Domů     Medicína
Návrat důležitého smyslu
Dagmar Garciová 10.8.2022
Foto: Pixabay

Vědci ze Švédska sledovali čtyři lidi, kteří v průběhu 3 až 7 let dostali osseointegrované implantáty ovládané myslí k běžnému užívání. Podle vedoucího výzkumu Maxe Ortize Catalana, docenta na Chalmerské technologické univerzitě, je to poprvé, kdy lidé mohli sami doma používat takovouto bionickou ruku.

Technologie byla podrobně studována v laboratoři, ale vědci ji chtěli vyzkoušet také v reálném světě. „Stále musíte dokazovat, že je to bezpečné v běžném životě, když je používají lidé,“ řekl Catalan.

Výzkumný tým zjistil, že protézu lze efektivně využívat po celý den v osobních a profesních aktivitách lidí.

Jeden z účastníků studie, 46letý muž jménem Rickard Normack, který přišel o ruku při pracovním úrazu, uvedl, že nikdy nebyl spokojený se svou tradiční protézou. Nakonec dostal osseointegrovanou a říká, že mu to změnilo život k lepšímu, že se svou novou protézou může dělat cokoli.

Implantát se přichytí uvnitř kosti zbývající končetiny pomocí osseointegrace, která v podstatě prodlouží kostru k místu, kde může být připevněna protetická paže. Poté jsou pacientovi do nervů a svalů implantovány elektrody.

Když tyto elektrody zachytí signál – např. že člověk chce pohnout prstem -, jsou naváděny algoritmem umělé inteligence, který říká protetické končetině, co má dělat: pohni prstem a prst se pohybuje. Tento proces je pojmenován jako „intuitivní ovládání“.

Foto: Pixabay

Předem je třeba zdůraznit, že bionické protézy nejsou samy o sobě žádnou převratnou novinkou, co je však nového, je jejich provedení. Nové protézy dokonce svým nositelům slibují hmat, což je něco, o čem se jim mohlo dosud tak maximálně zdát.

Přitom hmat patří k základním smyslům každého živočicha. Handicapovaní, kteří přišli například o ruku, ztratili spolu s ní také většinu informací z kožních receptorů, nyní jim je však může nahradit zcela nová bionická protéza s implantáty.

Kromě toho vědci slibují využití haptické technologie i v situacích z běžného života.

Nervové receptory přijímají podněty o tlaku, tvaru, pohybu, struktuře, teplotě a mnoha dalších detailech. „Pokaždé, když se něčeho dotkneme, aktivuje to tisíce nervových vláken a miliony neuronů v mozku, které nám zprostředkují hmatový vjem,“ říká neurovědec Sliman Bensmaia z Univerzity v Chicagu.

Lidská kůže je plná nervových receptorů, nejvíc se jich nachází na bříškách prstů, přičemž každý receptor má svou jasně danou práci. „Vždycky, když se dotýkáte objektu, vaše kůže se deformuje nebo lehce zmáčkne,“ vysvětluje Bensmaia.

Hmatových receptorů existuje několik druhů, ale Bensmaia se při výzkumu soustředí na Paciniho tělíska, která se ukrývají poměrně dost hluboko pod kůží. Zaznamenat a nasimulovat různé struktury představuje pro vědce dosažitelný cíl.

Zda se jim podaří díky jejich výzkumu lidem hmat vrátit, ukáže až čas, nicméně Bensmaia je přesvědčen, že jsou na dobré cestě.

Foto: Pixabay

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz