Domů     Technika
Nový Peugeot 308 SW: Auto pro 21. století
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 9.6.2022

Když jedna generace auta nahrazuje druhou, většinou jde o evoluci. Málokdo přistoupí k revolucí. Ale když už k ní přistoupí, tak má koukat, aby byla. A když už kouká, aby byla, tam má být něčím, co málokdy bývá – tedy něčím mimořádně „koukatelným“ a hospodárným, tak jako nový Peugeot 308 SW..

kredit: Peugeot

Nová „třistaosmička“ v kombíku nepředstavuje nic menšího než nádherné auto a nic víc než plug-in hybridní technologický koráb. Má vzezření mnohem dražšího auta – je prokazatelně pohledný, dokáže být překvapivě ekologický a reprezentativně noblesní.

reklama

Splývá jak se silnicí ve scenérii malebných zákrut pod kaligrafií z vrbových proutí, a polyká i stovky dálničních kilometrů, aniž byste poznali, že sedíte už hodiny na zadku.

Kufrovaná…

Má nezaměnitelný a výrazný design, elegantní profil a propracovanou záď. Je úsporný a moderní a nabízí hodnotu, která patří u kombíků, alespoň v Česku, k té nejzákladnější – objem zavazadelníku…

Rozměry odpovídají nárokům a požadavkům v tomto segmentu. Takže kromě prostornosti (objem 608 l) nabízí i dvoupolohovou podlahu, a pokud se sklopí všechna opěradla, objem naroste na 1634 litrů. Vznikne tak lavice, na kterou je možné naložit předmět delší než 185 cm.

kredit: Peugeot

Trh a zákazníci

Peugeot 308 SW patří do segmentu C kombi, tedy trhu, kde se značka cítí poměrně v kramflecích. A přestože přímo konkuruje vozům SUV, zůstává od roku 2010 stabilní a silná. V řeči čísel sáhne ze 100 zákazníků, kteří se rozhodují mezi hatchbackem a kombi, pro variantu SW až 35. Z toho je 70 % firemní a 30 % soukromé klientely.

reklama

A kdo je typicky průměrný zákazník? Nejmladší a zároveň nejdynamičtější člověk, typicky člen aktivní rodiny s dětmi, nebo bezdětné páry, které svůj vůz intenzivně využívají. Takoví, kteří jsou velmi nároční a mají vysoké požadavky z hlediska stylu, pocitu z jízdy a technologií, aniž by to bylo na úkor objemu a prostornosti vozu.

Benzin, nafta nebo hybrid?

To všechno nový Peugeot 308 SW splňuje díky koncepci založené na klíčových tématech: designu, efektivitě, technologii a modularitě. Právě ta je zásadní – vozy Peugeot jsou postavené na nové verzi multienergetické platformy EMP2 (Efficient Modular Platform), díky níž je značka schopná nabízet komplexní řadu verzí:

benzin, diesel, plug-in hybrid. Cena spalovacích jednotek začíná na 555 000 korunách a roste až k milionu, nicméně vrcholem nabídky jsou právě dva plug-in hybridy (od 890 000 Kč), jeden 180koňový, druhý 225koňový.

reklama

Jde výhradně o předokolky s motory PureTech 150 nebo 180 koní (110 nebo 132 kW) spojenými s elektromotorem o výkonu dalších 81 kW. Elektrošťávu dodává klasická koncernová lithium-iontová baterie s kapacitou 12,4 kWh.

Až dosud je Peugeot 308 SW dokonalý, dokonce se i zvětšil za volantem pro vyšší lidi.

Co se ale moc nepovedlo, to je absence grafiky toku energie, což starší modely měly, stejně jako nemožnost s energií hospodařit – třeba ji uchovávat, nebo pomocí ikonky akumulátor dobíjet za jízdy (vyjme rekuperace).

reklama
Související články
Před 68 lety skupina amerických vědců požádala o grant ve výši 13 500 dolarů na uspořádání letního workshopu na Darmouth College v New Hampshire. Oblast, které se chtěli věnovat, byla umělá inteligence. Od těchto skromných začátků se vývoj samozřejmě posunul. A kde je dnes? Umělá inteligence (AI) se od filmových a knižních představ přesunula do […]
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz