Domů     Medicína
Mýty ohledně umělého oplodnění
Dagmar Garciová 8.9.2022
Foto: Pixabay

Častěji nemocné děti – Již dlouhou dobu panuje přesvědčení o tom, že děti narozené z umělého oplodnění bývají častěji nemocné, nebo že dokonce více trpí alergiemi a mají potíže s imunitou. Toto tvrzení nebylo nikdy žádnou studií potvrzeno, a řadí se tak mezi pouhé mýty.

Obecně embryologové vybírají při metodách asistované reprodukce ta nejsilnější embrya s největší životaschopností. Ruku v ruce jdou fámy o vrozených vadách v souvislosti s umělým oplodněním. Podle lékařských statistik se 3,5 % dětí počatých metodami asistované reprodukce rodí s vrozenou vadou, u dětí počatých přirozenou cestou se nějaká vrozená vada vyskytuje ve 2,5 % případů.

Vždy se rodí alespoň dvojčata – Že by se z umělého oplodnění rodila výsadně dvojčata není v žádném případě pravidlem, také to není cíl lékařů. Je ovšem pravdou, že je naděje pro narození dvojčat vyšší v případě umělého oplodnění.

Vše je způsobeno tím, že lékaři obvykle vkládají dvě embrya místo jednoho, což zvyšuje šance, že alespoň jedno z nich bude životaschopné. Tento trend však v posledních letech klesá, jelikož lékaři začínají dávat přednost transferu pouze jednoho embrya.

Foto: Pixabay

S pomocí umělého oplodnění otěhotním kdykoli – Ani tato zažitá fáma není pravdivá. Přestože to není vyloučeno, těhotenství po překonání určitého věku nebývá bezproblémové a snadné. Z hlediska věku a plodnosti se doporučuje, aby žena otěhotněla mezi 25 až 40 lety života.

Jednoduše řečeno, čím mladší maminka, tím vyšší šance na otěhotnění, ať už přirozenou cestou, nebo za pomoci lékařské vědy. U žen, které překročili věk 40 let, se snižuje šance na to, že se embryo uchytí na pouhých 6 %.

Umělé oplodnění bolí – Prakticky tou jedinou poněkud nepříjemnou záležitostí je odběr vajíček z vaječníků, ten se provádí na operačním sále punkcí za použití tenounké jehly. Většina klinik však přistupuje v případě odebrání vajíček k celkové anestezii pacientky. Vše ostatní je již naprosto bezbolestné.

Foto: Pixabay

Je to moc drahé – Zde je to tak půl na půl. Není samozřejmě pravdou, že by umělé oplodnění stálo sta tisíce, ale je možné, že několik desítek tisíc bude muset pacientka do léčby vložit. Vždy však záleží na tom, jaké problémy má a jak bude vše probíhat.

Zdravotní pojišťovny v ČR hradí umělé oplodnění ve zkumavce ve třech, potažmo čtyřech cyklech a nárok na něj mají ženy, i v případě že je potíž na straně muže, ve věku 22 až 39 let.

Hormony jsou špatné – Mnohé pacientky se obávají, že po podávaných hormonech např. ztloustnou, nebo že dokonce dostanou rakovinu. Podání hormonů může být za některých okolností nebezpečné, např. v případě těžkého syndromu polycystických ovarií, který přímo aplikaci hormonů vylučuje.

Zde se následně hledají jiné možnosti. Žádná z lékařských studií za posledních patnáct let však souvislost mezi těmito léky a vyšším rizikem vzniku nádorů na vaječnících neprokázala. A přibírání? Některé preparáty způsobují sice zadržování vody v těle, jedná se však jen o přechodný stav.

Navíc, pokud má žena strach z přibírání, měla by si těhotenství ještě důkladně rozmyslet.

Foto: Pixabay

Související články
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…. Schopnost radovat se či mít z […]
Medicína 3.12.2024
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni. Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, […]
Medicína 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz