Domů     Medicína
Roboryba s unikátním pohonem
Dagmar Garciová 16.2.2022
Ilustrační foto: Veerdelauri / Creative Commons / CC-BY-4.0

Vědci z Harvardské univerzity zkonstruovali umělou rybu, jejíž mávající ocas pohánějí buňky lidského srdce. Jedná se o průlomový projekt, který dává naději budoucnosti srdečního výzkumu.

Tým vědců z Harvardu ve spolupráci s Emory University postavil „biohybridní rybu“ z papíru, plastu, želatiny a dvou proužků živých buněk lidského srdečního svalu, jejichž stahy pohání rybí ocas ze strany na stranu, umožňují jí tak plavat.

Video na Twitteru ukazuje malou robotickou rybu, která mává ocasem a pohybuje se zhruba 20 vteřin.

Studie představuje nadějný krok v léčbě srdce, pomoci by mohla například ve vývoji kardiostimulátorů. „Výhoda tohoto rybího projektu spočívá v tom, že se stále snažíme ovládnout řemeslo používání živých buněk jako inženýrského substrátu.

Srdce je extrémně složité a nestačí napodobit anatomii. Člověk musí znovu vytvořit biofyziku, aby bylo možné dosáhnout robustního chování, které se vyžaduje při konstrukci umělých srdcí pro děti, které se narodily se zdeformovaným srdcem,“ uvedl Kit Parker, jeden z autorů studie.

Replikací biofyziky srdce do této ryby vědci aktivovali různé procesy v daných buňkách, které jsou navrženy tak, aby jim pomohly udržet se. Výzkumníci doufají, že v jejich dalším úsilí udrží tyto buňky a tkáně naživu mnohem déle než čtyři a půl měsíce.

Svalové buňky v experimentu údajně zesílily cvičením, což je pozitivní náznak, že by to mohlo být implementováno při léčbě srdečních selhání. Kit Parker byl dříve součástí harvardského týmu, který v roce 2016 postavil malého robotického rejnoka poháněného srdečními buňkami z krysy.

Naučili jsme se, co jsme se potřebovali naučit, přizpůsobili jsme vynálezy našemu současnému úsilí porozumět dětským nemocem a nyní se posouváme dál, abychom se pokusili vytvořit složitější model trojrozměrného mořského organismu pomocí lidské srdeční buňky,“ dodal Parker.

Navzdory poslednímu mimořádnému vývoji si výzkumníci uvědomují, že je třeba udělat mnohem více práce, aby se studie dala považovat za směrodatnou.

Související články
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz