Domů     Medicína
Roboryba s unikátním pohonem
Dagmar Garciová 16.2.2022
Ilustrační foto: Veerdelauri / Creative Commons / CC-BY-4.0

Vědci z Harvardské univerzity zkonstruovali umělou rybu, jejíž mávající ocas pohánějí buňky lidského srdce. Jedná se o průlomový projekt, který dává naději budoucnosti srdečního výzkumu.

Tým vědců z Harvardu ve spolupráci s Emory University postavil „biohybridní rybu“ z papíru, plastu, želatiny a dvou proužků živých buněk lidského srdečního svalu, jejichž stahy pohání rybí ocas ze strany na stranu, umožňují jí tak plavat.

Video na Twitteru ukazuje malou robotickou rybu, která mává ocasem a pohybuje se zhruba 20 vteřin.

Studie představuje nadějný krok v léčbě srdce, pomoci by mohla například ve vývoji kardiostimulátorů. „Výhoda tohoto rybího projektu spočívá v tom, že se stále snažíme ovládnout řemeslo používání živých buněk jako inženýrského substrátu.

Srdce je extrémně složité a nestačí napodobit anatomii. Člověk musí znovu vytvořit biofyziku, aby bylo možné dosáhnout robustního chování, které se vyžaduje při konstrukci umělých srdcí pro děti, které se narodily se zdeformovaným srdcem,“ uvedl Kit Parker, jeden z autorů studie.

Replikací biofyziky srdce do této ryby vědci aktivovali různé procesy v daných buňkách, které jsou navrženy tak, aby jim pomohly udržet se. Výzkumníci doufají, že v jejich dalším úsilí udrží tyto buňky a tkáně naživu mnohem déle než čtyři a půl měsíce.

Svalové buňky v experimentu údajně zesílily cvičením, což je pozitivní náznak, že by to mohlo být implementováno při léčbě srdečních selhání. Kit Parker byl dříve součástí harvardského týmu, který v roce 2016 postavil malého robotického rejnoka poháněného srdečními buňkami z krysy.

Naučili jsme se, co jsme se potřebovali naučit, přizpůsobili jsme vynálezy našemu současnému úsilí porozumět dětským nemocem a nyní se posouváme dál, abychom se pokusili vytvořit složitější model trojrozměrného mořského organismu pomocí lidské srdeční buňky,“ dodal Parker.

Navzdory poslednímu mimořádnému vývoji si výzkumníci uvědomují, že je třeba udělat mnohem více práce, aby se studie dala považovat za směrodatnou.

Související články
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o poruše vývoje zubů (amelogenesis imperfecta), která ovlivňuje zdraví zubů u pacientů s autoimunitním onemocněním. Studie uveřejněná v časopise Nature vrhá světlo na málo známé stavy amelogenesis […]
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Celkem ve zdravotnických zařízeních po celé republice probíhá 481 těchto hodnocení, jež zdravotnickému systému ušetřila více než jeden a půl […]
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev ostatním, aniž by došlo k úhoně. Této vysněné metě se nyní velmi přiblížili. Krevní skupiny A, B a O objevil v roce […]
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. Co jsou vlastně mykózy? Jde o infekce způsobené některými zástupci říše hub – jednobuněčnými kvasinkami nebo vláknitými houbami, známými spíš pod značením plísně. Tedy nic, co […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz