Domů     Medicína
Blíží se konec stárnutí?
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 8.3.2022
Zdroj: Pixabay

Téma dlouhověkosti a potenciální nesmrtelnosti je nejen velice aktuální, ale také poměrně kontroverzní. Jak jsou na tom vědci s výzkumem v současné době?

Vyhlídka na lékařské terapie, které přetáčí biologické hodiny v procesu stárnutí, se trochu přiblížila poté, co vědci bezpečně omladili tkáně u myší středního věku. Američtí vědci léčili zdravá zvířata formou genové terapie, která obnovovala starší buňky, díky čemuž byla zvířata mladší podle biologických markerů, které se používají k měření účinků stárnutí.

Dříve než mnozí začnou jásat, vědci uvádějí, že opakování metody u lidí není zdaleka tak jednoduché, ale dané zjištění by mohlo podnítit nový zájem o radikální terapie, jejichž cílem je zpomalit nebo zvrátit proces stárnutí jako prostředek k řešení nemocí souvisejících s věkem, jimiž jsou rakovina, řídnutí kostí a Alzheimerova choroba.

reklama

Vědci vycházeli z práce japonského nositele Nobelovy ceny profesora Shinya Yamanaka, který ukázal, že směs čtyř molekul – známých jako faktory Yamanaka – dokáže převinout dospělé buňky do mladistvých kmenových buněk, které jsou schopny tvořit téměř jakoukoli tkáň v těle.

Americký tým, vedený Heinrichem Jasperem a profesorem Juanem Carlosem Izpisuou Belmontem ze Salk Institute v Kalifornii a San Diego Altos Institute, zjistil, že myši, které dostávaly „faktory Yamanaka“ několik měsíců, se v mnoha ohledech podobaly mladším zvířatům, zejména jejich kůže a ledviny vykazovaly známky omlazení.

Experimenty ukázaly, že omlazení bylo účinnější, když byla terapie podávána po dlouhou dobu – 7 až 10 měsíců – a když byla zvířata stará 12 až 15 měsíců, což odpovídá věku 35 až 50 let u lidí.

Vědci jsou přesto velice opatrní při používání faktorů Yamanaka u lidí, protože předchozí práce ukázaly, že plně přeprogramované buňky se mohou změnit na shluky rakovinné tkáně zvané teratomy. Nejnovější studie však ukazuje, že částečné přeprogramování může být schopné omladit tkáně bez takových rizik, ale i tak přetrvávají další překážky.

reklama

Spíše než pomocí faktorů Yamanaka k omlazení starých lidí se mnozí vědci domnívají, že k částečnému přeprogramování buněk bezpečně a efektivně budou potřeba nové léky.

Teoreticky by bylo možné biologické zvrácení stárnutí nebo snížení věku. Jsme však ve velmi raných fázích, kdy musíme mnohem lépe porozumět zákonům, které za tím vším stojí,“ uvedl Heinrich Jasper.

reklama
Související články
Patří k nejmenším ze všech mikrobů na světě. Dokonce se o nich říká, že jsou tak malé, že by se na špendlíkovou hlavičku vešlo 500 milionů rhinovirů, jež způsobují nachlazení. Jsou zcela jedinečné, jelikož se množí uvnitř buněk jiných živých tvorů. Co vše o virech (ne)víme? Nachází se na kůži, drží na površích nebo si […]
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění. V posledních letech totiž vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. I […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Ve světě je moc bolesti. Jak by ji mohlo být o něco míň, to představili odborníci z FN Motol. Jde o neuromodulační metody léčby určené k tlumení nebo odstranění silných, jinak nezvládnutelných bolestí. Chronická bolest je syndrom. Toto onemocnění pacienty sužuje nejen po tělesné, ale i psychické stránce. Ale farmakologická, psychoterapeutická či rehabilitační pohybová terapie […]
Proces stárnutí začíná již v momentě našeho narození. Každý den je v lidském těle nahrazeno 330 miliard buněk. Jejich životní cyklus šlape jako hodinky, a nikdy se nemění. Je ale možné tyto základní stavební kameny přimět k pomalejšímu odchodu do penze? Jedno známé rčení praví, že „ženy stárnou otřesně, zatímco na mužích to vůbec není […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz