Pro spoustu lidí jde o nenáviděnou součást každodenní výbavy, kterou musíme nosit neustále s sebou a střídavě si ji sundávat a nandávat podle toho, kde se zrovna vyskytujeme. Drobnou útěchou nám může být alespoň skutečnost, že jsme díky respirátoru zase o něco krásnější….
Odborníci z univerzity v Cardiffu tvrdí, že nás rouška či respirátor činí atraktivnějšími.
„Závěry naší studie naznačují, že lidský obličej je nyní považován za nejatraktivnější v době, kdy je jeho spodní polovina zakryta rouškou,“ popisují vědci.
Můžeme to vysvětlit třeba tím, že jsme si zvykli na jednorázové roušky u zdravotníků nebo lidí v pečovatelských domech. V době, kdy se cítíme zranitelnější, nám může nošení roušky připadat uklidňující, a tak se k jejich nositeli stavíme pozitivněji,” dodávají.
Studie započala již v únoru loňského roku, když několik desítek žen požádáno, aby na stupnici od jedné do deseti ohodnotily atraktivitu mužů na několika obrázcích.
Stejní muži přitom měli na jedné fotografii obličej bez roušky, na druhé měli nasazenou obyčejnou látkovou roušku, na třetí jednorázovou chirurgickou roušku a na čtvrté jejich spodní část obličeje zakrývala černá kniha.
A právě „zarouškované“ fotografie nakonec dopadly nejlépe.
„Výsledky jsou v rozporu s informacemi, které jsme měli před pandemií. Je vidět, že pandemie změnila mimo jiné i vnímání lidí s rouškou na obličeji jejich okolím. Souvisí to s evoluční psychologií. Dříve byl náznak jakékoliv nemoci velkým minusem,” dodává Michael Lewis z katedry psychologie na univerzitě v Cardiffu.
Ten zároveň dodal, že kromě uklidňujícího efektu může lidem s rouškou dodávat na atraktivitě také skutečnost, že zakrytím části obličeje automaticky zvýrazňují své oči.