Domů     Historie
Vikingové znali buddhismus, věděli, co je marihuana a většinou měli hnědé vlasy
Martin Janda 3.9.2022

Vikingové jsou dnes vnímáni jako nelítostní a krutí bojovníci, jejichž nejoblíbenější kratochvílí bylo rabování a loupení. Vikinská kultura však byla mnohem košatější. Její příslušníci byli zdatní cestovatelé, mořeplavci, obchodníci i řemeslníci..

Pravdou je, že Vikingové skutečně rabovali, zabíjeli a sloužili jako žoldnéři v mnoha evropských vojscích. Tím se ovšem nijak nelišili od jiných etnických skupin. Zároveň však byli schopni postavit suverénně nejmodernější lodě své doby, na jejichž manévrovací schopnosti protivníci hleděli s otevřenými ústy.

Navzdory běžným představám o této kultuře Vikingové vytvořili vyspělou civilizaci, popřípadě se přizpůsobili životu na mnoha místech, která obsadili. Není bez zajímavosti, že mezi Vikingy muži rozhodně nebyli dominantním pohlavím, muži a ženy žili v rovnoprávnosti.

Mnohé vikinské ženy byly obávané bojovnice, o čemž svědčí nejen legendy, ale i různé zbraně nalezené v hrobech, ve kterých vikinské ženy našly své poslední spočinutí. Svou rovnoprávnou roli ženy ztratily až tehdy, když tuto severskou civilizaci pohltilo začátkem 2. tisíciletí křesťanství a ona opustila uctívání bohů Odina a Thóra.

Naprostým nesmyslem však je, že by si kdy nějaký Viking nasadil na hlavu přilbu s rohy. Tak si Vikingy představoval kostýmní výtvarník Carl Emil Doepler, který se podílel na inscenaci opery Richarda Wagnera Prsten Nibelungův, a tento romantický obraz poté přešel do širokého povědomí.

Na objevených dobových kamenných rytinách však archeologové žádné rohaté kresby nenašli a ani jiné nálezy tuto domněnku nepotvrzují. Ostatně taková přilba s rohy možná nepřátele vyděsí, ale v boji je naprosto nevhodná a nepraktická…

Dnes tolik populární konopí není rostlinou, která by si libovala v severských tundrách. Naopak, mnohem více je spokojená v teplých krajích jižní Evropy. A přesto norští archeologové nalezli v jednom vikinském hrobě u pozůstatků ženy váček s marihuanou.

„Semena mohla sloužit k rekreačním nebo léčebným účelům nebo také k pěstování rostlin konopí na výrobu textilií nebo provazů,“ upozorňuje profesor vikinské archeologie a kurátor muzea vikinských lodí v Oslu Jan Bill.

Neznamená to tedy a priori, že by si Vikingové nutně museli před spaním dopřávat jointa. Nález svědčí spíše o tom, jaké obchodní kontakty Seveřané už tehdy měli po celé Evropě.

A nejen v ní. Byť v současnosti učení buddhismu zaujalo lidi po celém světě, přece jen jeho domovina je v severovýchodní Indii. Později se učení prince Siddhárthy Gautamy, který do dějin vešel jako Buddha, rozšířilo i do Číny, Japonska, jihovýchodní Asie či na území dnešního Afghánistánu.

Každopádně obchodní vazby Vikingů sahaly až do těchto končin. Svědčí o tom nález sošky Buddhy, pocházející z doby největší slávy Vikingů, který byl učiněn na švédském ostrově Helgö.

V jiných archeologických lokalitách pak badatelé odkryli mince pocházející z Arábie a také látky, jejichž domovem byl původně Orient. Ať už přímo, či přes prostředníky, vikinská civilizace obchodovala téměř s celým tehdejším známým světem.

Soška Buudhy nalezená na ostrově Helgö

Nejnovější výzkumy prozradily o Vikinzích i další tajemství. Genetické rozbory značně rozbouraly představu o vysokých a modrookých severských bojovnících. Ukázalo se, že většina Vikingů byla hnědovlasá.

Výsledky studie cambridgeského profesora naznačují, že vikinskou identitu přebírali i příslušníci jiných kmenů. Například kostry ze slavných vikinských pohřebišť ve Skotsku patřily ve skutečnosti místním, kteří se ztotožnili s vikinskou kulturou, a byli proto pohřbeni jako skuteční Vikingové.

Ostatně, právě Vikingové stáli za založením měst Kyjev a Novgorod a i legendární kníže Rurik, kterého Rusové považují za zakladetele své státnosti, patřil mezi Varjagy, tedy švédské Vikingy.

Související články
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
Historie 21.2.2025
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 byl převratnou událostí, zejména proto, že nebyla znesvěcena a spolu se sarkofágem s ostatky se v ní nacházela i spousta cenných předmětů, které archeologům pomohly nahlédnout do života tohoto mladého faraona. Na další objev královské hrobky si museli počkat sto let! Západně od Údolí králů, pohřebiště faraonů nedaleko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz