Vědecký tým vedený Holgerem Roemplerem z Harvardovy univerzity v USA se společně se svými německými a španělskými kolegy podíval DNA neandertálců trochu více na zoubek. A došel k zajímavému zjištění:
genetická mutace u některých neandertálců způsobila, že někteří z nich mohli mít nejen světlou pleť, ale třeba i zrzavé vlasy..
Tato mutace ovlivňuje gen s označením MC1R. Snižuje jeho funkčnost a výsledkem jsou právě zrzavé vlasy. K této situaci docházelo zejména u neandertálců žijících v Evropě, kde sluneční záření není tak prudké jako třeba v Africe.
„Mutace se objevila u jedinců, kteří byli objeveni ve Španělsku a v Itálii,“ konstatoval Holger Roempler. Podle něj se však nejednalo o nijak masový jev. Mezi neandertálci by se našlo jen jedno procento příslušníků druhu, kteří byli zrzaví.
Otázkou zůstává, jak se k nim mohli chovat ostatní členové společenství. Vzhledem odlišní jedinci to totiž nejen v živočišné říši, ale i v lidské kultuře nemívají jednoduché.
Nové výzkumy neandertálců prokázaly i to, že tento lidský druh už mezi sebou dokázal komunikovat řečí. Nosili totiž úplně stejný gen, který i u nás ovlivňuje právě řeč. Tento druh komunikace vedl k tomu, že neandertálci mohli spolu mnohem lépe spolupracovat a třeba při lovu mohli být mnohem úspěšnější.