Domů     Příroda
Elegáni v černých fracích volají o pomoc
Pavel Polcar 6.1.2022
Foto zdroj: Pixabay

Extrémní povětrnostní jevy jsou stále častějším a závažnějším problémem, vše zákonitě vede ke zvýšení přímých nepříznivých termoregulačních dopadů na volně žijící zvířata. Kupříkladu kolonie tučňáků nejsou vůbec přizpůsobeny vyšším teplotám – a také na to bohužel nemilosrdně doplácí.

Zkraje roku 2022 vyšla v časopise Ornithological Applications studie, v níž vědci zveřejnili výsledky výzkumu, podle nichž enormně vysoké teploty měly v roce 2019 za následek úmrtí více než 354 argentinských tučňáků, přičemž se převážně jednalo o dospělá zvířata, většina z nich pravděpodobně zemřela na dehydrataci.

V tomto roce se v lednu na jižní polokouli, kdy je zde vrchol léta, teploty vyšplhaly na rekordních 44 stupňů Celsia.

Tato extrémní událost připadla na konec hnízdního období tučňáků magellanských, takže zabila velké množství dospělých jedinců, ale i mláďat,“ sdělila Katie Holtová, hlavní autorka, a dodala, že je to poprvé, co na poloostrově Punta Tombo zaznamenali hromadný úhyn spojený s extrémními teplotami.

Prognózy nejsou příznivé, odborníci na základě klimatických modelů očekávají celosvětový nárůst počtu vln extrémních veder. Tato situace bude kritická nejen pro nejrůznější volně žijící živočichy a ekosystémy, ale i pro lidi.

V centrální části kolonie zahynulo kolem 5 % dospělých jedinců. V jiných částech ale bylo zaznamenáno jen málo úhynů nebo žádný, což naznačuje, že zásadní roli mohly hrát mikroklima a také přístup k oceánu.

Tito ptáci jsou na Punta Tombo ohroženi více problémy, dosud to byly především prudké deště, které připravují o život zejména mláďata, někdy až polovinu všech, která se během roku vylíhla.

Životaschopnost populací dlouhověkých mořských ptáků, jako jsou tučňáci magellanští, závisí na jejich dlouhém životě. Dospělí tučňáci magellanští se mohou dožít více než třiceti let, takže mají obvykle mnoho příležitostí k úspěšnému odchovu mláďat.

Pokud v důsledku jedné takové události přijdeme o velké množství dospělých jedinců, je to vážný problém,“ dodala na závěr Holtová.

Související články
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
Chilli papričky jsou dnes nedílnou součástí čínské kuchyně, především v podobě pálivé omáčky chili crisp, na kterou nedá řada lidí dopustit. Čína ale rozhodně není domovinou pálivých papriček, které tvoří základ této omáčky. Jak se tedy do Číny dostaly? Rostliny Capsicum, mezi které se řadí jak klasické papriky, tak i pálivé chilli papričky, pochází ze […]
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidnatější metropole, Šanghaj, se za poslední století propadla o více než tři metry… K tomuto závěru došel tým čínských odborníků po detailním prozkoumání 82 měst, včetně […]
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul oxidu uhličitého než v roce 1750. A jak se oxid uhličitý hromadí v atmosféře, zachycuje stále více tepla, což […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz