Domů     Medicína
Kouření z generace na generaci
Pavel Polcar 27.1.2022
Úvodní foto: Pixabay

Před několika lety prokázala vědecká studie, že synové otců kuřáků, kteří započali svou nikotinovou a dehtovou dráhu před dosažením puberty, mají daleko větší predispozice k nadměrnému množství tělesného tuku. Ale jak jsou na tom ženy?

Je zcela logické, že stejně jako na chlapce se výzkumníci zaměřili také na dcery kuřáků, u nichž však k žádnému podobnému zjištění nedošli. Na přelomu let 2021 a 2022 šli tedy se svým výzkumem ještě dál a místo otců se pustili hlouběji do historie a na paškál si vzali dědečky a pradědečky.

Ženy a dívky, jejichž dědové nebo pradědečkové začali kouřit v raném věku, mají tendenci mít více tělesného tuku,“ uvedl profesor Jean Golding, který se zaměřil na výzkum dnešních třicátnic. Výzkum naznačuje, že expozice látkám může vést ke změnám, které se mohou přenášet z generace na generaci.

Přesto všechno si je tým stojící za výzkumem vědom toho, že je zapotřebí mnohem více práce, aby se vše potvrdilo a pochopilo.

Tento výzkum nám poskytuje dva důležité výsledky. Za prvé, že vystavení chlapců určitým látkám před pubertou může mít vliv na další generace. Za druhé, nadváha u některých lidí nemusí ani tak souviset s jejich současnou stravou a cvičením jako například se životním stylem jejich předků,“ sdělil Golding.

Pokusy na zvířatech ukázaly, že vystavení samců jistým chemikáliím před rozmnožováním může mít vliv na jejich potomstvo, ale existují pochybnosti, zda je tento jev přítomen také u lidí.

Pokud se tyto asociace potvrdí v jiných souborech dat, bude to jedna z prvních studií na lidech s daty vhodnými k tomu, abychom se začali těmito asociacemi zabývat a začali odhalovat původ potenciálně důležitých mezigeneračních vztahů. Je toho sakra mnohem víc k objevování,“ dodal na závěr Golding.

Vědci samozřejmě uvádějí, že jejich práce není výmluvou pro lidi, kteří nedodržují správnou životosprávu nebo kteří aktivně nežijí, ne vše se dá svádět na minulost.

Související články
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Celkem ve zdravotnických zařízeních po celé republice probíhá 481 těchto hodnocení, jež zdravotnickému systému ušetřila více než jeden a půl […]
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev ostatním, aniž by došlo k úhoně. Této vysněné metě se nyní velmi přiblížili. Krevní skupiny A, B a O objevil v roce […]
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. Co jsou vlastně mykózy? Jde o infekce způsobené některými zástupci říše hub – jednobuněčnými kvasinkami nebo vláknitými houbami, známými spíš pod značením plísně. Tedy nic, co […]
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie. Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve fázi […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz