Domů     Historie
Kostnice – revoluce v pohřbívání
Pavel Polcar 10.8.2022
Foto: Pixabay

Při návštěvě prakticky jakékoliv kostnice na člověka dýchne závan minulosti. Zdá se skutečně téměř neuvěřitelné, že lidské kosti mohly v dřívější době sloužit k výzdobě takovýchto místností. Jako dekorace sloužily i jinde, například v kostelech a kaplích.

Dnes jsou kostnice především turisticky zajímavými destinacemi, kde se v návštěvnících probouzí úzkost a na tvářích se projevuje úžas. Za mnohými kostnicemi se však skrývá mnohem více než jen kupa lidských ostatků.

Kostnice se nacházejí prakticky po celé Evropě, mnoho z nich je dobře zachovaných a otevřených pro turisty. Pořád se však jedná o místa, která si zaslouží úctu a pokoru, přece jen, zde odpočívají mrtví, a ty si nechce nikdo rozhněvat.

Kostnice vznikaly jako odpověď na nedostatek místa na klasických hřbitovech, jejich plocha byla značně omezená a kolikrát musely být hroby vrstveny jeden na druhý, čímž nemohl být mrtvým takříkajíc dopřán klid posledního odpočinku.

Mnoho druhů

Kostnice byly v té době rozděleny do nejrůznějších typů, ty nejjednodušší představovaly obyčejnou prohlubeň do země, kam se kosti bez jakéhokoliv uspořádání ukládaly. Tyto „stavby“ byly oblíbené, jelikož byly snadné na výstavbu, a především šetřili místo.

Dalším typem byly oddělené objekty, které byly stavěny v těsné blízkosti kostelů nebo hřbitovních hradeb, nebo byly dokonce umístěny v již existujících prostorách kostelů nebo věží.

Foto: Pixabay

Nejvyspělejším typem kostnic pak byly samostatně umístěné stavby, které měly svůj vlastní vchod. „Zvláštním druhem osárií (kostnic) byly karnery, které měly kruhový půdorys a dvě podlaží, v podzemním podlaží se uschovávaly kosti a v nadzemní části byla kaple, klasické karnery se však v České republice nenachází,“ uvádí Aleš Svoboda, autor knihy Kostnice u sv. Jakuba.

Přístupné pro každého

V minulosti byly středověké kostnice volně přístupné, a každý návštěvník hřbitova tak měl možnost vidět uskladněné ostatky. Údajně to bylo především proto, aby si každý mohl připomenout pomíjívost lidského života.

Kostnice jsou architektonicky jednoduché stavby a od 17. a 18. století se začaly využívat také jako márnice nebo kaple, i z tohoto důvodu není nic neobvyklého najít v osáriu oltář. Vnitřní prostory bývají většinou rozděleny na prostory s kosterními ostatky a prostor s kaplí.

Dekorace interiéru bývá většinou s tématikou Posledního soudu a jiných výjevů z Bible.

Foto: Pixabay
Související články
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz