Domů     Historie
Co skrývala evoluce?
Dagmar Garciová 7.9.2022
Foto: Pixabay

Evoluce a genetika jsou pěkné „oříšky“, někteří lidé dokonce vývoj druhů popírají. Každý jedinec zajímající se o vědu má na evoluci svůj vlastní názor. Tak jako tak, některé druhy se rozhodly evoluční výhody využít, zatímco některé nikoliv.

Jako první přišel s myšlenkou ucelené evoluční teorie Jean-Baptiste Pierre Antoine de Monet, rytíř de Lamarck (1744-1829), jenž vůbec poprvé použil termíny bezobratlí a biologie. V dnešní době se však vychází z teorie, v níž byla spojena myšlenka postupné evoluce druhu a přirozeného výběru. Pod tímto ustanovením je podepsán Charles Robert Darwin (1809-1882).

Skrýval se na mořském dně

Výzkumníci přišli v polovině roku 2020 s objevem fragmentů tvora podobného červu, to by samo o sobě nebyl kdovíjak velký objev, kdyby toto stvoření nebrázdilo mořské dno zhruba před 555 miliony let. Nejzajímavější na tom všem je ale něco úplně jiného, podle odborníků se totiž jedná o možného předka lidí.

„Červ“ byl pojmenovaná Ikaria wariootia a skutečně se jedná o významného prapředka nynějších živočichů, a to včetně člověka. Vyhynulý tvor žil v období nazývaném ediakara, a je tedy nejstarším známým zástupcem skupiny Bilateria.

Jedná se o skupinu, do které se mimo jiné řadí také obratlovci, vyznačuje se dvojstrannou tělní symetrií, tedy stejnou pravou i levou polovinou těla.

Foto: Pixabay

Zajímavostí je, že do ní v dnešní době nepatří pouze několik málo tvorů, jmenovitě například koráli, medúzy nebo sasanky. Symetričtí živočichové se během milionů let rozčlenili do obrovské škály druhů, kam se řadí dinosauři, sloni, pavouci, ptáci, ryby, hadi, ale také lidé. Všichni tak sdílejí stejnou prodlouženou linii.

Identifikovali více než sto fosilií

Vědci nalezli stopy „prapředků“ v pískovci poblíž Nilpena v Jižní Austrálii, jednalo se o podobu menších zkamenělých chodeb, takzvaných helminthoidichnites. Tým badatelů vedený Scottem Evansem nakonec identifikoval více než sto fosilií těl zmíněných pradávných živočichů pomocí 3D laserového skenu.

Podle nálezů nebyli tvorečci vůbec velcí, největší z nich dosahovali délky maximálně 6 milimetrů, což by odpovídalo zhruba zrnku rýže. Už tehdy se v jejich těle vyskytovala ústa s řití vše spojené se střevem.

Podle odborníků se jedná o nejstarší přímý důkaz ve fosilním záznamu o hledání potravy, údajně se tvorové živili řasami či mrtvými formami života.

Foto: Pixabay

Důkaz o vzniku života na Zemi

Pokud chceme identifikovat planety, které by mohly hostit složité formy života, musíme lépe porozumět prostředí, ve kterém se takový život vyvíjel na naší planetě před více než půl miliardou let. Můžeme vidět, že konkrétně ikaria hledala prostředí bohatá na kyslík a vyhýbala se těm, které na něj byly naopak chudé.

To ukazuje, že značné množství kyslíku bylo opravdu důležité pro vývoj a úspěch těchto typů organismů a že bychom měli hledat exoplanety s podobnými dobře okysličenými podmínkami,“ zdůraznil Evans.

Zkoumané fosilie mohou tedy podle výzkumníků omezit teorie o tom, že k nám byl život zanesen z jiných mimozemských světů. Ve věci sdíleného živočišného původu přináší objev Ikaria wariootia mezník.

Badatelé se domnívají, že budou následovat další objevy ze starověkých hornin období ediakary v Jižní Austrálii, ale také v jižní Číně nebo v Rusku. Výzkumníci věří, že se jim zadaří v rekonstrukci genetických procesů, na jejichž konci byl nalezený živočich.

Foto: Pixabay

Práce, které se v věnuji, je spojit znaky, které můžeme identifikovat u ikarie a jiných živočichů z tohoto období s naším porozuměním genům, které dnes tyto znaky u živočichů vytváří,“ řekl Evans.

Nové objevy by nakonec mohly poskytnout mnohem lepší obrázek o genetickém programování, jež stálo za tvorbou nalezených tvorů.

Související články
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo. Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď. Snah o spojení krajiny […]
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Ve středověku byla lepra neboli malomocenství obávanou nemocí, do Evropy byla zavlečena v době křižáckých válek. Dlouho na ni neexistoval lék, nemocní proto byli shromažďování v leprosáriích, aby se zabránilo šíření nemoci. Nejnovější výzkum ukazuje, že lepru, která byla považována za výhradně lidskou nemoc, ve středověku zřejmě pomáhaly šířit veverky! Lepra je infekční onemocnění, které […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz