynějších živočichů, a to včetně člověka. Vyhynulý tvor žil v období nazývaném ediakara, a je tedy nejstarším známým zástupcem skupiny Bilateria.

Jedná se o skupinu, do které se mimo jiné řadí také obratlovci, vyznačuje se dvojstrannou tělní symetrií, tedy stejnou pravou i levou polovinou těla.

Foto: Pixabay

Zajímavostí je, že do ní v dnešní době nepatří pouze několik málo tvorů, jmenovitě například koráli, medúzy nebo sasanky. Symetričtí živočichové se během milionů let rozčlenili do obrovské škály druhů, kam se řadí dinosauři, sloni, pavouci, ptáci, ryby, hadi, ale také lidé. Všichni tak sdílejí stejnou prodlouženou linii.

Identifikovali více než sto fosilií

Vědci nalezli stopy „prapředků“ v pískovci poblíž Nilpena v Jižní Austrálii, jednalo se o podobu menších zkamenělých chodeb, takzvaných helminthoidichnites. Tým badatelů vedený Scottem Evansem nakonec identifikoval více než sto fosilií těl zmíněných pradávných živočichů pomocí 3D laserového skenu.

reklama

Podle nálezů nebyli tvorečci vůbec velcí, největší z nich dosahovali délky maximálně 6 milimetrů, což by odpovídalo zhruba zrnku rýže. Už tehdy se v jejich těle vyskytovala ústa s řití vše spojené se střevem.

Podle odborníků se jedná o nejstarší přímý důkaz ve fosilním záznamu o hledání potravy, údajně se tvorové živili řasami či mrtvými formami života.

Foto: Pixabay

Důkaz o vzniku života na Zemi

Pokud chceme identifikovat planety, které by mohly hostit složité formy života, musíme lépe porozumět prostředí, ve kterém se takový život vyvíjel na naší planetě před více než půl miliardou let. Můžeme vidět, že konkrétně ikaria hledala prostředí bohatá na kyslík a vyhýbala se těm, které na něj byly naopak chudé.

reklama

To ukazuje, že značné množství kyslíku bylo opravdu důležité pro vývoj a úspěch těchto typů organismů a že bychom měli hledat exoplanety s podobnými dobře okysličenými podmínkami,“ zdůraznil Evans.

Zkoumané fosilie mohou tedy podle výzkumníků omezit teorie o tom, že k nám byl život zanesen z jiných mimozemských světů. Ve věci sdíleného živočišného původu přináší objev Ikaria wariootia mezník.

Badatelé se domnívají, že budou následovat další objevy ze starověkých hornin období ediakary v Jižní Austrálii, ale také v jižní Číně nebo v Rusku. Výzkumníci věří, že se jim zadaří v rekonstrukci genetických procesů, na jejichž konci byl nalezený živočich.

Foto: Pixabay

Práce, které se v věnuji, je spojit znaky, které můžeme identifikovat u ikarie a jiných živočichů z tohoto období s naším porozuměním genům, které dnes tyto znaky u živočichů vytváří,“ řekl Evans.

Nové objevy by nakonec mohly poskytnout mnohem lepší obrázek o genetickém programování, jež stálo za tvorbou nalezených tvorů.

reklama
Související články
Megalodon představoval stvoření jako vystřižené z nejhrůznějších nočních můr, a tak není divu, že ani miliony let po svém pravděpodobném vyhynutí nedává spát vědcům ani amatérským badatelům! Nutno podotknout, že toto úsilí zůstává odměňováno stále novými a novými zjištěními, která podtrhují už tak dosti fascinující příběh největšího žraloka všech dob. Při pohledu na zjev takového […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na lidském žebříčku popularity živočichů nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších […]
Činnost pravěkého člověka rozhodně nevrcholila jen nečinným posedáváním u ohně či kreslením obrazců na nudou oplývající šedé stěny jeskyně. Letošní studie mezinárodního vědeckého týmu, jehož součástí byli i naši odborníci, přišla s překvapivým zjištěním, že lidé už tehdy intenzivně cestovali přes Lamanšský průliv v touze po vzkvétajícím obchodu a kulturním obohacení. Jak odborníci k těmto […]
Život v Sýrii snad nikdy nebyl tak těžký, jako je tomu v posledních letech. Každodenní umírání a ničení kulturních památek se v očích radikálů stalo jakýmsi pomateným bojem pro „vyšší dobro“. Zatímco lidské životy už nikdo nevrátí, obnově památek se věnují také čeští odborníci. Válka nevratně zničila mnoho zdejších památek, některé navždy smazala z povrchu […]
Věda ve své honbě za poznáním nezná hranic. Důkazem nám může být tým odborníků, který ze severoamerického souvrství Morrison nadšeně informoval o nálezu  pestré směsky pozůstatků obojživelníků, které vyzvrátilo jiné zvíře.    150 milionů let staré zvratky některého ze zástupců čeledi kaprounovitých, kteří cíleným zvracením pozřené potravy běžně matou predátory, podle odborníků odhalují, že starověké […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz