Domů     Medicína
Uklidňující moc geneticky modifikovaných rajčat
Pavel Polcar 6.1.2022
Foto zdroj: Pixabay

Genetické modifikace rostlin a krmiv patří již nějakou dobu ke standardům v potravinářství, přičemž však stále podléhají velice přísné regulaci. Japonci se toho ale nebojí.

Vědci se v minulosti i nyní přou o to, zda modifikace rostlin pomáhá k jejich odolnosti, či ne, přesto existuje rostlina, na kterou se genetičtí inženýři v poslední době zaměřují poměrně často – jde o rajče jedlé (Solanum lycopersicum).

Nová geneticky modifikovaná odrůda rajčete se stala první potravinou, která byla vyrobena pomocí nástroje CRISPR–Cas9. Sehnat ji lze prozatím jen v Japonsku.

Jak uvádějí genetičtí inženýři, ne každé zralé červené rajče je stejné. Některé plodiny se používají do polévek, některé do salátů a jiné je údajně možné využít ke snížení krevního tlaku, v boji proti úzkosti a napomáhání klidnému spánku.

Sanatech, startup z University of Tsukuba, poprvé otestoval chuť spotřebitelů v Japonsku na upravené plodiny v květnu 2021, když bezplatně poslal sazenice rajčat asi 4 200 domácím zahradníkům.

Rajčata jsou geneticky modifikována tak, aby obsahovala vysoké hladiny kyseliny γ-aminomáselné (GABA), o které společnost Sanatech Seed, se sídlem v Tokiu, tvrdí, že může podporovat snížení krevního tlaku a relaxaci.

„GABA je v Japonsku známá sloučenina podporující zdraví. .

Je to jako vitamín C.

Proto jsme si právě toto vybrali jako první cíl pro naši technologii úpravy genomu,“ řekl Hiroshi Ezura, technologický ředitel společnosti Sanatech a rostlinný molekulární biolog.

Podle světových vědců je však skutečnost s modifikovanými rajčaty trochu „nahořklá“. Nikde na světě zatím neexistují žádné skutečně věrohodné studie, které by tyto údajné účinky kyseliny γ-aminomáselné potvrzovaly.

Některé analýzy jsou ohledně potenciálních přínosů pozitivnější, ale obecně je shoda stále dost mimo. Nyní záleží jen na samotné společnosti, aby dokázala, zda jsou její tvrzení pravdivá, nebo ne.

Související články
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz