Domů     Technika
Citroën ë-C4: Matematika energie
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 2.6.2022
Copyright William CROZES @ Continental Productions

Doba elektrická klade na zákazníka dilema: Buď se dělají elektro-koráby s dlouhým dojezdem, tedy s obří a těžkou baterkou, anebo menší elektromobily s menším akumulátorem. Rozdíl představuje desítky kilowatthodin, stovky kilogramů a někdy i miliony korun.  Anebo existuje kompromis, Citroën ë-C4 s cenovkou od 870 000 korun..

Informace. Právě ty před koupí elektroauta potřebuje zákazník. A kupecké počty. A velký finanční polštář.

Pak si stačí jen rozmyslet, na co auto vlastně potřebuje…

Volba levnější baterie přiměřené velikosti sice znamená častější dobíjení, na druhou stranu nevozíte stovky kilogramů zbytečně navíc. Dnešní baterky navíc disponují dost vysokou dobíjecí kapacitou a auta mají snadné aplikace plánování cest, u Citroënu je to třeba Free2move s funkcí Charge My Car.

A tak vlastně stačí jen spočítat, kolik korun stojí ta masa kilowatthodin a kilogramů.

kredit: Citroën

Jak efektivní je dneska baterka?

Citroën ë-C4 z toho vychází dobře. S provozní hmotností 1636 kg nabízí standardní koncernovou lithium-iontovou baterii s kapacitou 50 kWh a dojezd 357 km (cyklus WLTP). V dnešní době velmi slušný standard díky technickému pokroku a efektivitě baterií.

reklama

Vždycky to tak ale nebylo. „Když jsme v roce 2011 ve spolupráci se značkou Mitsubishi uvedli modely Citroën C-Zéro a Peugeot iOn, kapacita baterie byla 16 kWh a hmotnost 240 kg. V současné době ve vozidlech Citroën ë-C4 a Peugeot 208, 2008 používáme akumulátor 50 kWh o hmotnosti 350 kg.

Z toho vychází snížení hmotnosti na jednu kWh z 15 kg na 7 kg,“ přibližuje techniku koncernu Stellantis Ing. Dalibor Krejčík, technický školitel značek Peugeot/Citroën/DS.

S baterkami to totiž není jako s nádrží. Plná váží stejně jako prázdná. Nabití článků si nelze představovat jako proces „dodání hmoty“ do akumulátoru. Jedná se spíše o rozdělení kladně a záporně nabitích částic k elektrodám.

„Při vybíjení dochází k „promíchání“ těchto částic a tím k vybití článku,“ dodává Dalibor Krejčík.

Citroën ë-C4: Optimální řešení pro dlouhé cesty

Mastodontí auta s 80 nebo 100kilowatthodinovým akumulátorem tahají i 500, 600 kg navíc. Sice mají delší dojezd, ale je to vykoupeno vysokou cenou a zbytečnou energetickou náročností. Menší velikost baterie oproti tomu znamená nižší hmotnost, což má za následek nižší spotřebu.

reklama

Nižší spotřebě elektrické energie nahrává i vylepšené tepelné čerpadlo, přidání čidla vlhkosti a optimalizaci přenosového systému…

Dnes má skoro každý elektromobil moderní techniku rychlonabíjení. Citroën ë-C4 využívá konkrétně výkon až 100 kW a optimalizovanou baterii, která se rychle dobíjí. Veřejná 100kW rychlonabíječka zvládne nabít baterie na 80 % za 30 min – to znamená 100 km dojezdu za 10 min.

Wall Box 32 A s třífázovým proudem a příplatkovou nabíječkou 11kW to zvládne za 5 hodin, jednorázovým proudem za 7,5 hodiny. Domácí standardní zásuvka pak za 24 hodin.

kredit: Citroën

Rychlé pravidelnější nabíjení

Dnes se obecně mění pohled na způsob cestování. Ač se to může zdát překvapivé, při překonávání dlouhých vzdáleností je efektivnější zastavovat častěji a na kratší dobu než cestu přerušovat na delší dobu.

reklama

Lze to vysvětlit křivkou nabíjení, která u elektromobilu klesá s rostoucí úrovní nabití baterie. Chcete-li optimalizovat dobu nabíjení během cesty a využít maximální nabíjecí výkon baterie, doporučuje se začít nabíjet baterii, když je její úroveň nabití nízká a když dosáhla optimální provozní teploty (například po jízdě na dálnici).

Je to proto, že podobně jako při plnění sklenice vodou je rychlost nabíjení rychlejší na začátku než na konci nabíjení: nabíjení baterie z 80 na 100 % trvá déle než z 0 na 80 %. Tím se ušetří nejen čas nabíjení, ale také peníze.

Předchozí článek
reklama
Související články
Pochutnat si na krabovi či humrovi v luxusní restauraci platí za báječný gastronomický zážitek. Ale také se to nechá zaplatit. Nicméně tím to celé končit nemusí. Zbytečně se totiž vyhazuje obrovské množství nepoživatelných částí krabích těl, které přitom mohou posloužit jako ekologický zdroj energie… Klimatická krize tlačí svět do co nejrychlejšího zavádění ekologických energetických řešení […]
Před 20 lety vznikl z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Prof. Antonínem Holým projekt s jediným cílem – vytvořit cenu pro vědce a techniky, která by jim pomohla získat popularitu a uznání. Dnes je soutěž Česká hlava nejprestižnějším českým oceněním za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout. V […]
Volkswagen představí na jaře 2023 už druhou generaci ID.3. A protože je o „trojky“ velký zájem, montážní linky v německém Cvikově a Drážďanech od příštího roku doplní i hlavní závod ve Wolfsburgu. Nové ID.3 bude dodáváno s nejnovější generací softwaru, která zlepšuje výkon systému a dokáže přijímat bezdrátové aktualizace OTA (Over-the-Air). Kromě toho byla rozšířena […]
Za hranice Česka a ještě dál se vydává letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week. Odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha dvoudenní akcí Space2Business a potrvá až do pátku 2. prosince. Z České republiky se pomalu stává Mekka kosmického průmyslu. Má velký potenciál a talent v oblasti kosmických aktivit. V porovnání s […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz