Domů     Historie
Stavitelé skvělí, kuchaři mizerní. Stonehenge odkrylo další tajemství
Martin Janda
od Martin Janda 21.5.2022

Souhra monolitů v jihoanglickém Stonehenge nepřestává fascinovat ani po staletích. Při pohledu na velkolepou stavbu však nelze zapomínat, že její stavitelé byli obyčejní lidé, které v každodenním životě trápila řada problémů..

Host do domu, Bůh do domu, říká staré přísloví. To ale rozhodně neplatí vždy, zvláště, když na návštěvu dorazí střevní parazit. Ten do organismu obvykle vniká dietní chybou, například skrze nedostatečně tepelně upravenou potravu. A své o tom věděli i stavitelé monumentu na Salisburské pláni.

Vědci nyní odhalili, že vajíčka parazitů objevená ve 4 500 let starých lidských exkrementech nalezených ve Stonehenge ukazují, že se stavitelé monumentů účastnili zimních hostin, jejichž součástí byly i vnitřní orgány zvířat.

reklama

Analýza látek, jako je žlučová kyselina, ukázala, že čtyři z těchto koprolitů pocházejí od psů a jeden od člověka, přičemž jak tento, tak tři psí exempláře obsahovaly vajíčka parazitické hlístice, která v současnosti napadá zejména skot.

Podle badatelů tento objev naznačuje, že stavitelé Stonehenge a jejich psi jedli nedostatečně tepelně upravené vnitřnosti z infikovaného dobytka.

„Ukazuje to, že jedli vnitřní orgány zvířat, zejména jejich játra, protože právě tam tito parazité žili. Vypadá to, že se o jídlo tak trochu dělili i se svými zvířecími společníky, nebo jim alespoň dávali zbytky,“ podotkl spoluautor studie Piers Mitchell, který působí na staroslavné univerzitě v Cambridge.

U jednoho ze psích koprolitů byla navíc zjištěna vajíčka tasemnice rybí, což naznačuje, že zvíře jedlo syrové nebo nedostatečně tepelně upravené sladkovodní ryby.

reklama

Vědci zároveň upozorňují, že předchozí nálezy kostí prasat a dobytka na Durringtonských hradbách poblíž Stonehenge naznačovaly, že jeho obyvatelé pořádali opulentní zimní hostiny, kde se masem skutečně nešetřilo.

„Odtud pochází i rané důkazy o mléku a sýru a podobných fascinujících věcech,“ řekl Mitchell.  Podle jeho slov však není jasné, zda se jednalo o vzácné a zvláštní hostiny, nebo zda si vesničané odřezávali zásoby masa každý večer.

V současnosti archeologové vědí, že první fáze výstavby tajemného kamenného komplexu začala někdy kolem roku 3100 př. n. l. To je mnohem dříve, než se ještě nedávno myslelo. Tehdy se na Salisburské pláni objevuje kruh kamenů z modré břidlice.

reklama

Později byl postaven kruh s průměrem 100 metrů. Zvenčí jej obepínal příkop, zpevněný kostmi různých zvířat, a uvnitř jeho trasu kopíroval 0,5 metru vysoký val.

Později byla stavba doplněna o kamenné sloupy umístěné v příkopu. Kameny vnějšího kruhu byly necelých pět metrů vysoké a téměř dva metry silné.

Monumentální stavba získala svou dnešní podobu mezi lety 1650 až 1400 př. n. l. Byly vystavěny dvě podkovy z kamenných kvádrů. Vnější byla tvořena pěti „Trilitony“. Triliton je soustava tří kamenů, kde jsou dva kolmé a jeden vodorovný, přičemž ten vodorovný na nich leží, takže vše vypadá jako brána, pro Stonehenge charakteristická.

reklama
Související články
Vědci za pomoci kosterních pozůstatků nalezených v norském Trondheimu vytvořili realisticky vyhlížející figurínu středověké ženy… 3D model staré ženy držící vycházkovou hůl v životní velikosti připomíná stařenku ze sousedství. Tato žena přitom žila před téměř 800 lety v Norsku. Světu ji dne 7. října představila Ellen Gravová, archeoložka Univerzitního muzea Norské univerzity vědy a technologie […]
Střední Ameriku vojensky, kulturně i technologicky ovládali po 1200 let, dokud je nepřemohlo úmorné sucho. V období největšího rozmachu položili základy oborů astronomie, matematiky i stavitelství, čímž pomyslnou studnici vědomostí naplnili doslova po okraj. A současní vědci z ní pijí dosud… Jejich znalosti zdaleka předčily dobu i největší kapacity astronomie v čele s Mikulášem Koperníkem […]
V roce 2016 byl na izraelském archeologickém nalezišti Tel Lachish, nacházejícím se jižně od Tel Avivu, objeven hřeben na vlasy. Nyní se na něm podařilo rozluštit nápis brojící proti vším. Kdo se jím česal? Území širší Palestiny a Izraele bylo v době bronzové, mezi roky 3500 a 1150 př. n. l., označováno jako Kanaán. Název […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na žebříčku popularity nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších organismů. Čile […]
V roce 2017 byla u malé vesnice Kladina na Pardubicku nalezena bohatě zdobená bronzová situla, vysoká nádoba ve tvaru vědra, kterou odborníci datují do pozdní doby bronzové, zhruba 800 let před naším letopočtem. Nyní zjistili, že se v ní pravděpodobně vyrábělo bylinné pivo. Pokud je to pravda, jednalo by se o nejstarší kdy nalezený důkaz o přípravě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz