Domů     Medicína
Mýty ohledně umělého oplodnění
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 8.9.2022
Foto: Pixabay

Častěji nemocné děti – Již dlouhou dobu panuje přesvědčení o tom, že děti narozené z umělého oplodnění bývají častěji nemocné, nebo že dokonce více trpí alergiemi a mají potíže s imunitou. Toto tvrzení nebylo nikdy žádnou studií potvrzeno, a řadí se tak mezi pouhé mýty.

Obecně embryologové vybírají při metodách asistované reprodukce ta nejsilnější embrya s největší životaschopností. Ruku v ruce jdou fámy o vrozených vadách v souvislosti s umělým oplodněním. Podle lékařských statistik se 3,5 % dětí počatých metodami asistované reprodukce rodí s vrozenou vadou, u dětí počatých přirozenou cestou se nějaká vrozená vada vyskytuje ve 2,5 % případů.

Vždy se rodí alespoň dvojčata – Že by se z umělého oplodnění rodila výsadně dvojčata není v žádném případě pravidlem, také to není cíl lékařů. Je ovšem pravdou, že je naděje pro narození dvojčat vyšší v případě umělého oplodnění.

reklama

Vše je způsobeno tím, že lékaři obvykle vkládají dvě embrya místo jednoho, což zvyšuje šance, že alespoň jedno z nich bude životaschopné. Tento trend však v posledních letech klesá, jelikož lékaři začínají dávat přednost transferu pouze jednoho embrya.

Foto: Pixabay

S pomocí umělého oplodnění otěhotním kdykoli – Ani tato zažitá fáma není pravdivá. Přestože to není vyloučeno, těhotenství po překonání určitého věku nebývá bezproblémové a snadné. Z hlediska věku a plodnosti se doporučuje, aby žena otěhotněla mezi 25 až 40 lety života.

Jednoduše řečeno, čím mladší maminka, tím vyšší šance na otěhotnění, ať už přirozenou cestou, nebo za pomoci lékařské vědy. U žen, které překročili věk 40 let, se snižuje šance na to, že se embryo uchytí na pouhých 6 %.

reklama

Umělé oplodnění bolí – Prakticky tou jedinou poněkud nepříjemnou záležitostí je odběr vajíček z vaječníků, ten se provádí na operačním sále punkcí za použití tenounké jehly. Většina klinik však přistupuje v případě odebrání vajíček k celkové anestezii pacientky. Vše ostatní je již naprosto bezbolestné.

Foto: Pixabay

Je to moc drahé – Zde je to tak půl na půl. Není samozřejmě pravdou, že by umělé oplodnění stálo sta tisíce, ale je možné, že několik desítek tisíc bude muset pacientka do léčby vložit. Vždy však záleží na tom, jaké problémy má a jak bude vše probíhat.

Zdravotní pojišťovny v ČR hradí umělé oplodnění ve zkumavce ve třech, potažmo čtyřech cyklech a nárok na něj mají ženy, i v případě že je potíž na straně muže, ve věku 22 až 39 let.

reklama

Hormony jsou špatné – Mnohé pacientky se obávají, že po podávaných hormonech např. ztloustnou, nebo že dokonce dostanou rakovinu. Podání hormonů může být za některých okolností nebezpečné, např. v případě těžkého syndromu polycystických ovarií, který přímo aplikaci hormonů vylučuje.

Zde se následně hledají jiné možnosti. Žádná z lékařských studií za posledních patnáct let však souvislost mezi těmito léky a vyšším rizikem vzniku nádorů na vaječnících neprokázala. A přibírání? Některé preparáty způsobují sice zadržování vody v těle, jedná se však jen o přechodný stav.

Navíc, pokud má žena strach z přibírání, měla by si těhotenství ještě důkladně rozmyslet.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
V Česku ročně selže srdce 60 000 lidí, kteří se tak přidají k více než čtvrt milionu stávajících pacientů. Podle kardiologů toto číslo dlouhodobě poroste a do roku 2030 stoupne počet lidí se srdečním selháním o 50 % – na 450 000.   Choroby srdce a cév podle České kardiologické společnosti způsobují přes 40 % […]
Vzbudíte se a nic vás nebaví, netěší. Máte pocit, že je všechno špatně, že se život otočil naruby. Jenže svět zůstal stejný, to si na vás dělá „zálusk“ deprese. Toto onemocnění by se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mohlo v roce 2030 stát druhým nejfrekventovanějším onemocněním na světě. Lidé si poměrně často stěžují, že „mají […]
Nejprve je dobré si říci, co to vlastně je barefoot obutí. Tyto boty mají simulovat chůzi naboso, odtud také anglický výraz barefoot (bosá noha). Jejich základními vlastnostmi jsou – dostatečný prostor pro chodidlo a prsty, tenká, měkká a flexibilní podrážka, která umožňuje vnímat povrch, po kterém chodíme a nulový drop, neboli pata i špička v […]
Pro mnoho lidí je Alopecia areata přechodným problémem, při němž se malá místa vypadávání vlasů spontánně zotaví během několika měsíců. Pro ostatní je ale realita poněkud jiná. Z jedné italské studie vyplynulo, že jedna třetina pacientů se ztrátou vlasů na hlavě o 25 až 50 % měla při dlouhodobém sledování stále aktivní skvrnité onemocnění, přičemž […]
Telemedicínská konference LIFMAT 2022 v Praze představila revoluční novinky z oblasti umělé inteligence a moderních technologií ve zdravotnictví. Její součástí byla i interaktivní výstava. Cílem konference bylo ukázat, že telemedicína je efektivní způsob, jak zjistit více o svém zdraví. Předváděné technologie umí například odhalit diabetes ze scanu oka nebo melanom kůže přes fotoaparát a aplikaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz