Domů     Medicína
Mýty ohledně umělého oplodnění
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 8.9.2022
Foto: Pixabay

Častěji nemocné děti – Již dlouhou dobu panuje přesvědčení o tom, že děti narozené z umělého oplodnění bývají častěji nemocné, nebo že dokonce více trpí alergiemi a mají potíže s imunitou. Toto tvrzení nebylo nikdy žádnou studií potvrzeno, a řadí se tak mezi pouhé mýty.

Obecně embryologové vybírají při metodách asistované reprodukce ta nejsilnější embrya s největší životaschopností. Ruku v ruce jdou fámy o vrozených vadách v souvislosti s umělým oplodněním. Podle lékařských statistik se 3,5 % dětí počatých metodami asistované reprodukce rodí s vrozenou vadou, u dětí počatých přirozenou cestou se nějaká vrozená vada vyskytuje ve 2,5 % případů.

Vždy se rodí alespoň dvojčata – Že by se z umělého oplodnění rodila výsadně dvojčata není v žádném případě pravidlem, také to není cíl lékařů. Je ovšem pravdou, že je naděje pro narození dvojčat vyšší v případě umělého oplodnění.

reklama

Vše je způsobeno tím, že lékaři obvykle vkládají dvě embrya místo jednoho, což zvyšuje šance, že alespoň jedno z nich bude životaschopné. Tento trend však v posledních letech klesá, jelikož lékaři začínají dávat přednost transferu pouze jednoho embrya.

Foto: Pixabay

S pomocí umělého oplodnění otěhotním kdykoli – Ani tato zažitá fáma není pravdivá. Přestože to není vyloučeno, těhotenství po překonání určitého věku nebývá bezproblémové a snadné. Z hlediska věku a plodnosti se doporučuje, aby žena otěhotněla mezi 25 až 40 lety života.

Jednoduše řečeno, čím mladší maminka, tím vyšší šance na otěhotnění, ať už přirozenou cestou, nebo za pomoci lékařské vědy. U žen, které překročili věk 40 let, se snižuje šance na to, že se embryo uchytí na pouhých 6 %.

reklama

Umělé oplodnění bolí – Prakticky tou jedinou poněkud nepříjemnou záležitostí je odběr vajíček z vaječníků, ten se provádí na operačním sále punkcí za použití tenounké jehly. Většina klinik však přistupuje v případě odebrání vajíček k celkové anestezii pacientky. Vše ostatní je již naprosto bezbolestné.

Foto: Pixabay

Je to moc drahé – Zde je to tak půl na půl. Není samozřejmě pravdou, že by umělé oplodnění stálo sta tisíce, ale je možné, že několik desítek tisíc bude muset pacientka do léčby vložit. Vždy však záleží na tom, jaké problémy má a jak bude vše probíhat.

Zdravotní pojišťovny v ČR hradí umělé oplodnění ve zkumavce ve třech, potažmo čtyřech cyklech a nárok na něj mají ženy, i v případě že je potíž na straně muže, ve věku 22 až 39 let.

reklama

Hormony jsou špatné – Mnohé pacientky se obávají, že po podávaných hormonech např. ztloustnou, nebo že dokonce dostanou rakovinu. Podání hormonů může být za některých okolností nebezpečné, např. v případě těžkého syndromu polycystických ovarií, který přímo aplikaci hormonů vylučuje.

Zde se následně hledají jiné možnosti. Žádná z lékařských studií za posledních patnáct let však souvislost mezi těmito léky a vyšším rizikem vzniku nádorů na vaječnících neprokázala. A přibírání? Některé preparáty způsobují sice zadržování vody v těle, jedná se však jen o přechodný stav.

Navíc, pokud má žena strach z přibírání, měla by si těhotenství ještě důkladně rozmyslet.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
Neobvyklý tandem českých vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy – geolog a soudní lékař, zkoumá již několik let lidské mozky metodami, které byly dosud využívány spíše při zkoumání neživé přírody. Porozumění magnetickým vlastnostem mozků může vést jak k lepší diagnostice, tak k i léčbě neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Výsledky výzkumu byly […]
Někdy se jim říká „dárci orgánů“. I když v případě vážné nehody jsou jejich orgány prakticky nepoužitelné. Většinou jsou to muži, kteří milují rychlou jízdu na silných strojích. Motorkáři. Statistika portálu Dopravní nehody v ČR (nehody.cdv.cz) eviduje za celý loňský rok celkem 3 364 dopravních nehod motocyklistů (včetně mopedů), při kterých bohužel vyhaslo na českých silnicích 58 […]
Doba se změnila, dnes se obecně štíhlost změnila v plnoštíhlost, nicméně lidé jsou stále pro dosažení vysněné postavy schopní hladovět nebo vyzkoušet i ty diety, před kterými odborníci varují. Některé stravovací plány však mohou zdraví naopak podpořit a nejsou primárně určeny k úpravě tělesné váhy. Většina diet je koncipována tak, aby pomohly s úbytkem hmotnosti. Ale […]
Dlouhodobé sezení je strašákem moderní doby. Většina z nás tráví v práci osm a více hodin sezením na židli, což má nežádoucí dopady na naše zdraví. Nyní však odborníci objevili, co by mohlo zvrátit negativní účinky dlouhého sezení na náš organismus. V důsledku dlouhého sezení se v těle zvyšuje krevní tlak i hladina cholesterolu, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Copyright © RF-Hobby.cz