Dějiny jsou plné válek a bitev a hodně z nich se odehrálo i na našem území nebo za účasti našich vojáků. Řada z nich zcela zásadně ovlivnila naši historii. Jak by dnes vypadaly učebnice dějepisu, kdyby některé z těchto ozbrojených konfliktů skončily jiným výsledkem?
Nad tím se zamýšlí nové číslo časopisu Otazníky české historie s podtitulem Nejslavnější bitvy českých dějin..
Na procházku bitvami českých dějin se vydáme už v roce 632, kdy Sámův slovanský kmenový svaz odolal tlaku franského krále Dagoberta. Dál pak budeme sledovat slavná vítězství i smutné porážky českých králů a nevynecháme ani bitvy velmocí, jejichž důsledkem byly změny uspořádání Evropy včetně našich zemí.
Vždyť jak by se naše historie vyvíjela dál, kdyby Turci dokázali v roce 1683 dobýt Vídeň, kdyby Rakousko podlehlo Prusku v bitvě u Kolína v roce 1757 nebo kdyby Napoleon nedokázal zvítězil v roce 1805 u Slavkova?
Češi proti celé Evropě
Součástí časopisu je také obsáhlá příloha věnující se podrobněji období husitských válek. Sledujeme v ní nejen příčiny jejich vzniku, ale také průběh čtyř katolických křížových výprav proti českým kališníkům včetně bitev, které měly zásadní vliv na výsledek celého husitského hnutí.
Jak by asi vypadala budoucnost českých zemí, kdyby Žižkovi bojovníci tlaku téměř celé Evropy neodolali?
Cesta historií až do 20. století
Při své cestě českými dějinami se postupně dostaneme až do 20. století, v němž také o ozbrojené konflikty s podstatným vlivem na náš osud nebyla nouze. V řadě z nich se naši vojáci odvážně postavili nepříteli jako třeba ve slavné bitvě u Zborova.
Povšimneme si významného podílu českých letců na úspěšné obraně Británie před hitlerovskými nálety a budeme i u toho, když československá jednotka v Dukelském průsmyku vstoupila na území okupované vlasti.
Titul objednávejte