Domů     Technika
CEITEC chce posílit pozici Brna na mapě světové elektronové mikroskopie
Dagmar Garciová 16.2.2022
Foto: CEITEC

Evropská komise oznámila výsledky prvního kola hodnocení prestižní grantové výzvy Teaming for Excellence a do druhého kola postoupil i projekt CORMIC brněnského institutu CEITEC.

Tento projekt zabývající se korelativní mikroskopií byl jedním z cca 30 vybraných. CEITEC, jakožto koordinátor projektu, byl vyzván, aby předložil druhou, detailnější projektovou žádost. Celkový rozpočet této dvoukolové výzvy je 180 milionů EUR a bude následně rozdělen mezi 12 nejlepších evropských projektů.

Dva největší partneři konsorcia CEITEC, Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně, spolu se svými tuzemskými i zahraničními partnery, budou muset tvrdě pracovat, aby uspěli i v závěrečné fázi této výzvy, kde by mohli zajistit až 30 milionů EUR pro podporu vědy a inovací v brněnském regionu.

Projektový akronym CORMIC znamená propojení akademie a průmyslu v oblasti korelativní mikroskopie a přesně sem konsorcium CEITEC směřuje. Toto progresivní vědecké centrum má ambici spojit své institucionální silné stránky s regionálními příležitostmi a plánuje posunout mezioborový výzkum i spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem na zcela novou úroveň.

Projekt CORMIC propojí nejlepší výzkumníky v oblasti přírodních a materiálových věd s nejlepšími vývojáři elektronových mikroskopů, kteří v brněnském regionu působí, s cílem vyvinout a ověřit nové zobrazovací technologie, které kombinují více různých mikroskopických přístupů.

CEITEC se zabývá základním výzkumem v oblasti věd o živé přírodě a v oblasti materiálových věd, kde vědci používají mikroskopii jako primární nástroj pro zkoumání živých a neživých systémů. Korelativní mikroskopie je nový přístup kombinující různé mikroskopické techniky zároveň.

Korelativní mikroskopie je v současnosti žhavým trendem ve vědě a je také nezbytná pro pokrok a nové objevy, protože pochopení přírodních jevů vyžaduje současně zkoumat dynamiku, ale i strukturu zkoumaných objektů, a žádná současná zobrazovací technika zatím nedokáže dostatečně.

zachytit obojí.

Ústřední myšlenkou projektu CORMIC je propojit nejsilnější regionální hráče v oboru elektronové mikroskopie z brněnského regionu (jako například Thermo Fisher, Tescan, Delong Instruments a další) se špičkovým akademickým výzkumem poháněným právě mikroskopií.

CEITEC se již spojil s významnými mezinárodními výzkumnými instituty, jako je Evropská laboratoř molekulární biologie (EMBL) sídlící v německém Heidelbergu a nedaleká Vídeňská technická univerzita. Dalším významným partnerem projektu je Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kde historicky začal.

boom brněnské elektronové mikroskopie.

Všichni partneři budou společně pracovat na institucionální modernizaci, která povede k založení nové výzkumné jednotky korelativní mikroskopie s názvem CORMIC. Tento proces poskytne všem partnerům vynikající příležitost k vybudování mostů mezi vědeckými disciplínami, jako je věda o živé přírodě a materiálové vědy, ale také mezi akademickou obcí a průmyslem, konkrétně mezi vývojáři mikroskopických technologií.

a významnými uživateli těchto technologií.

Investicemi do mikroskopického vzdělávání a školení v plánované mezinárodní School of Microscopy provozované pod značkou CEITEC je cílem vybudovat novou generaci talentů, které by podporovaly další růst tohoto odvětví v regionu.

Navíc by spolupráce se silnými průmyslovými partnery, jako jsou Thermo Fisher, Tescan a Delong Instruments, představovala další jedinečné příležitosti k validaci nově vyvinutých zobrazovacích technologií.

Vzhledem k neodmyslitelnému high-tech charakteru těchto sofistikovaných přístrojů nelze tuto vizi realizovat nikde jinde než v.

Brně.

Nový projekt CORMIC pokryje kompletní hodnotový řetězec, který bude schopen transformovat otázky základního výzkumu do inovativních produktů v oblasti korelativní mikroskopie, které budou mít zásadní dopad na vědu a společnost.

Nové centrum CORMIC plně využije potenciál nedávných investic do výzkumu a inovací, a zaručí tak technologickou vyspělost, nová pracovní místa a ekonomický růst pro celý brněnský region.

Související články
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
IPEX AI Contact Center představila svou vlajkovou loď Omnichannel spolu s virtuální asistentkou Alex, speciálně vyvinutou umělou inteligencí. Cloudová aplikace Omnichannel reprezentuje jednotné řešení pro zefektivnění komunikace firem s jejich zákazníky za pomoci AI. Společnost tak svými službami pokládá pevné základy pro vytváření synergie lidské práce s umělou inteligencí. IPEX působí na trhu již od […]
V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa. Teď český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Výzkumných projektů bylo za dobu provozu Salomonu v období 15. září 2015 až 13. prosince 2021 celkově 1 085, spotřebovaly celkem 1 024 milionů jádrohodin výpočetního času a […]
Čínské technologické firmy byly do značné míry zaskočeny průlomem v oblasti generativní umělé inteligence. Byť by své zaspání rády dohnaly, státní regulace a ne zcela dobře se vyvíjející čínská ekonomika jsou jim v tom překážkou. V listopadu, rok po vydání aplikace ChatGPT, se poměrně neznámý čínský start-up dostal na první místo žebříčku, který hodnotí schopnosti […]
Génius Santini po sobě zanechal řadu architektonicky podivuhodných a nádherných staveb. Všechny jeho majestátní budovy, ale i drobné kapličky mají jedno společné – jsou plné mystických odkazů a tajemných symbolů…   Striktně geometrické tvary v geniálních dílech Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723) často odkazují ke konkrétním číslům a mystice, nicméně žádná stavba není tolik plná symbolů jako […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz