Domů     Medicína
Mýty ohledně umělého oplodnění
Dagmar Garciová 8.9.2022
Foto: Pixabay

Častěji nemocné děti – Již dlouhou dobu panuje přesvědčení o tom, že děti narozené z umělého oplodnění bývají častěji nemocné, nebo že dokonce více trpí alergiemi a mají potíže s imunitou. Toto tvrzení nebylo nikdy žádnou studií potvrzeno, a řadí se tak mezi pouhé mýty.

Obecně embryologové vybírají při metodách asistované reprodukce ta nejsilnější embrya s největší životaschopností. Ruku v ruce jdou fámy o vrozených vadách v souvislosti s umělým oplodněním. Podle lékařských statistik se 3,5 % dětí počatých metodami asistované reprodukce rodí s vrozenou vadou, u dětí počatých přirozenou cestou se nějaká vrozená vada vyskytuje ve 2,5 % případů.

Vždy se rodí alespoň dvojčata – Že by se z umělého oplodnění rodila výsadně dvojčata není v žádném případě pravidlem, také to není cíl lékařů. Je ovšem pravdou, že je naděje pro narození dvojčat vyšší v případě umělého oplodnění.

Vše je způsobeno tím, že lékaři obvykle vkládají dvě embrya místo jednoho, což zvyšuje šance, že alespoň jedno z nich bude životaschopné. Tento trend však v posledních letech klesá, jelikož lékaři začínají dávat přednost transferu pouze jednoho embrya.

Foto: Pixabay

S pomocí umělého oplodnění otěhotním kdykoli – Ani tato zažitá fáma není pravdivá. Přestože to není vyloučeno, těhotenství po překonání určitého věku nebývá bezproblémové a snadné. Z hlediska věku a plodnosti se doporučuje, aby žena otěhotněla mezi 25 až 40 lety života.

Jednoduše řečeno, čím mladší maminka, tím vyšší šance na otěhotnění, ať už přirozenou cestou, nebo za pomoci lékařské vědy. U žen, které překročili věk 40 let, se snižuje šance na to, že se embryo uchytí na pouhých 6 %.

Umělé oplodnění bolí – Prakticky tou jedinou poněkud nepříjemnou záležitostí je odběr vajíček z vaječníků, ten se provádí na operačním sále punkcí za použití tenounké jehly. Většina klinik však přistupuje v případě odebrání vajíček k celkové anestezii pacientky. Vše ostatní je již naprosto bezbolestné.

Foto: Pixabay

Je to moc drahé – Zde je to tak půl na půl. Není samozřejmě pravdou, že by umělé oplodnění stálo sta tisíce, ale je možné, že několik desítek tisíc bude muset pacientka do léčby vložit. Vždy však záleží na tom, jaké problémy má a jak bude vše probíhat.

Zdravotní pojišťovny v ČR hradí umělé oplodnění ve zkumavce ve třech, potažmo čtyřech cyklech a nárok na něj mají ženy, i v případě že je potíž na straně muže, ve věku 22 až 39 let.

Hormony jsou špatné – Mnohé pacientky se obávají, že po podávaných hormonech např. ztloustnou, nebo že dokonce dostanou rakovinu. Podání hormonů může být za některých okolností nebezpečné, např. v případě těžkého syndromu polycystických ovarií, který přímo aplikaci hormonů vylučuje.

Zde se následně hledají jiné možnosti. Žádná z lékařských studií za posledních patnáct let však souvislost mezi těmito léky a vyšším rizikem vzniku nádorů na vaječnících neprokázala. A přibírání? Některé preparáty způsobují sice zadržování vody v těle, jedná se však jen o přechodný stav.

Navíc, pokud má žena strach z přibírání, měla by si těhotenství ještě důkladně rozmyslet.

Foto: Pixabay

Související články
Výsledky rozsáhlé klinické studie naznačují, že dvakrát ročně podávaný antivirový lék poskytuje mladým ženám úplnou ochranu před virem HIV. Ten způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, na kterou dosud zemřelo kolem 40 milionů lidí. Randomizovaná kontrolovaná studie s názvem Purpose 1 byla provedena v Ugandě a Jihoafrické republice. Badatelé testovali, zda injekční aplikace léku zvaného lenacapavir každých […]
Psychologie je jako tajemná džungle, plná pestrobarevných květů a pozoruhodných zvířat. Ale pozor! V jejích útrobách rozložili nedbalí lovci své pasti, a když se do hlubin vydáte, lehce můžete do jedné z nich spadnout. Těmito pastmi jsou rozmanité psychologické mýty, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to […]
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost léčby, protože je často diagnostikován až v pokročilejších stádiích. Naděje na vyléčení by mohl zvýšit nový druh léčby. Zhoubný nádor plic či […]
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Autoimunitní onemocnění jednoduše znamenají útok imunitního systému proti vlastním tkáním a orgánům. Protože k jejich rozvoji často dochází až po pubertě, odborníci se dlouho domnívali, že souvisí s pohlavními hormony. Nyní vědci ze Stanfordovy univerzity přichází s jiným vysvětlením jejich vzniku i toho, proč častěji postihují ženy. Zdravý imunitní systém chrání tělo před nemocemi a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz