Domů     Vesmír
Jsou na Venuši aktivní sopky?
Dagmar Garciová 23.8.2022
Zdroj: Pixabay

Prokázat, že je, nebo není na další planetě sluneční soustavy život, bude nejspíše ještě nějako dobu trvat, je tak prostor věnovat se i dalším studiím. Ve výzkumu, který probíhal před několika lety, se podařilo vytipovat badatelům devět oblastí s aktivními magmatickými komorami v podzemí..

Tyto oblasti jsou velmi pravděpodobně vulkanicky aktivní,“ shodli se vědci Jörn Helbert a Nils Müller z Německého střediska pro letectví a vesmír (DLR). Nejnovější výzkum, jenž byl v nedávné době zveřejněn v odborném časopise, potvrdil to, co předchozí jasně naznačoval.

Vědci tentokrát staví na faktu, že láva, která protéká na povrchu sousední planety, není stará více než několik let, což znamená jediné – Venuše je, nebo minimálně byla v nedávné době vulkanicky aktivní.

Kromě planety Země se tak jedná o jediného zástupce planet sluneční soustavy s činnými sopkami. „Je-li Venuše opravdu v současnosti vulkanicky aktivní, dělalo by to z ní skvělé místo k návštěvě, lépe bychom tak pochopili, jak funguje část planety pod povrchem,“ řekl ke studii z roku 2019 hlavní autor výzkumu profesor Justin Filiberto.

Proč je důležité, že jsou na Venuši sopky aktivní? „Tak například bychom na ní mohli studovat, jak se planety ochlazují a proč Země a Venuše aktivní sopky mají, ale Mars ne – tam sice dříve byly, ale dnes jsou již dávno vyhaslé.

Budoucí mise by mohly sledovat toky lávy a změny na povrchu planety a mohly by přinést konkrétní důkazy o sopečné aktivitě,“ vysvětlil Filiberto.

Ve specializovaných laboratořích profesor Filiberto spolu se svým týmem dokázali imitovat horkou venušskou atmosféru a následně provést její zevrubné studium, např. prokázali, jak se v ní chovají minerály a jak se v průběhu času postupně mění.

Odborníci doufají, že v blízké budoucnosti budou mít mnohem více možností k průzkumu planety Venuše, velice rádi by se dozvěděli další skrytá tajemství mimozemských vulkánů.

Další článek
Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz