Domů     Historie
V minulosti si mazlíčků vážili
Pavel Polcar 23.8.2022
Foto: Ingolfson / Creative Commons / CC-PD-Mark

Pes, kočka, papoušek, želva, had – to je jen malý výčet „mazlíčků“, kteří v současnosti dělají společnost lidem. Domestikace a utváření společenství mezi člověkem a zvířetem sahá však hluboko do historie.

Jeden z příkladů domestikace zavedl badatele dokonce do České republiky, konkrétně na Moravu, dle jejich výzkumu totiž právě tam měla domestikace psů započít. Vědci své závěry vyvozují z archeologických nálezů, jako například lebek psovitých šelem pocházejících už z doby ledové nalezených v Předmostí u Přerova.

Skutečně se může jednat o nejstarší dochovaný doklad domestikace psů a chovu zvířat? Předmostí u Přerova patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám mladší doby kamenné ve střední Evropě. Archeologové na tomto místě našli hroby, kosti velkých zvířat i desetitisíce kamenných nástrojů.

Původ hledaný v zubech

Badatelé své tvrzení opírají o lebku starou více než 28 tisíc let, jedná se konkrétně o lebku jakési psovité šelmy. Zajímavé poznatky odhalili poté, co provedli důkladný rozbor mechanického obroušení zubů.

Provedli jsme analýzu mikroabrazí zubů ve fosilním vzorku psovitých z lokality Předmostí, který obsahuje jak vlku, tak psu podobné psovité šelmy,“ řekla Martina Galetová z Moravského zemského muzea.

Výzkumníci nalezli rozdíly u šelem nazývaných protopsi a zvířat podobnějších spíše vlkovi – protopsi měli znatelně opotřebovanější chrup, nežli tomu bylo u druhé skupiny. První skupina se tak očividně živila potravou s větším množstvím tvrdých kousků, mohlo se jednat o kosti apod.

Druhá skupina měla stravu podstatně měkčí, což by odpovídalo tomu, že byla krmena člověkem. „Takový poznatek je v souladu s představou, že psi uvnitř nebo podél okrajů lidských táborů konzumovali hůře zpracovatelné potravinové složky, které lidé vyhazovali nebo kterými je krmili,“ uvádí autoři nové studie.

Mikroabraze zubů je takzvaný behaviorální signál, který se může objevit jako důsledek domestikace o generace dříve, než v populaci nastanou morfologické změny. Podle brněnského muzea jej lze potenciálně využít pro rozlišení protopsů od vlků.

Domestikace svědčí chrupu

Podle výzkumníků se tak může jednat o jasný fakt, že se změny chrupu mohly jakožto důsledek domestikace objevit podstatně dříve, než u šelem započaly změny ve stavbě těla. Samotná domestikace psů je vůbec prvním příkladem ochočení zvířat člověkem před nástupem běžného zemědělství.

Vědci se nemohou shodnout, kdy přesně k ní došlo, dvě významné skupiny archeologů se přou o dva časové údaje, jedni tvrdí, že to bylo zhruba před 40 tisíci lety, druzí udávají časový údaj kolem 20 tisíci lety.

Mnozí se také nemohou dohodnout, proč byl jako první domestikované zvíře zvolen právě pes, soužití lidí a psů bylo patrně už zpočátku založeno na citovém vztahu, protože pes za nejprve žádný užitek člověku nepřinášel.

Trvalo mnoho let, než se z něj stal pomocník při lovu nebo pastvě. Z antropologického hlediska je doba počátku domestikace významná pro bližší pochopení tehdejšího člověka.

Morava jako první?

V případě, že by se potvrdila domněnka o domestikaci psů na území dnešní Moravy, šlo by tak zřejmě skutečně o nejstarší doklad soužití lidí a psů, respektive předků současných psů. Vědci jsou si dobře vědomi, že jejich hypotéza musí být ověřena dalšími studiemi ve střední Evropě, kde byly objeveny nejstarší fosilie raných psů, a také v jiných částech světa.

Je nakonec možné, že to jsou dvě morfologicky a behaviorálně odlišné populace vlků, které se na území překrývají, alespoň sezónně, jak je dnes vidět u vlčí populace,“ připouštějí autoři výzkumu.

Podle všeho by se nakonec ani nemuselo jednat o znak domestikace, vše by také mohlo vysvětlit přizpůsobení se místním podmínkám či adaptace na změnu prostředí. Odlišná strava však byla u zvířat zaznamenána v poměrně velkém časovém rozsahu, což by mohlo opravdu vést spíše k domněnce o domestikaci.

Vědci svůj výzkum budou nadále rozvíjet ve snaze o prokázání jeho pravdivosti. Současní psi (Canis familiaris) jsou potomky šedých vlků (Canis lupus). Život s lidmi zásadně změnil divoké zvíře v „krotkého a poslušného“ tvora, který se cítí být členem lidské smečky.

Související články
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz