Domů     Technika
Nový Peugeot 308 SW: Auto pro 21. století
Jan Zelenka 9.6.2022

Když jedna generace auta nahrazuje druhou, většinou jde o evoluci. Málokdo přistoupí k revolucí. Ale když už k ní přistoupí, tak má koukat, aby byla. A když už kouká, aby byla, tam má být něčím, co málokdy bývá – tedy něčím mimořádně „koukatelným“ a hospodárným, tak jako nový Peugeot 308 SW..

kredit: Peugeot

Nová „třistaosmička“ v kombíku nepředstavuje nic menšího než nádherné auto a nic víc než plug-in hybridní technologický koráb. Má vzezření mnohem dražšího auta – je prokazatelně pohledný, dokáže být překvapivě ekologický a reprezentativně noblesní.

Splývá jak se silnicí ve scenérii malebných zákrut pod kaligrafií z vrbových proutí, a polyká i stovky dálničních kilometrů, aniž byste poznali, že sedíte už hodiny na zadku.

Kufrovaná…

Má nezaměnitelný a výrazný design, elegantní profil a propracovanou záď. Je úsporný a moderní a nabízí hodnotu, která patří u kombíků, alespoň v Česku, k té nejzákladnější – objem zavazadelníku…

Rozměry odpovídají nárokům a požadavkům v tomto segmentu. Takže kromě prostornosti (objem 608 l) nabízí i dvoupolohovou podlahu, a pokud se sklopí všechna opěradla, objem naroste na 1634 litrů. Vznikne tak lavice, na kterou je možné naložit předmět delší než 185 cm.

kredit: Peugeot

Trh a zákazníci

Peugeot 308 SW patří do segmentu C kombi, tedy trhu, kde se značka cítí poměrně v kramflecích. A přestože přímo konkuruje vozům SUV, zůstává od roku 2010 stabilní a silná. V řeči čísel sáhne ze 100 zákazníků, kteří se rozhodují mezi hatchbackem a kombi, pro variantu SW až 35. Z toho je 70 % firemní a 30 % soukromé klientely.

A kdo je typicky průměrný zákazník? Nejmladší a zároveň nejdynamičtější člověk, typicky člen aktivní rodiny s dětmi, nebo bezdětné páry, které svůj vůz intenzivně využívají. Takoví, kteří jsou velmi nároční a mají vysoké požadavky z hlediska stylu, pocitu z jízdy a technologií, aniž by to bylo na úkor objemu a prostornosti vozu.

Benzin, nafta nebo hybrid?

To všechno nový Peugeot 308 SW splňuje díky koncepci založené na klíčových tématech: designu, efektivitě, technologii a modularitě. Právě ta je zásadní – vozy Peugeot jsou postavené na nové verzi multienergetické platformy EMP2 (Efficient Modular Platform), díky níž je značka schopná nabízet komplexní řadu verzí:

benzin, diesel, plug-in hybrid. Cena spalovacích jednotek začíná na 555 000 korunách a roste až k milionu, nicméně vrcholem nabídky jsou právě dva plug-in hybridy (od 890 000 Kč), jeden 180koňový, druhý 225koňový.

Jde výhradně o předokolky s motory PureTech 150 nebo 180 koní (110 nebo 132 kW) spojenými s elektromotorem o výkonu dalších 81 kW. Elektrošťávu dodává klasická koncernová lithium-iontová baterie s kapacitou 12,4 kWh.

Až dosud je Peugeot 308 SW dokonalý, dokonce se i zvětšil za volantem pro vyšší lidi.

Co se ale moc nepovedlo, to je absence grafiky toku energie, což starší modely měly, stejně jako nemožnost s energií hospodařit – třeba ji uchovávat, nebo pomocí ikonky akumulátor dobíjet za jízdy (vyjme rekuperace).

Související články
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostává nový kabátek. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která překonává dojezd 400 km. Celá modelová řada 208 pak profituje z nového designu, špičkových technologií a emocí z nových motorů. Peugeot 208, nástupce dlouhé řady devíti generací městských […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz