Domů     Medicína
Roboryba s unikátním pohonem
Dagmar Garciová 16.2.2022
Ilustrační foto: Veerdelauri / Creative Commons / CC-BY-4.0

Vědci z Harvardské univerzity zkonstruovali umělou rybu, jejíž mávající ocas pohánějí buňky lidského srdce. Jedná se o průlomový projekt, který dává naději budoucnosti srdečního výzkumu.

Tým vědců z Harvardu ve spolupráci s Emory University postavil „biohybridní rybu“ z papíru, plastu, želatiny a dvou proužků živých buněk lidského srdečního svalu, jejichž stahy pohání rybí ocas ze strany na stranu, umožňují jí tak plavat.

Video na Twitteru ukazuje malou robotickou rybu, která mává ocasem a pohybuje se zhruba 20 vteřin.

Studie představuje nadějný krok v léčbě srdce, pomoci by mohla například ve vývoji kardiostimulátorů. „Výhoda tohoto rybího projektu spočívá v tom, že se stále snažíme ovládnout řemeslo používání živých buněk jako inženýrského substrátu.

Srdce je extrémně složité a nestačí napodobit anatomii. Člověk musí znovu vytvořit biofyziku, aby bylo možné dosáhnout robustního chování, které se vyžaduje při konstrukci umělých srdcí pro děti, které se narodily se zdeformovaným srdcem,“ uvedl Kit Parker, jeden z autorů studie.

Replikací biofyziky srdce do této ryby vědci aktivovali různé procesy v daných buňkách, které jsou navrženy tak, aby jim pomohly udržet se. Výzkumníci doufají, že v jejich dalším úsilí udrží tyto buňky a tkáně naživu mnohem déle než čtyři a půl měsíce.

Svalové buňky v experimentu údajně zesílily cvičením, což je pozitivní náznak, že by to mohlo být implementováno při léčbě srdečních selhání. Kit Parker byl dříve součástí harvardského týmu, který v roce 2016 postavil malého robotického rejnoka poháněného srdečními buňkami z krysy.

Naučili jsme se, co jsme se potřebovali naučit, přizpůsobili jsme vynálezy našemu současnému úsilí porozumět dětským nemocem a nyní se posouváme dál, abychom se pokusili vytvořit složitější model trojrozměrného mořského organismu pomocí lidské srdeční buňky,“ dodal Parker.

Navzdory poslednímu mimořádnému vývoji si výzkumníci uvědomují, že je třeba udělat mnohem více práce, aby se studie dala považovat za směrodatnou.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz