Domů     Historie
Stavitelé skvělí, kuchaři mizerní. Stonehenge odkrylo další tajemství
Martin Janda 21.5.2022

Souhra monolitů v jihoanglickém Stonehenge nepřestává fascinovat ani po staletích. Při pohledu na velkolepou stavbu však nelze zapomínat, že její stavitelé byli obyčejní lidé, které v každodenním životě trápila řada problémů..

Host do domu, Bůh do domu, říká staré přísloví. To ale rozhodně neplatí vždy, zvláště, když na návštěvu dorazí střevní parazit. Ten do organismu obvykle vniká dietní chybou, například skrze nedostatečně tepelně upravenou potravu. A své o tom věděli i stavitelé monumentu na Salisburské pláni.

Vědci nyní odhalili, že vajíčka parazitů objevená ve 4 500 let starých lidských exkrementech nalezených ve Stonehenge ukazují, že se stavitelé monumentů účastnili zimních hostin, jejichž součástí byly i vnitřní orgány zvířat.

Analýza látek, jako je žlučová kyselina, ukázala, že čtyři z těchto koprolitů pocházejí od psů a jeden od člověka, přičemž jak tento, tak tři psí exempláře obsahovaly vajíčka parazitické hlístice, která v současnosti napadá zejména skot.

Podle badatelů tento objev naznačuje, že stavitelé Stonehenge a jejich psi jedli nedostatečně tepelně upravené vnitřnosti z infikovaného dobytka.

„Ukazuje to, že jedli vnitřní orgány zvířat, zejména jejich játra, protože právě tam tito parazité žili. Vypadá to, že se o jídlo tak trochu dělili i se svými zvířecími společníky, nebo jim alespoň dávali zbytky,“ podotkl spoluautor studie Piers Mitchell, který působí na staroslavné univerzitě v Cambridge.

U jednoho ze psích koprolitů byla navíc zjištěna vajíčka tasemnice rybí, což naznačuje, že zvíře jedlo syrové nebo nedostatečně tepelně upravené sladkovodní ryby.

Vědci zároveň upozorňují, že předchozí nálezy kostí prasat a dobytka na Durringtonských hradbách poblíž Stonehenge naznačovaly, že jeho obyvatelé pořádali opulentní zimní hostiny, kde se masem skutečně nešetřilo.

„Odtud pochází i rané důkazy o mléku a sýru a podobných fascinujících věcech,“ řekl Mitchell.  Podle jeho slov však není jasné, zda se jednalo o vzácné a zvláštní hostiny, nebo zda si vesničané odřezávali zásoby masa každý večer.

V současnosti archeologové vědí, že první fáze výstavby tajemného kamenného komplexu začala někdy kolem roku 3100 př. n. l. To je mnohem dříve, než se ještě nedávno myslelo. Tehdy se na Salisburské pláni objevuje kruh kamenů z modré břidlice.

Později byl postaven kruh s průměrem 100 metrů. Zvenčí jej obepínal příkop, zpevněný kostmi různých zvířat, a uvnitř jeho trasu kopíroval 0,5 metru vysoký val.

Později byla stavba doplněna o kamenné sloupy umístěné v příkopu. Kameny vnějšího kruhu byly necelých pět metrů vysoké a téměř dva metry silné.

Monumentální stavba získala svou dnešní podobu mezi lety 1650 až 1400 př. n. l. Byly vystavěny dvě podkovy z kamenných kvádrů. Vnější byla tvořena pěti „Trilitony“. Triliton je soustava tří kamenů, kde jsou dva kolmé a jeden vodorovný, přičemž ten vodorovný na nich leží, takže vše vypadá jako brána, pro Stonehenge charakteristická.

Související články
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
Historie Objevy 12.6.2025
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého knížete a světce. Využili k tomu lebku uloženou v rámci Svatovítského pokladu v Praze, přičemž výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Heritage. Na projektu se podíleli odborníci z […]
Dnes si řada lidí neumí představit svůj život bez kočky po svém boku. Jejich původ je však stejně záhadný jako tato zvířata samotná. Vědci nyní zpochybnili dlouho platnou hypotézu o tom, že kočky byly poprvé domestikovány v oblasti Levanty, kde chránily úrodu obilí před hlodavci. Podle dvou nových teorií pochází kočky ze Severní Afriky, nejpravděpodobněji […]
Když paleontologové objevili v roce 1988 na ostrově Vancouver v Britské Kolumbii v Kanadě kompletní, ale špatně zachovanou fosilii mořské příšery, domnívali se, že patřila nějakému zástupci plesiosaurů. Nyní, díky dalším objevům, ji odborníci přiřkli zcela novému druhu elasmousaura, kterého pojmenovali Traskasaura sandrae. Plesiosauři, stejně jako jejich podskupina elasmousauři, žili po celé období křídy (před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz